Regija
OPORAVAK EU-A SPAŠAVA HRVATSKA PODUZEĆA

Štitarska tvrtka uspješno
prebrodila krizu - krenula
je prodaja ultralakih aviona
Objavljeno 24. lipnja, 2015.
Zaposlen je i stručnjak s prometnim fakultetom, smjer zrakoplovstvo

Vezani članci

NA SLATINSKOM GRADSKOM VIJEĆU O PROJEKTU U PODUZETNIČKOJ ZONI TRNOVAČI

Gradnja tvornice papira usporena, ali neupitna?

ŠTITAR – Nakon velike krize i neizvjesnosti, prouzročenih recesijom, gubitkom tržišta i nikada većim poteškoćama s plasmanom proizvoda, što je dovelo u pitanje daljnju proizvodnju i opstojnost tvrtke Alpi Aviation d.o.o. u Štitaru, koja se bavi proizvodnjom ultralakih aviona, situacija se posljednjih mjeseci ipak popravila i prodaja je konačno krenula!

- Nakon specijaliziranog sajma u Njemačkoj došlo je do određenog povećanja prodaje naših ultralakih aviona, tako da sada već imamo prodanih 13 aviona koje trebamo napraviti i isporučiti kupcima. Uvijek je nakon sajma dolazilo do povećanja prodaje, a ove je godine, pa neću baš reći sto posto, ali prodaja je znatno povećana. Osjeća se da je kriza u zemljama EU-a prošla, da recesije više nema i da se sve polako vraća u normalu - kaže vlasnik Mijo Ćošković, koji je tvrtku Alpi Aviation 2002. godine osnovao s talijanskim partnerom. Nakon duže stagnacije i pada prodaje, koji su najozbiljnije zaprijetili prestankom proizvodnje aviona u Štitaru, tržište se napokon otvorilo i Ćošković je odlučio tvrtku kadrovski osvježiti, ojačati svoj tim i kvalitetno se pripremiti za nove poslovne izazove. Zaposlili su mladog stručnjaka iz Velike Gorice, koji je završio prometni fakultet u Zagrebu, smjer zrakoplovstvo, a koji se javio na raspisani natječaj.

– Dali smo mu stan, organizirali napredni tečaj talijanskog jezika i uvodimo ga u posao za preuzimanje kompletne proizvodnje. Stvaramo sve preduvjete da možemo sami certificirate naše avione tipa Pioneer 200 i Pioneer 300, koji bi se u dogledno vrijeme registrirali kao hrvatski proizvod - pojašnjava Ćošković. Dodaje da je u planu i povećanje proizvodnje i da se iskreno nada da je teško razdoblje iza njih te da do ponovnog poremećaja na tržištu, nakon kojeg bi se teško oporavili, neće doći. Godišnja proizvodnja od 30-ak aviona za tu štitarsku tvrtku koja zapošljava 18 djelatnika optimalna je brojka jer sve manje od toga bilo bi ispod granice rentabilnosti.

- Svaki proizvod ima određenu akumulaciju, ali u prosjeku bi bila zadovoljavajuća proizvodnja od 27 do 30 aviona godišnje, kompletno s ugrađenim motorima i spremnim za polijetanje. Taj broj zapravo varira, jer manja je zarada na Pioneeru 200, veća je na Pioneeru 300 i Pioneeru 400, odnosno sve ovisi o prodaji. Neko smo vrijeme avione prodavali po proizvodnoj cijeni, bez ikakve zarade, samo kako bismo zadržali proizvodnju - otkriva Ćošković.

Cijena ultralakog aviona ovisi o zahtjevu kupaca, opremi i instrumentima koje želi. Prosječna prodajna cijena dvosjeda Pioneer 200 je oko 45 tisuća eura, Pioneer 300 od 85 do 90 tisuća eura, dok su četverosjedi Pioneer 400 osjetno skuplji.

Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ

Prodano je

13 aviona koja trebaju napraviti i isporučiti

ZADOVOLJAVAJUĆA JE PROIZVODNJA

27-30

aviona godišnje

Najbolji kupci Francuzi

Što se tiče prodaje, najviše se u posljednje vrijeme javljaju kupci iz Francuske.

– Francuska je čini se prva izašla iz recesije i Francuzi najviše kupuju. Tu su i Nijemci, a u posljednje vrijeme javljaju se i Poljaci. Imali smo četiri narudžbe za Poljsku, dva ultralaka aviona već smo otpremili, a dva radimo - kaže Ćošković.

Josip Faletar umjesto Ćoškovića predsjednik Drvnog klastera

Na posljednjoj sjednici Županijske skupštine Mijo Ćošković podnio je ostavku na mjesto predsjednika Drvnog klastera Vukovarsko-srijemske županije, što je mnoge iznenadilo. Svoju odluku obrazložio nam je zdravstvenim stanjem i prezauzetošću. “Zbog velikih obveza u svojoj tvrtki ne mogu se u cijelosti posvetiti radu klastera. Ta funkcija predviđa i česta poslovna putovanja i posjete klasterima Austrije, Poljske i drugih zemalja, i uvijek na njih odlazi tajnik ili netko drugi, tako da smatram da je bolje na čelno mjesto postaviti mlađeg čovjeka”, kaže Ćošković. Novi predsjednik je Josip Faletar, koji je obnašao dužnost dopredsjednika klastera. “Riječ je o vrlo kvalitetnom mladom inženjeru i stručnjaku iz Spačve, koja se polako stabilizirala i prošla je predstečajnu nagodbu. Dobro surađujemo i uvjeren sam da će i dalje, što se tiče rada klastera, sve dobro funkcionirati”, kaže Ćošković.

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike