Novosti
DRŽAVA IM SROZALA UGLED

Osijek Koteks zbog uvrštenja na listu srama gubi posao od 200 mil. kuna?
Objavljeno 28. srpnja, 2014.
Zbog krive objave 462 radnika moglo bi ostati bez posla i plaće

Vezani članci

NEMILI UČINCI LISTE NEISPLATITELJA PLAĆA

Osječka Gradnja na popisu je bila bez ijednog razloga

PROVJERAVA SE NADLEŽNE SLUŽBE ZBOG OSIJEK KOTEKSA

Ministarstvo rada pokrenulo provjeru

Posljednja lista srama - popis poslodavaca koji ne isplaćuju plaće puna je pogrešaka, a neopravdanim uvrštavanjem pojedinih tvrtki na listu njima se ugrožava ne samo ugled nego i cjelokupno poslovanje, tvrde u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Da je tomu doista tako pokazuje i primjer tvrtke Osijek Koteks d.d., jedne od najstarijih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj koja je zbog teškoća pokrenula i uspješno okončala predstečajnu nagodbu. No, tvrtka se našla na tzv. listi srama i to na samome vrhu iako za to ne postoje razlozi, čime joj je nanesena golema, višestruka šteta.

- Osijek Koteks uplatio je sve plaće radnicima uključujući i onu za lipanj 2014., što je evidentirano i u nadležnoj Poreznoj upravi. Na zahtjev da im se objasni zašto su se ipak našli na listi dano im je pojašnjenje da su na nju dospjeli “temeljem nadzora inspektorata iz 2012. i 2013. godine, a koji je sustav arhivirao tek ove godine”. I tada se radilo o prijestupu i kašnjenju plaće od nekoliko dana, za što je tvrtka i kažnjena. U međuvremenu je stabilizirala poslovanje, ali ga je objava na listi srama ponovno ugrozila iako je nakon prigovora Osijek Koteks maknut s liste. No, i nekoliko dana na listi je bilo dovoljno za ozbiljnu štetu. Naime, dan nakon što je objavljena tzv. lista srama održan je izvršni odbor jedne od najvećih banaka koji je trebao potvrditi odobrenje garancije od 20 milijuna kuna, no zbog liste srama, odustali su od garancije smatrajući da je poslovanje s takvom tvrtkom rizično. Osijek Koteks zbog toga je izgubio posao vrijedan 200 milijuna kuna, ističu u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Zahvaljujući nepotrebnoj i krivoj objavi, gotovo je sigurno da će 462 radnika ostati bez posla i bez plaće u sektoru koji je i ovako prepolovljen zbog teških posljedica krize.

- Ne postoje nikakvi opravdani razlozi da se nadležne institucije redovno ne bave nadzorom i kažnjavanjem svih poslodavaca koji ne isplaćuju plaću i bez javnih objava lista. No, kada je već donesena odluka o javnom objavljivanju takve štetne i nepotrebne liste, najmanje što su odgovorne institucije mogle učiniti je dobro provjeriti utemeljenost podataka koje se javno objavljuje. Ovako se i objavom neprovjerenih podataka nastavlja ugrožavati i tvrtke i radna mjesta za čiji se opstanak poslodavci ionako teško i naporno bore već šest godina, koliko traje kriza u Hrvatskoj - smatraju u HUP-u.

Eduard SOUDIL
prvo provjera, potom objava

“Prije negoli se nečije ime stavi na listu srama zbog neisplate plaća, bilo bi korektno provjeriti koji su razlozi zbog kojih tvrtka ne isplaćuje plaće. Ako je riječ o tome da tvrtka ne može naplatiti odrađene poslove, zbog čega je onda u nemogućnosti podmirivati svoje obveze uključujući i plaće, onda se tu radi o sramoti nekog drugog, a ne tvrtke koja ne može platiti radnike. Situacija u hrvatskom gospodarstvu vrlo je teška i sve dok se ne počnu rješavati strukturni problemi i otklanjati brojne prepreke gospodarskom oporavku i rastu, nikakve populističke liste neće dati pozitivne rezultate. Mogu, kao što vidimo, samo generirati nove probleme kojih je ionako previše”, zaključuju u HUP-u.

PLAĆE ISPLATILO 310 POSLODAVACA S LISTE

Od objave tzv. liste srama, broj poslodavaca koji ne isplaćuju plaće smanjen je za 310. Prema podacima s internetske stranice Porezne uprave Ministarstva financija, 15. srpnja lista neisplatitelja plaća brojala je ukupno 7037 poslodavaca, od čega 5619 pravnih, te 1418 fizičkih osoba. Od objave do jučer, 239 pravnih i 71 fizička osoba ipak su isplatile zaostale plaće, te su maknute s liste. Pravne osobe su tako podmirile dug za 2286 radnika, a fizičke za 239 radnika. Time je ukupno 2525 radnika, od 25.825 kojima su poslodavci dugovali plaće, ipak dočekalo zarađeni novac. Među njima su, primjerice, zagrebački Eko-taksi i Eko-prijevoz, u kojima je u pet mjeseci bilo po više od 130 neisplaćenih plaća. (I.B.)

zoran ŠKORIĆ

predsjednik Uprave Osijek Koteksa

Moramo pronaći nova jamstva

- Nismo izgubili posao od 200 milijuna kuna, nego smo trebali dobiti garancije od 20 milijuna kuna za dobijeni posao vrijedan 200 milijuna kuna, a nismo ih dobili. Banke su nas odbile i sada se moramo snalaziti i tražiti ta jamstva negdje drugdje. A ako ne dobijemo te poslove automatski će biti ugrožena i radna mjesta, rekao nam je Zoran Škorić, predsjednik Uprave Osijek Koteksa, dodajući kako na sve to nema komentara. Smatra kako se kod objave popisa vjerojatno radilo o aljkavosti ili nečijem previdu zbog čega su pogrešno završili na listi, a ne vjeruje da se radilo o namjeri. (I.B.)

Lalovac: Sami su poslali podatke

"Oni su predali te podatke, nismo ih mi radili" rekao je ministar financija Boris Lalovac upitan za slučaj tvrtke OSIJEK KOTEKS d.d. koja se našla na popisu neisplatitelja plaća. "Oni su predali te podatke, mi smo dobili od njih poslovne podatke, nismo ih sami radili, znači JOPPD obrasce šalje sam poduzetnik" rekao je Lalovac.(MS)

Možda ste propustili...

BILJANA BORZAN: IDUĆI MANDAT BIT ĆE POSVEĆEN IZJEDNAČAVANJU NEJEDNAKOSTI

Picula na posljednjem mjestu SDP-ove koalicijske liste za Europski parlament