Zdravlje
LJEKOVITO BILJE (ALOE BARBADENSIS M.)

Aloe vera - magična biljka
Objavljeno 6. ožujka, 2017.

U stanu imam mnogo cvijeća, bolje rečeno zelenih biljaka. Nikada nisam imala “ruku” za njegovanje bilo koje vrste biljke koja cvjeta, osim kaktusa. Jedno jutro sjedila sam kod prijatelja u restoranu na kavi. Za oko mi je zapela prekrasna zelena biljka duguljastih mesnatih listova sa sitnim bodljama na krajevima. Bilo je ljetno doba i razdoblje kada mi je buktala psorijaza. Žaleći se na još jedan simptom Kronove bolesti koji mi zagorčava život u ljetnim mjesecima, prijatelj mi je započeo priču o svom ocu koji se borio s rakom kože i kako su sanirali rane aloe verom. Zatim se ustao, odrezao list s te divne biljke koju sam gledala, prepolovio ga i dao mi da si namažem zahvaćena mjesta. Tu počinje prijateljstvo između mene i ove magične tvorevine majčice Zemlje!

Ljekovita svojstva

Aloe vera je biljka koja se koristi od davnina. Njezin sastav doista je nevjerojatan. Sadrži čak više od 240 hranjivih i ljekovitih sastojaka uključujući minerale, vitamine, enzime, šećere, saponine, sterole, salicilnu kiselinu te velik broj aminokiselina koje su potrebne pravilnom funkcioniranju organizma.

Korisna je za vanjsku, ali i za unutarnju primjenu te su njezine blagodati doista širolike što je čini kraljicom ljekovitih moći!

Sadrži elemente koji sudjeluju u izgradnji proteina i mišićnog tkiva te ima analgetska, antibakterijska, antigljivična i antivirusna svojstva, čuva zglobove, duboko pročišćava organizam od toksina i manjih tumorskih stanica. Ublažava simptome astme i alergije i regulira kiselost želuca. Sjajna je za sve vrste crijevnih bolesti jer štiti crijevnu stijenku, pomaže funkciji probavnog sustava, razgradnji šećera i masnoća iz hrane, čime pomaže apsorpciju hranjivih sastojaka u organizam te smanjuje upale bilo koje vrste.

Njezina vanjska primjena pomaže protiv sunčanih opeklina, uboda, ožiljaka i strija.

Upotreba

Od aloe vere na tržištu možemo naći svašta, od kapsula do raznih krema i napitaka. Osobno ne kupujem ništa, koristim svoju svježu biljčicu. Čest je sastojak mojih smoothieja kojima započinjem dan. Zajedno s voćem ili povrćem u blender ubacim približno centimetar lista aloe vere koji sam prethodno oprala te odrezala bodljikave dijelove. Na taj je način najčešće i konzumiram. Ostatak lista držim u hladnjaku i tako ostaje svjež do tjedan dana. Obično si napravim kuru u trajanju od mjesec dana te zatim uzmem stanku jednako toliko. Upravo toliko da se moja biljčica oporavi.

Kada mi bukne psorijaza, tri puta dnevno zahvaćena mjesta mažem prepolovljenim listom. Nemam jaku psorijazu te se povuče nakon tjedna. Ako je u pitanju opeklina ili ubod, tada komad lista treba staviti na ranu i omotati zavojem ili hanzaplastom te mijenjati dva puta dnevno. U ljetnim mjesecima kada se aloe vera brzo i lijepo razvija, pravim sirup od đumbira te vino.

Ana TOMŠIĆ BLAŽAN, nutricionist
SIRUP OD ĐUMBIRA

Sastojci

- đumbir korijen svježi 500 g

- limun 2 kg

- voda 3 l

- med 500 g

- 3 lista aloe vere (cca 10 cm svaki)

Korijen đumbira oprati, očistiti i nasjeckati na listiće.

Staviti đumbir u vodu te kuhati 10 minuta nakon što voda provri. Kada se malo prohladi, dodati med i dobro promiješati. Ostaviti u hladnjaku da odstoji 24 sata. Drugi dan procijediti i dodati sok cijeđenih limuna te samljevene listove aloe vere. Naliti u staklene boce i dobro zatvoriti. Sirup je potrebno držati u hladnjaku jer ne sadrži konzervans!

UZGOJ

Vrlo je zahvalna biljka i može se bez problema uzgojiti kod kuće. Zemlja treba biti pjeskovita te traži mnogo svjetla. Nije ju potrebno puno zalijevati, dovoljno je jednom tjedno, osim u zimskim mjesecima, kada joj je potrebno doista kap vode.

Lako se razmožava i brzo raste, stoga se ne trebate bojati da ćete je brzo „pojesti“. Iz svakog odrezanog dijela stabla narast će novi izdanci. Izdanke možete ostaviti ili ih odrezati i zasaditi direktno u zemlju. Proces ukorjenjivanja će potrajati, tako da vas to ne zabrinjava.

Najčitanije iz rubrike