Novosti
NOVI VLADIN ANTIINFLACIJSKI PAKET

Cijene struje i plina ostaju iste, umirovljenicima stiže od 50 do 160 eura pomoći
Objavljeno 15. ožujka, 2024.
Šesti paket mjera za kućanstva i gospodarstvo vrijedan je 503 milijuna eura

Šesti paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena ukupne je vrijednosti 503 milijuna eura, objavila je u četvrtak Vlada, uz naglasak da se njime osigurava nastavak stabilnosti cijena struje i plina, a nastavlja se i s pomoći umirovljenicima, braniteljima i socijalno ugroženim građanima.



Dva osnovna cilja


Premijer Andrej Plenković rekao je da su dva osnovna cilja novog paketa - zadržavanje niske cijene energije i doprinos smanjenju inflacije. Za zadržavanje cijena energije izdvaja se 389 milijuna eura, a za borbu protiv inflacije 114 milijuna eura.

Tako, u sklopu novoga paketa mjera, od 1. travnja do 30. rujna cijena struje ostaje ista za građane, gospodarstvo te javni i neprofitni sektor, za što država izdvaja 231 milijun eura. Kućanstva će za polugodišnju potrošnju do 3000 kilovatsati (kWh) struju plaćati po prosječnoj cijeni od 59 eura po megavatsatu (MWh), a za potrošnju povrh toga prosječno 88 eura. Mjera se odnosi na 2,214.236 mjernih mjesta, a ukupno je vrijedna 86 milijuna eura.

Jeftinija struja za javni i neprofitni sektor zadržava se na prosječnoj cijeni od 62 eura po megavatsatu, mjera je vrijedna 83 milijuna eura, obuhvaća 21,9 tisuća korisnika, a odnosi se na vrtiće, škole, fakultete, domove za umirovljenike, nevladine udruge, institute, vjerske zajednice, općine, gradove, državne institucije, komunalna poduzeća i druge. Cijena električne energije za malo i srednje poduzetništvo za polugodišnju potrošnju ispod 250.000 kWh također se zadržava na 62 eura po megavatsatu, pri čemu je mjerom obuhvaćeno 93,2 tisuće korisnika, a vrijednost mjere doseže 62 milijuna eura.

Cijene plina također ostaju iste, ta mjera je vrijedna 50 milijuna eura. Kako je napomenuo premijer, dat će se naknada HEP-u za osiguranje zaliha plina, kako ne bi nastupili nepovoljni uvjeti za korisnike i porasla cijena. Time su također obuhvaćena kućanstva, javni i neprofitni sektor, toplinski sustavi, kao i distributeri plina, kada je riječ o mogućim gubitcima, rekao je Plenković. Kupcima u kategoriji kućanstava subvencionira se trošak tako da se na računu koji opskrbljivač plinom isporučuje kupcu netoiznos cijene za potrošnju energije smanji, odnosno da se nadoknadi razlika između cijene od 27,7 eura po megavatsatu i cijene utvrđene metodologijom. Kako su se cijene na tržištu stabilizirale na oko 27,7 eura/MWh, očekuje se da će iznos razlike biti bitno manji u odnosu prema odlukama koje su stabilizirale cijene iz 2022. i 2023. godine. Ako cijena bude niža od 27,7 eura/MWh, neće je biti potrebno subvencionirati, navodi Vlada. Cijena do 30. rujna ostaje ista i za toplinsku energiju za 159 tisuća korisnika centralnih sustava. Ukupna vrijednost mjere je 108 milijuna eura.

Paket zaštite od inflacije ukupno je vrijedan 114 milijuna eura, pri čemu ostaje ograničenje cijena za 30 osnovnih namirnica. Odlukom o isplati jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovine radi ublažavanja posljedica rasta troškova života, najkasnije u ožujku umirovljenicima s mirovinom do 320 eura isplatit će se 160 eura, onima s mirovinom od 320 do 460 eura stiže 120 eura, a oni s mirovinom od 460 do 600 eura dobit će 80 eura. Umirovljenici s mirovinom od 600 do 730 eura dobit će 60, a za one s mirovinom od 730 do 880 naknada će iznositi 50 eura. Mjera se odnosi na 830 tisuća umirovljenika, a vrijedna je 78,6 milijuna eura. Ovo je osmi paket pomoći umirovljenicima. Također, nezaposlenim braniteljima iz Domovinskog rata, korisnicima prava u sustavu skrbi o hrvatskim braniteljima i sustavu socijalne skrbi, isplatit će se jednokratnih 100 eura. Mjera je vrijedna 1,33 milijuna eura, a obuhvaća više od 13 tisuća osoba.

