Novosti
SINDIKATI OPTUŽUJU DRŽAVU

Kolektivni ugovori sve malobrojniji
Objavljeno 22. veljače, 2020.
Najnoviji podaci pokazuju da u Hrvatskoj 120.000 radnika manje nego 2000. godine uživa u pravima iz kolektivnih ugovora, stoga Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) apelira na Vladu da odustane od zadovoljavanja zahtjeva poslodavaca i stvori poticajan zakonodavni okvir za kolektivno pregovaranje. "Time će se i na strani poslodavaca stvoriti potreba za autonomnim socijalnim dijalogom sa sindikatima, odnosno za uređenje radnih odnosa kolektivnim ugovorima. Kolektivni ugovori, posebice ako su granski i prošireni, pridonose pravednijoj raspodjeli novostvorene vrijednosti i većoj pokrivenosti radnika kolektivnim ugovorima", poručio je u petak predsjednik SSSH-a Mladen Novosel u povodu priopćenja Europske konfederacije sindikata (ETUC). ETUC navodi najnovije podatke koji pokazuju da je u zemljama EU-a danas 3,3 milijuna manje radnika koji uživaju prava iz kolektivnih ugovora nego što ih je bilo početkom stoljeća.


Od 2000. pokrivenost radnika kolektivnim ugovorima pala je u 22 od 27 država članica EU-a. Posljedica je to, ističe se, hotimičnih politika država članica i Europske komisije, često svjesno u cilju slabljenja sindikata, ali i zbog pogrešnog mišljenja da su viša razina prava i velika pokrivenost radnika kolektivnim ugovorima štetni za gospodarstvo.
Podaci govore suprotno - snažni sustavi kolektivnog pregovaranja pridonose višim plaćama, boljim uvjetima rada, socijalno pravednijem društvu i boljim ekonomskim rezultatima, što sve zajedno pridonosi višoj kvaliteti života i zadovoljstvu ljudi, naglašava se u priopćenju. Podaci Sveučilišta u Amsterdamu pokazuju da je najveći pad pokrivenosti radnika kolektivnim ugovorima u Rumunjskoj (sa 100 posto na 23 posto) i u Bugarskoj (s 56 posto na 23 posto). U Hrvatskoj je pokrivenost pala sa 64 posto na 45 posto, odnosno 120.000 radnika manje uživa u pravima iz kolektivnih ugovora. H
Možda ste propustili...