Novosti
ŽETVA U SLAVONIJI I BARANJI PRIVODI SE KRAJU

Cijene pšenice neće rasti na 1,50 kuna
Objavljeno 12. srpnja, 2012.

Vezani članci

HPK ORGANIZIRA SASTANAK

Cijenu pšenice u Hrvatskoj uskladiti s europskom

OSIJEK - Na jučerašnjem sastanku o cijeni i otkupu pšenice roda 2012., koji je Hrvatska poljoprivredna komora sazvala u Ivanić-Gradu, a kojem su se odazvali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Žitozajednice i nekoliko otkupljivača, dogovor o višoj cijeni žita - do 1,50 kunu za kilogram - nije postignut. “Ona se trenutačno neće mijenjati”, izjavio je nakon sastanka predsjednik HPK Matija Brlošić i dodao: “Činjenica je da je dobar dio pšenice već otkupljen po cijeni od 1,25 kn, a Agrokorov izračun je 1,39 kn. Nismo zadovoljni, jer cijene u okruženju su više - na mađarskoj dosad referentnoj burzi do 1,50 kn”, kaže Brlošić, no dodaje da seljaci urod mogu prodati kada oni to žele, a skladišta za čuvanje robe bit će osigurana.

A otkup pšenice u slavonskobrodskim licenciranim silosima tvrtke Granolio je pri kraju. Kako se žetva odvijala po visokim temperaturama ulazna je vlaga niža dva posto od prošlogodišnje, čime je zadovoljan direktor silosa Ivan Tomas. "Vrijeme je bilo povoljno, bez kiše, pa su vlage dobre. Jedino su zbog suše primjese malo veće i zrno je dosta sitno,” rekla je kontrolorka kakvoće žitarica iz tvrtke Inspekto, Željka Krišto. Do jučer je u brodskim silosima uskladišteno približno 25 tisuća tona pšenice, a računaju na još nekoliko tisuća tona iz njihovih okolnih skladišta. Riječ je o pšenici skinutoj s pedesetak tisuća hektara od kooperanata diljem Slavonije i Baranje, koju će Granolio kao najveći prošlogodišnji proizvođač brašna u Hrvatskoj, u svojim mlinovima preraditi i prodati brašno. Ovogodišnja otkupna cijena od 1,35 kuna (plus PDV ) je ona s kojom su izgleda zadovoljni i otkupljivači i proizvođači. Među njima je i 23-godišnji student strojarstva Ivan Sigurnjak, iz Slavonskog Broda, koji se prvi put upustio u proizvodnju pšenice i kukuruza na 12 hektara. Predao je 60 tona pšenice u silos, a prinos od šest tona po hektaru ne doživljava kao početničku sreću. “Zadovoljan sam, ali očekujem da će biti i bolje, a to može samo ako se sve radi kako treba,” kaže novopečeni poljoprivrednik. Dodaje kako bi volio da je cijena pšenice unaprijed dogovorena i fiksna (pa i da nema poticaja) što bi bilo isplativije, posebice kada je godina dobra. Ovogodišnjom cijenom je zadovoljan i Danko iz Selne, koji je s deset hektara skinuo oko 40 tona uroda: "Nije neka zarada, ali podmirimo gorivo, gnojidbu, kombajn...".S.Župan/M.Radošević

ODLIČNA KVALITETA BARANJSKOG ŽITA

Žetva pšenice u Baranji, što se individualnog sektora tiče, gotova je. Prosječni prinos, ističe Petar Pranjić iz Udruge Baranjska brazda, kreće se između 4,5 i 5 tona suhog zrna po hektaru. “Kvaliteta baranjske pšenice je odlična pa se nadam da će i otkupljivači to znati cijeniti,” kaže Pranjić.(I.G.)

Matija Brlošić

Hrvatska poljoprivredna komora

Dobar dio pšenice već je otkupljen po cijeni od 1,25 kn nadalje. Nismo zadovoljni, cijene u okruženju su više

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike