Novosti
SLAVONIJA I BARANJA PROSTOR JEFTINIH NEKRETNINA

Mali stanovi još uvijek najtraženiji
Objavljeno 29. siječnja, 2016.
U Osijeku se sve više traže ruševne kuće zbog gradnje novih

Cijene nekretnina na području istoka Hrvatske već nekoliko godina mijenjaju se vrlo malo. Slavonski gradovi i posebice sela godinama su i statistički svrstani kao mjesta s najnižim cijenama nekretnina u zemlji.

Drugim riječima, prostor je to idealan za kupce nekretnina. Na tržištu nekretnina Osijek i njegova uža okolica odskaču cijenama u odnosu na ostatak Slavonije i Baranje. U Osijeku i široj okolici u pravilu se relativno dobro prodaju nekretnine čija je tržišna vrijednost do 50 tisuća eura.

Stanovi

Cijene stanova na području Osijeka kreću se od 600 do 900 eura za četvorni metar. Tako velik cjenovni raspon ovisi o lokaciji stana, katu na kojem se nalazi i njegovoj uređenosti. Primjerice, prema riječima Marijana Matijevića iz tvrtke Ljubek, Nekretnine Matijević, rabljeni stan u zgradi sagrađenoj 70-ih godina, na recimo Sjenjaku, dobro uređen i u minimalno C energetskoj kategoriji, ima cijenu od 900 eura za kvadrat. Međutim ovdje je riječ o dvosobnom stanu, površine 58 kvadrata. Veći stanovi su, kaže Matijević, manje traženi i teže se prodaju te im je i cijena po kvadratu niža. Iznimka su također i garsonijere i jednosobni stanovi, koji su vrlo traženi i kvadrat im može nadmašiti iznos od 900 eura.

Kuće u Osijeku

Najveći promet na tržištu nekretnina, kada su u pitanju obiteljske kuće, obavlja se s manjim kućama, i to do cijene od 70 do 80 tisuća eura. Veće i dobro uređene kuće, tržišne vrijednosti iznad 80 ili 90 tisuća eura teško pronalaze kupca. - Zamjetan je porast zanimanja za stare, ruševne kuće u gradu. Traže ih najčešće mlađe obitelji kako bi gradile nove. Takve kuće imaju cijenu od 80 do 120 eura po kvadratu, ovisno o uličnoj širini čestice, površini okućnice i naravno lokaciji. Stara kuća u središtu grada, na čestici od primjerice 300 kvadrata, može postići cijenu i do 150-160 eura za kvadrat. Kuća namijenjena rušenju i novoj gradnji u Unskoj ulici, na placu od ulice širokom 11 metara i površine 480 kvadrata, prodana je za 40 tisuća eura. Na istoj površini takva bi kuća postigla cijenu čak i do deset tisuća eura višu da je širina od ulice primjerice 15 metara - kaže Matijević.

Prigradska naselja

Kuće u prigradskim naseljima poput Tenje, Bilja ili Višnjevca kupca nalaze u pravilu ako cjenovno ne prelaze 60 tisuća eura. Riječ je najčešće o kućama površine stotinjak kvadrata, s okućnicama uglavnom znatno većim nego u samom gradu i kolnim ulazima. Mlade obitelji, navodi Matijević, često su u dilemi - kupiti solidnu kuću u Tenji ili možda Antunovcu, koji je također sredina poželjna za stanovanje, za 60 tisuća eura ili za 50 tisuća kupiti ruševinu u Osijeku i graditi novu kuću. - Mladi su vrlo racionalni i za razliku od svojih roditelja, kupuju ili grade prostore za stanovanje sukladno svojim potrebama, ne razbacujući se prostorom - napominje Matijević.

Slavonska i baranjska sela

Nekretnine u slavonskim i baranjskim selima, udaljenijim od gradova, nikada nisu imale niže cijene, niti je potražnja za njima ikada bila manja, tvrdi Matijević. Kuće i imanja prodaju se u bescjenje, no i u takvim slučajevima kupaca je vrlo malo. U tim selima ostaju stari, a mladi odlaze, tako da su prodavatelji najčešće starije osobe. Kuće s velikim okućnicama mogu se kupiti čak i po cijenama od šest do 15 tisuća eura. Primjerice u Normancima je u ponudi kuća na okućnici od 2800 četvornih metara za samo sedam tisuća eura.

Vikendice

Baš kao i kod seoskih kuća, cijene vikendica na slavonskom i baranjskoj području na izuzetno su niskoj razini. Kuće za odmor mogu se kupiti već za pet tisuća eura. Naravno, za takvu cijenu ne može se očekivati mnogo, no činjenica je da vikendice kupuju malobrojni.

Igor MIKULIĆ
Kupci u nikad boljoj poziciji

Kupci, baš kao i prodavatelji nekretnina, sve su educiraniji i informiraniji, ističe Marijan Matijević. Tako da je sve manje slučajeva u kojima prodavatelji traže previsoke, odnosno potpuno nerealne cijene za svoje nekretnine. “S druge strane kupci nikada nisu bili u boljoj poziciji. Praktično veliku većinu informacija o traženoj nekretnini mogu dobiti preko interneta. Umnogome im pomažu i energetski certifikati, koji mnogo govore o potrošnji energije i svakako utječu na tržišnu vrijednost nekretnine, osim ako je riječ o kupnji kuće koja će se rušiti. Za donošenje odluke o kupnji kupcu je dostatan i samo jedan pregled nekretnine. Preostale poslove oko kupoprodaje, za kupca, odnosno prodavatelja, obavlja potom agencija, koja jamči da će čitav postupak kupoprodaje biti zakonit i proveden na siguran način”, kaže Matijević.

Prioriteti legalizacije

Postupak legalizacije objekata ipak usporava promet na tržištu nekretnina. Međutim, Matijević ističe kako u upravnim odjelima koji provode te postupke, kako na razini Grada Osijeka, gdje je pročelnik Dražen Slunjski, tako i Osječko-baranjske županije, koji vodi Ranko Radunović, imaju veliko razumijevanje. Za nekretnine kod kojih je u pitanju kupoprodaja, postupak legalizacije postaje prioritetan.

Najčitanije iz rubrike