Za naknade za troškove energije za ugrožene kupce energenata izdvojit će se 21 milijun eura. Kako su naveli iz Vlade, 80.000 osoba u statusu ugroženog kupca energenata ima pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije, a mjesečna naknada iznosi 70 eura.

Odšteta HEP-u


Nadalje, ukupna vrijednost naknade za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga doseže dva milijuna eura. Pritom, 80 eura će se isplatiti pružateljima usluge pomoći u kući, 70 eura pružateljima usluge smještaja u udomiteljskoj obitelji, a od 140 do 540 eura, ovisno o broju korisnika, pružateljima usluge smještaja, organiziranog stanovanja i boravka. Mjerom je obuhvaćeno više od 500 pružatelja usluga i 2500 udomiteljskih obitelji.

Također, do 30. rujna nastavlja se mjera za prehranu studenata, njih oko 111 tisuća. Cijena obroka im ostaje ista, iznosi 0,86 eura.

Vlada je u sklopu paketa mjera donijela i uredbu o nadoknadi dijela troška dizelskog goriva koje se koristi kao pogonsko gorivo u komercijalnom cestovnom prijevozu putnika za razdoblje od 1. travnja 2024. do 31. ožujka 2025. Potpora iznosi 16 eurocenti po litri dizel goriva, mjera je vrijedna 11 milijuna eura, a koristi za prijevoznike su smanjenje troška obavljanja prijevoza do 3,7 posto prosječno, smanjenje gubitaka zbog porasta cijene goriva i energetske krize, mogućnost ulaganja u nužnu modernizaciju voznog parka te zadržavanje vozača, kao i mogućnost zadržavanja manje profitabilnih linija.

Plenković je naglasio i ulogu HEP-a, koji je u proteklih nekoliko godina podnio velik teret u provedbi mjera ograničenja cijena energenata. Lanjskog ožujka, podsjetio je premijer, donesena je odluka o davanju dioničarskog zajma HEP-u i pokretanja postupka dokapitalizacije, što je bio prvi korak pomoći toj kompaniji kako bi mogla normalno funkcionirati i ulagati. Taj dioničarski zajam iznosio je 400 milijuna eura, a bilo je predviđeno dodatnih 500 milijuna eura. No, rekao je predsjednik Vlade, izmjenama pravnog okvira prošle jeseni predviđeno je da HEP, kao i ostali opskrbljivači na tržištu električne energije, ima pravo na kompenzacijske mjere, odnosno odštetu zbog cijena električne energije za razdoblje od ožujka 2023. i nadalje. "Tako da je, u odnosu prema prvotno planiranoj dokapitalizaciji HEP-a, Vlada odlučila na neselektivan način obeštetiti HEP i za one troškove koje je kompanija imala tijekom 2022. (...) Provedena je analiza točno utvrđenih troškova HEP-a (...) i obeštećenje će se u cijelosti provesti, i to prijebojem dioničarskim zajmom, najavom isplate oko 130 milijuna eura do kraja 2025., kao i odricanjem od isplata ostvarenih dobiti do iznosa od oko 200 milijuna eura", izvijestio je Plenković. Zaključio je kako dokapitalizacija HEP-a neće biti potrebna, a to društvo će ostati u stopostotnom državnom vlasništvu.

Dijana Pavlović
Andrej Plenković

predsjednik Vlade RH

Dva su osnovna cilja novog paketa - zadržavanje niske cijene energije i doprinos smanjenju inflacije. Za zadržavanje cijena energije u novom paketu izdvaja se 389 milijuna eura, a za borbu protiv inflacije 114 milijuna eura.

Najčitanije iz rubrike