Dome slatki dome
PREZIMLJAVANJE LONČANICA

Stan ukrašen
cvijećem i lišćem
Objavljeno 12. siječnja, 2017.

Želimo li tijekom zime imati stan ukrašen cvatućim biljkama ili biljem koje ima lijepo ili neobično lišće, tada prije svega moramo znati kakve uvjete traži pojedina biljka kad su u pitanju temperatura, vlaga i svjetlo pa joj takve uvjete trebamo nastojati i osigurati.

Naime, samo u uvjetima koji joj odgovaraju naša će se sobna biljka osjećati dobro, dobro će napredovati i doista će djelovati dekorativno. Različite sobne biljke često se jako razlikuju u pogledu uvjeta koji su im potrebni za njihovo napredovanje i lijep izgled, neke uz to zahtijevaju i mnogo njege, dok su druge, pak, znatno skromnije. Stoga biste sami trebali odrediti koliko pažnje želite i možete posvetiti svojim lončanicama pa u skladu s tim nabaviti one zahtjevnije ili manje zahtjevne biljke koje će dobro podnijeti i ako ih malo zanemarite, ili ako odete nekoliko dana na zimovanje pa stan u to vrijeme ne zagrijavate, a svoje biljke ne zalijevate.

Želimo li u stanu uzgajati neke inače vrlo lijepe cvatuće biljke, kao što je kineski hibiskus, tada tim biljkama moramo pokloniti još više pažnje. Hibiskus, naime, ne voli topao i suh zrak i brzo odbacuje pupove smjestimo li ga u takvu prostoriju. Temperatura za njega mora biti ujednačena i ni noću ne smije pasti ispod 12 C stupnjeva. Osim toga, hibiskus ne voli tamno mjesto i ne podnosi propuh i premještanje - uvijek mora stajati na istom mjestu, jer u suprotnom odbacuje cvjetove i pupove. Uz to, valja znati da hibiskus zimi obično miruje i ne cvate pa ne možemo očekivati da nam ta lijepa biljka cvate cijele zime. Pelargonijum zonale na toplom i svijetlom mjestu, udaljenom od peći, može lijepo cvasti čitave zime.

I još je nešto važno znati. Zalijevanje treba prilagoditi potrebama biljke, ali i temperaturi prostora u kojem ih držimo. Zimi i u hladnijim prostorijama biljke obično zalijevamo manje, dok ih u toplim prostorijama zalijevamo više, pri čemu moramo paziti da im ne damo previše vode, od čega bi im korijen počeo trunuti. I, zaključimo, u stanu je doista lijepo imati nekoliko biljaka koje će nam svojim cvijećem ili dekorativnim lišćem ukrasiti prostor, ali da bismo ih uzgajali, moramo o njima i ponešto naučiti te ih pravilno njegovati, jer će jedino tada naše lončanice biti zdrave i lijepe, i moći ćemo u njima uživati.J.Kn.

Posebna njega zimi

Zimi je lončanicama potrebna posebna njega i pažnja. Kako biste im pomogli da se lakše prilagode nepovoljnim uvjetima u zatvorenom prostoru i prežive najhladnije godišnje doba, pripazite na nekoliko činjenica:

l Sobno cvijeće ne podnosi naglu promjenu temperature pa bi zimogrozne biljke pri otvaranju prozora trebalo zakloniti od hladnog zraka. Poželjno je da temperatura u prostoriji bude između 15 i 20 C stupnjeva. Oleandar, limun, bugenviliju i krizanteme treba držati na 4 do 10, a ciklamama i azalejama godi temperatura od 10 do 13 C stupnjeva. Kaktusima najviše odgovara boravak u svijetloj prostoriji na temperaturi od 5 Celzijevih, a da bi iduće godine cvjetali, ne treba ih zalijevati zimi.

l Ukrasno bilje koje traži više svjetla treba biti bliže prozoru.

l U prostorijama s centralnim grijanjem zrak je izrazito suh pa se preporučuje orošavanje cvijeća i postavljanje posuda s vodom na radijatore.

l Voda za zalijevanje treba biti sobne temperature. Učestalost zalijevanja ovisi o vrsti biljke, mjesta na kojem se nalazi i temperature. Ako je prostorija svijetla i topla, biljke treba češće zalijevati, a zemlju održavati umjereno vlažnom. Cvijeće koje cvjeta tijekom jeseni i zime umjereno zalijevajte.

Češće prskati

Često već imamo ili dobijemo na dar neku tropsku lončanicu, a želimo je držati u stanu s centralnim grijanjem, ili u grijanoj sobi u kojoj je zrak suh pa se pitamo hoće li nam takva biljka, poput afelandre, anturiuma, krotona ili vrieseje dobro uspijevati.

Budući da znamo da su spomenute biljke iz toplih krajeva, temperatura od 20 ili 25 stupnjeva Celzijevih, kakva zimi obično vlada u grijanom stanu, svakako bi im odgovarala ako noću ne pada znatno niže. Međutim, ove su biljke najčešće navikle i na tropske kiše, odnosno na visoku vlagu u zraku pa ih, ako ih držimo u sobi s centralnim grijanjem i gdje je zrak suh, moramo češće vlažiti, što znači - bar nekoliko puta dnevno prskati pomoću prskalice koja vodu raspršuje u gotovo sitne kapljice. No, i između pojedinih biljaka iz te skupine ima razlike. Dok, primjerice, anturium, odnosno flamingov cvijet, traži dosta svjetla, ali ne i jako podnevno sunce, neke od lončanica kao što je monstera ili sobni filodendron, mogu se dobro snaći i u nešto tamnijem kutu sobe.

podnosi centralno grijanje

Ako imamo jako malo vremena za bavljenje svojim biljkama, ili ne možemo u stanu stvoriti baš jako dobre uvjete za sobne biljke, tada je dobro opredijeliti se za one još manje zahtjevne, a to je, primjerice, sobna lozica, koja može stajati i u hladnijoj sobi, ali dobro podnosi i toplinu, a također je možemo držati na svijetlom mjestu, isto kao i u tamnijem kutu sobe. Isto tako, vrlo je skromna i česta kućna penjačica scindapsus, koja dobro podnosi centralno grijanje, ali neće joj se ništa loše dogoditi ni u nešto hladnijem prostoru, dobro uspijeva i u svijetloj i toploj kuhinji, ali i u mračnom hodniku, jedino treba imati na umu da će mu lišće u mračnijem prostoru pozelenjeti i izgubiti svoje lijepe šare. Ova biljka nema velike zahtjeve ni za tlo, pa dugo vremena može ostati u istom loncu bez presađivanja i prignojavanja.

Možda ste propustili...

SADNJABOBIČASTOG VOĆA

Uzgojite vlastite maline

DIZAJN: KOMFOR UZ MALE ZAHVATE

Pripremite se za ugodno opuštanje

TEST: EINHELL TE-SW 18/610 LI-SOLO

Za čiste staze i sve površine oko objekta

Najčitanije iz rubrike