Novosti
TRGOVINSKI RAT

Ultimatum Hrvatskoj: Ukinite pristojbe za uvoz ili slijede protumjere
Objavljeno 8. kolovoza, 2017.
Tomislav Tolušić razgovarao je s kolegama ministrima iz susjednih država te ih pozvao na sastanak u Hrvatsku sljedećeg tjedna, ističu iz hrvatskog Ministarstva poljoprivrede

Vezani članci

NERVOZNI SUSJED

Srbija za proizvode iz RH zatvara granice?

Četiri države zapadnog Balkana u ponedjeljak su dale ultimatum Hrvatskoj da do kraja ovog tjedna ukine odluku o povećanju pristojbi za fitosanitarni nadzor voća i povrća iz tih zemalja ili će u suprotnom uvesti slične protumjere.

Hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik, kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća uvezenih iz nečlanica EU-a, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2000 kuna.

Resorni ministri - iz BiH Mirko Šarović, iz Srbije Rasim Ljajić, Crne Gore Dragica Sekulić i Makedonije Ljupče Nikolovski, dogovarali su u Sarajevu zajednički odgovor na tu odluku Zagreba.

Četiri države potpuno su suglasne da je povećanje pristojbi za nadzor nad kvaltetom uvezenog voća i povrća diskriminatorna mjera Hrvatske koja mora odmah biti povučena, rekli su ministri novinarima nakon sastanka.

Pozvali su hrvatskog ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića na sastanak u Podgorici najkasnije do kraja ovog tjedna.

U državama pogođenim hrvatskim mjerama drže kako je riječ o nedopuštenom necarinskom nametu koji dovodi do automatskog poskupljenja uvoznog voća i povrća, pa time i njegove cjenovne nekonkurentnosti na hrvatskom tržištu.

“Pozivamo Hrvatsku da hitno ukine diskriminatorne odredbe pravilnika”, rekao je Šarović.

Ministri smatraju da cijena inspekcijskog nadzora treba odgovarati stvarnoj cijeni tršokova i biti usklađena s prosječnom cijenom koja vrijedi u zemljama regije i EU-a.

Srbijanski ministar Ljajić istaknuo je da to nije slučaj s novim hrvatskim pravilnikom i potvrdio da će do njegova povlačenja vlada u Beogradu ustrajati na protumjerama.

One neće pogoditi samo izvoznike voće i povrća iz Hrvatske nego i mlijeka i mesa te mliječnih i mesnih prerađevina, naglasio je Ljajić.

Šarović je bio nešto suzdržaniji kazavši kako BiH zadržava pravo uvođenja protumjera Hrvatskoj, ali se nada da za to neće biti potrebe i da će se naći rješenje. “Štetu će trpjeti svi proizvođači”, kazao je Ljajić, istaknuvši kako njegova vlada ne želi trgovinski rat, no neće odustati od zahtjeva koji su sukladni sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, ali i s pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

Postupak pred WTO-om

Srbija, BiH, Crna Gora i Makeodnija u pismu su zatražile od Europske komisije da se uključi u rješavanje spora s Hrvatskom, s tim što će Crna Gora i Makedonija kao članice WTO-a pokrenuti i postupke pred tom organizacijom.

Crnogorska ministrica Sekulić ocijenila je kako moguće mjere WTO-a neće biti brze jer traže prethodnu analizu, no i ona se nada kako će se do rješenja doći dogovorom.

“Vjerujemo da ćemo do kraja tjedna osigurati sastanak s kolegom iz Hrvatske”, kazala je Sekulić.

Makedonski ministar Nikolovski podsjetio je kako je njegova zemlja zbog nastalog spora već poslala diplomatsku notu Hrvatskoj.

“Ovo je kršenje i SSP-a i pravila WTO-a, pa će se Makedonija i Crna Gora obratiti toj organizaciji i pokrenuti odgovarajuće mehanizme”, potvrdio je Nikolovski, izrazivši nadu kako će se sporni pravilnik u “najskorije vrijeme” povući.

