Novosti
PREMIJER OREŠKOVIĆ SE OBRATIO SABORU

Nekima nije odgovaralo što sam počeo raditi na rješenju spora Ina-MOL
Objavljeno 16. lipnja, 2016.
Borba za ovladavanjem obavještajnog sustava, od SOA-e do MUP-a je ključ nestabilnosti Vlade

Vezani članci

SABOR IZGLASAO NEPOVJERENJE OREŠKOVIĆU

PALA VLADA - Predsjednica Republike za petak sazvala konzultacije na Pantovčaku

ZAGREB - Premijer Tihomir Orešković u svom je obraćanju Hrvatskom saboru u četvrtak ustvrdio da je pravi razlog za rušenje njegove Vlade to što je zbog zaštite nacionalnih interesa počeo raditi na rješenju spora Ina-MOL kroz nastavak arbitraže i početak novih pregovora, što nekima nije odgovaralo.
 

"Nije tajna da se moji stavovi oko Ine, LNG-a i energetskog sektora bitno razlikuju od stavova nekih članova Vlade i da sam ih čvrsto branio jer sam duboko svjestan važnosti koju Ina i energetski sektor imaju za našu ekonomiju i borio sam se se da zaštitim naše vitalne interese", rekao je Orešković.

Karamarko ignorirao pozive na suradnju

Osvrnuo se i na navode da je traženjem ostavke svojih potpredsjednika izgubio povjerenje onih koji su ga izabrali, kazavši je kako je to učinio jer je "neizvjesnost zbog mogućeg sukoba interesa Tomislava Karamarka postali preveliki teret za aktualnu Vladu".

Odbacio je i optužbe o odsutnosti volje za suradnju s predstavnicima političkih snaga koji su mu dali povjerenje. "Pokušao sam aktivno komunicirati sa gospodinom Karamarkom no, na žalost, zadnja dva mjeseca ignorirao je moje pozive i nije pokazivao interes za gospodarske teme i reforme", poručio je.

Laž je i tvrdnja da nije vodio računa o krajevima iz kojih iseljavaju mladi, kaže Orešković, jer je njegov prvi službeni posjet bio upravo u Slavoniji.

"Posebno mi je neshvatljiva teza da se nisam bavio gospodarstvom i financijama", rekao je Orešković podsjećajući kako je prije preuzimanja položaja bio na sastanku sa stotinjak investitora koji drže veliki dio hrvatskoj javnog duga.

Od prvog dana mu je, kaže, u fokusu gospodarski rast. "Zaposlenost raste, plaće rastu, izvoz raste i svi indikatori idu u pozitivnom smijeru", rekao je Orešković podsjećajući da je Vlada prestavila nacionalni program reformi sa 60 mjera za pokretanje Hrvatske.

"LNG, o kojem pričamo već 10 godina - ova Vlada u roku tri mjeseca definirala je novu strategiju za plutajući LNG i taj strateški projekt će staviti Hrvatsku na energetsku mapu Europe", dodao je.

Rušenje Vlade zbog zbog spora Ina-MOL

"Kako objasniti da mi je pored ovakvih optužbi ponuđeno da budem potpredsjednik Vlade za investicije i financije. Pokazao sam vam da su neosnovani svi navedeni razlozi", istaknuo je Orešković.

Pravi razlog za rušenje Vlade je, tvrdi, što je zbog zaštite nacionalnih interesa počeo raditi na rješenju spora Ina-MOL kroz nastavak arbitraže i početak novih pregovora što, kaže, nekima nije odgovaralo.

"Ostat će zabilježeno, ako vi tako odlučite, da je ova Vlada pala radi osobnih interesa pojedinaca, pokušao sam to spriječiti i to je moja jedina krivnja. Ja sam svoju dužnost obavljao časno i u najboljem interesu Hrvatske  i ponosan sam na sve što sam učinio", poručio je.

"Za sve propuste prihvaćam odgovornost. I mogu mirno reći da sam dao sve od sebe i zahvaljujem se na podršci Domoljubnoj koaliciji i Mostu koju su me predložili na ovu časnu dužnost. Na vama je, dragi zastupnici, odgovornost da donesete odluku hoćete li srušiti Vladu. Danas se piše povijest. Duboko se nadam da će Hrvatska naći svoj pravi put i da ćemo ostvariti naš potencijal što zaslužuju oni koji su dali živote i zdravlje za Hrvatsku. Visoka je cijena plaćena za slobodu i demokraciju i to ne smijemo zaboraviti. Nek dragi Bog čuva Hrvatsku", završio je svoje izlaganje Orešković nakon čega je uslijedio niz replika.

