Novosti
PRIJEDLOG KONVERZIJE KREDITA U FRANCIMA PREDMET RASPRAVE:

Rješenje slučaja franak
trebalo bi primijeniti i na
dužnike koji su otplatili kredit
Objavljeno 31. kolovoza, 2015.
Nastojanje Vlade RH da konačno zaustavi agoniju dužnika u CHF kreditima ono je što smo svi očekivali, kaže Aleksić

Vezani članci

ZAKONSKO RJEŠENJE O KREDITIMA U FRANCIMA NA VLADI POČETKOM RUJNA

Lalovac: Banke ovu bitku ne mogu dobiti, uzele su bonuse, a građane ostavile u dugovima

- Nastojanje Vlade RH da konačno zaustavi agoniju dužnika u CHF kreditima konačno je ono što smo svi očekivali. Izjednačavanje euro i CHF dužnika je i pravedno i moralno, a, po mojem dubokom uvjerenju, potpuno je u skladu s Ustavom - kaže Goran Aleksić, bivši koordinator ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak u otvorenom pismu Vladi, Ministarstvu financija, Hrvatskoj udruzi banaka i Udruzi Franak.

U pismu Aleksić predlaže da se zakonom obuhvati i dužnike koji su već otplatili svoje kredite tako da se za banke uvede obveza da obračunaju i isplate preplaćene kamate svim dužnicima koji su obuhvaćeni pravomoćnom presudom Vrhovnoga suda, a na koje se ne odnose mjere za konverziju kredita. Nadalje, Aleksić predlaže da se dužnicima kojima su otkazani krediti, odnosno raskinuti ugovori o kreditu, odlukom banke, ali još uvijek nije učinjena ovrha, omogući da im se prije ovrhe dio duga otpiše na jednak način kako se to planira za dužnike u aktivnim CHF kreditima. Također, Aleksić drži da je potrebno zakonom propisati postupak za dužnike koji su već tužili banke, ali će pristati nakon donošenja zakona na konverziju.

- Poželjno je da se banke odreknu svojih sudskih troškova u sklopu aneksa ugovora o kreditu kojim će se ugovoriti konverzija. Može li se u to uglaviti i povrat sudskih pristojbi, ne znam, ali ne bi bilo loše da se i to uglavi u zakon. Podignuto je već nekoliko tisuća tužbi, što na ništetnost ugovora, što na vraćanje preplaćenih kamata – potrebno je dužnicima omogućiti miran i besplatan izlazak iz procesa, jer oni nisu mogli znati da će država donijeti potrebne mjere za konverziju kredita u skladu s uvjetima za eurske kredite - kaže Aleksić.

On zaključuje da konverzija neće biti na trošak države. Navodi kako su banke naplatile ukupno pet milijardi kuna nezakonitim povećanjem kamata od svojih dužnika, a na taj je iznos država naplatila milijardu kuna poreza.I.Mikulić

HURS TRAŽI PRIMJENU I NA GOSPODARSTVO

Hrvatska udruga radničkih sindikata u pismu Vladi pozdravila je njezine napore u rješavaju slučaja franak. Međutim, izrazila je zabrinutost što, sudeći prema najavama, konverziju kredita iz švicarskog franka u eure te otpis dijela glavnice mogu očekivati isključivo fizičke, a ne i pravne osobe. “To može dovesti do nezgodne i teško opravdive situacije da poduzetnik koji posluje posredovanjem obrta ima pravo na kreditno rasterećenje, a njegov kolega koji se odlučio osnovati društvo s ograničenom odgovornošću to pravo neće imati”, upozorava HURS u pismu koje potpisuje predsjednik Ozren Matijašević. Navode kako bi, s obzirom na to da smo pred zakonom svi jednaki, sve jednako trebalo rasteretiti kreditnih obveza u francima.

BANKE MAJKE TRAŽE DA NE BUDE POVLAŠTENIH

Inozemne banke majke domaćih najvećih banaka poslat će pismo ministru financija Borisu Lalovcu kako bi upozorile da konačno rješenje vezano uz kredite u švicarskim francima mora biti ravnopravno prema korisnicima kredita u drugim valutama, odnosno da se svi moraju izjednačiti i da nitko ne smije biti povlašten. Kako piše Večernji list, upozoravaju da se ne mogu staviti u isti položaj oni koji su uzeli kredit za stan ili za apartmane. Jutarni list objavio je informaciju da je na Lalovca velik utjecaj ostavio podatak koji je dobio od jedne osobe, da su banke iz Hrvatske u jeku krize, od 2008. do 2013. godine, svojim maticama izvukle osam milijardi kuna.

Možda ste propustili...

GODIŠNJE IZVJEŠĆE O STANJU LJUDSKIH PRAVA ZA 2023.

Amnesty: Hrvatska i dalje nasilno vraća migrante i ograničava pobačaj

PRAVNICI JASNI U STAVU O PONAŠANJU PREDSJEDNIKA REPUBLIKE

Upozorenje Ustavnog suda neće poremetiti formiranje nove vlasti