Hrvatski ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić u nedjelju je kazao kako je riječ o mjeri koja se odnosi na uvoz iz 168 država, s ciljem da se osigura poštovanje odgovarajućih standarda kvalitete hrane, a ne naštetiti bilo kome, posebice ne susjednim zemljama. U ponedjeljak se priopćenjem oglasilo i Ministarstvo poljoprivrede.

Pozvani na sastanak

“Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić o novom je pravilniku, kojim su uvedeni inspekcijski nadzor i kontrola većeg broja vrsta voća i povrća uvezenih iz nečlanica EU-a, razgovarao s kolegama ministrima iz susjednih država te ih pozvao na sastanak u Hrvatsku sljedećeg tjedna”, priopćeno je u ponedjeljak iz Ministarstva poljoprivrede. Iz Ministarstva u priopćenju podsjećaju da Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima ima za cilj isključivo bolju zaštitu potrošača. Stoga su Pravilnikom uvedeni inspekcijski nadzor i kontrola nad većim brojem vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja. U skladu s time je prilagođena i visina naknade za izdavanje certifikata o usklađenosti s tržišnim standardima, ističu iz Ministarstva. “Ovaj pravilnik odnosi se na sve treće zemlje te nije usvojen s ciljem diskriminacije roba podrijetlom iz nama susjednih država”, navodi se u priopćenju. Iz Ministarstva naglašavaju da je Pravilnik ujedno i u skladu s tržišnim standardima za voće i povrće koji su propisani pravnom stečevinom Europske unije. “U svrhu obrazloženja navedenih argumenata, smirivanja nepotrebnih tenzija te rješavanja postojećih nesuglasica, ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić razgovarao je s kolegama ministrima iz susjednih država te ih pozvao na sastanak u Hrvatsku sljedećeg tjedna”, ističu iz hrvatskog Ministarstva poljoprivrede. Kako navode, inspekcija na granicama, kao i trgovina robom između susjednih zemalja, odvija se normalno.

Vuk TEŠIJA/H
Sedam točaka ultimatuma

Ministri su na sastanku u Sarajevu uskladili zajedničke zaključke i potpisali zajedničko pismo Europskoj komisiji u sedam točaka:

1. Poziva se RH da hitno ukine diskriminatorne odluke kojima se uvodi različit tretman za domaće proizvode i proizvode iz trećih zemalja.

2. Cijena inspekcijskog nadzora treba odgovarati cijenama stvarnog postupka i da ne bude posebno oporezivanje i treba biti usklađena s prosječnom cijenom u zemljama regije i EU.

3. Traži se hitan sasatank s nadležnim iz RH jer svako dodatno odgađanje proizvodi neprocjenjive posljedice, prijedlog je da se sastanak održi u Podgorici.

4. Poziva se Europska komisija da se uključi u rješavanje problema.

5. Crna Gora i Makedonija, kao članice Svjetske trgovinske organizacije, pokrenut će odgovarajuće mehanizme.

6. Do rješenja problema svaka od zemalja će s ciljem zaštite vlastitih ekonomskih interesa poduzeti konkretne mjere.

7. Dogovoreno je da se ovakve vrste ministarskih sastanaka, neovisno o aktualnom problemu, održavaju redovno s ciljem otklanjanja barijera.

ujedinjeni

NEVIĐENO SUGLASJE MEĐU SUSJEDIMA

Možda ste propustili...

TREĆINA ČLANOVA KOMORE ZA DESETAK GODINA IDE U MIROVINU

Prijeti nestajanje profesije primalja, nužan novi studij

GODIŠNJICA UBOJSTVA 12 REDARSTVENIKA

Dan kada je započeo rat u istočnoj Slavoniji

DUGUJU 3,88 MILIJARDI EURA

U blokadi je 211 tisuća građana

Najčitanije iz rubrike