Novosti
"NE TREBA SE BOJATI KINEZA"

Hrvatske službe spremne su za koronavirus, broj oboljelih u svijetu je možda i 25.000
Objavljeno 28. siječnja, 2020.

Krizni stožer Ministarstva zdravstva predstavio je u ponedjeljak mjere prevencije širenja koronavirusa i da su sve službe spremne za eventualnu pojavu oboljelih u Hrvatskoj.


Voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Hrvatskoj Antoinette Kaić Rak istaknula je kako nema mjesta za paniku. "Sanitarna inspekcija i kontrola na granicama u Hrvatskoj koordinirane su i sinkronizirano rade. U ovom trenutku napravljeno je sve što je potrebno i panike nema", rekla je Kaić Rak na konferenciji za novinare u Ministarstvu zdravstva. Dodala je kako SZO još nije proglasio javnozdravstvenu krizu od međunarodnog značenja zbog koronavirusa jer se Kina pokazala transparentnom i poduzela mjere suzbijanja širenja infekcije. Kina je brzo uspjela sekvencionirati genom virusa i podijelila to sa SZO-om, zahvaljujući čemu su slučajevi u drugim državama brzo dijagnosticirani. Kaić Rak je dodala i kako za sada nema zabrane putovanja ni trgovine. Još se uvijek ne zna izvor koronavirusa, prijenos s čovjeka na čovjeka potvrđen je u Kini, ali u drugim državama, osim u jednom slučaju u Vijetnamu, takva transmisija nije dokazana.


Za skupinu kineskih turista koja je doputovala u Hrvatsku rekla je da je pregledana, nema simptome i pod kontrolom je. "Ne treba se bojati Kineza", kazala je.


Vjerojatnost pojave koronavirusa u Hrvatskoj je umjerena, kao što je to i u Europi, ali ako širenje potraje, postat će visoka, ističu iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Za informaciju o tome da virus mogu prenijeti osobe koje nemaju simptome bolesti, dodao je voditelj epidemološke službe HZJZ-a Bernard Kaić, još nema potvrde neovisnih institucija.


Broj oboljelih od novog koronavirusa vjerojatno je bliži 25.000, što je puno više od 2744 slučaja koliko su službeno potvrdile kineske vlasti, a u fazi inkubacije je vjerojatno gotovo 44.000 ljudi, rekao je u ponedjeljak visoki dužnosnik za javno zdravlje iz Hong Konga. Do sada je umrla 81 osoba, a potvrđena su 2744 slučaja zaraze diljem Kine, objavila je kineska Nacionalna komisija za zdravlje. Među njima je i devetomjesečno dijete. Broj sumnjivih slučajeva udvostručio se u 24 sata na gotovo 6000, prema službenim podatcima. Epicentar bolesti su grad Wuhan i pokrajina Hubei, a oboljelih ima i u drugim velikim gradovima kao što su Peking, Šangaj, Shenzhen i Canton. Kineske vlasti u karantenu su stavile gotovo 20 gradova oko Wuhana, gotovo 56 milijuna ljudi. Virus se proširio na desetak zemalja, sve do Sjeverne Amerike i Europe.


Gabriel Leung, dekan Medicinskog fakulteta Li Ka Shing Sveučilišta u Hong Kongu, koji savjetuje vladu Hong Konga u pripremama za tu bolest, rekao je kako njegov tim očekuje da će se broj zaraženih "udvostručavati svakih šest dana ako izostane bilo kakva javnozdravstvena intervencija." Nacionalne vlasti diljem svijeta pozvao je da što je moguće prije poduzmu "drakonske" mjere kako bi se ograničilo kretanje stanovništva. "Moramo se pripremiti da bi se ta epidemija mogla pretvoriti u svjetsku", upozorio je.
Leung je kazao da izgleda da se virus širi poput MERS-a, bliskoistočnog respiratornog sindroma, što znači da zaraženi mogu zaraziti druge ljude dok su u fazi inkubacije ili tek počinju pokazivati simptome bolesti. H/D.Pav.
SMRTNOST VIŠA NEGO KOD GRIPE
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak ističe kako je epidemiološka služba poduzela mjere primjerene situaciji, ostvarila niz kontakata i pripremila dokumente koji su potrebni za eventualnu pojavu slučajeva koronovirusa u Hrvatskoj. "Pripremamo se za situaciju da se bolest pojavi kod nas, dogovorena je zaštitna oprema, prihvat na aerodromima, postupanje s oboljelima, provođenje dijagnostike i hospitalizacija", rekao je. Voditelj epidemološke službe HZJZ-a Bernard Kaić napomenuo je kako je klinička slika koronavirusa slična gripi uz izraženije respiratorne simptome, ali se ne širi tako efikasno kao gripa. Može rezultirati smrću kao i gripa, ali je kod koronavirusa smrtnost viša - iznosi od 2 do 4 posto, dok je to kod gripe 0,1 posto.
JASNI PROTOKOLI
Pomoćnik načelnika Uprave za granicu Gilio Toić Sintić i Spomenka Uremović u ime Državnog inspektorata na konferenciji za novinare u ponedjeljak poručili su da su njihove službe poduzele sve potrebne mjere za prevenciju širenja koronavirusa. Spreman je i Hrvatski zavod za hitnu medicinu, a njegova ravnateljica Maja Grba-Bujević ističe da se Hitna služba svakodnevno susreće s virusima tako da ima zaštitnu opremu i jasne protokole.
Možda ste propustili...

PREMIJER ANDREJ PLENKOVIĆ

Dolazak Rafalea povijesni događaj

UPOZORENJE IZ POREZNE UPRAVE

Lažne poruke o povratu poreza

Najčitanije iz rubrike