"Uopće nema dileme, vi ste pokojni", replicirao je Oreškoviću HDSSB-ov Branimir Glavaš, pozvavši ga da u Saboru kaže što se u SOA-i događalo u protekla tri mjeseca.

Tko je htio SOA-u upregnuti u svoje osobne i stranačke interese

"Je li bilo zlouporabe od pojedinaca iz redova vaše Vlade, tko su ti ljudi, kakvih je zlouporaba bilo, to Sabor mora znati i ne možete otići odavde dok to ne kažete. Saboru i javnosti dužni ste otkriti tko je htio ovladati i upregnuti SOA-u u svoje osobne i stranačke interese", rekao je Glavaš ocjenivši da je pozadina inicijative Oreškovićeve smjene to što nije dopustio manipulaciju SOA-om.

Njegov stranački kolega Josip Salapić čestitao je Oreškoviću na hrabrosti, ocijenivši kako bi mu bilo lakše da je podnio ostavku. "Čestitam vam na hrabrosti što ste došli na ovakav način iz biznisa koji ste radili, da vas netko na kraju političkog puta šutne bez obrazloženja", rekao je Salpić koji također smatra da bi Orešković trebao Sabor izvijestiti o događajima u SOA-i.

"Ne slažem se s tim da SOA postane nečiji kućni savjet i da se s Agencijom šutamo, nju treba štititi", rekao je Salapić.

I nezavisna Gordana Rusak vladajućima je spočitnula da "brane nešto što se ne može obraniti i žele sunovratiti niz liticu mnogo toga". "Ne štitite interese građana, nego osobne interese", rekla je Rusak.

Nakon očitovanja premijera, otvorena je rasprava po klubovima. hina

Glavaš: Bit ćemo suzdržani

HDSSB-ov Branimir Glavaš poručuje da dva zastupnika te stranke neće glasovati ni za rušenje ni za "očuvanje" premijera Oreškovića, bit će suzdržani.

"U uspjeh preslagivanja Vlade ne vjerujem. Dakle, Hrvatska pred sobom ima nužne izvanredne izbore", kaže Glavaš i procjenjuje da će izbori biti u ranu jesen.

"To je sukob ljevice i desnice preko leđa čovjeka koji je imao dobru namjeru pomoći Hrvatskoj. Sada je iskorišten s jedne strane, s druge strane, ljevici ide u prilog da se ta Vlada raspadne", objašnjava Glavaš zašto će HDSSB biti suzdržan.

Nije otkrio hoće li HDSSB potpisati prijedlog za samoraspuštanje Sabora?

Još se nismo ništa dogovorili, Josip Salapić je putu, sad će doći, pa ćemo to iskoordinirati. Mi imamo samo dva zastupnika. Ništa bitno, kaže zastupnik.

Šuker: Prijelomna je otkazana sjednica Vlade

ZAGREB - Predsjednik Kluba HDZ-a Ivan Šuker izjavio je u četvrtak u Hrvatskom saboru kako je otkazana sjednica Vlade prije dva tjedna, nakon što se ministar financija Zdravko Marić vratio iz Lonodna, s porukom da su investitori predložili veću kamatnu stopu za zaduživanje, "prelomila" HDZ u odluci da premijer Tihomir Orešković ne radi dobro svoj posao.

"Ministar financija vjerojatno je usmeno izvijestio premijera što se dogodilo u Londonu i, po meni, premijer je morao sjednicu početi tom konstatacijom i tako poslati poruku svima koji mogu ili ne mogu funkcionirati da nemaju pravo da svi hrvatski građani plaćaju veću kamatnu stopu", rekao je Šuker.

Hrvatska zaslužuje nižu kamatnu stopu

Umjesto toga, kaže, sjednica je otkazana, zapravo premijer je otišao, a da nitko nije obrazložio zašto. Ta je sjednica jedna od vrlo bitnih stvari za zahtjev za Oreškovićevo razrješenje, naglašava.

Šuker ističe da Hrvatska po svemu u ovom trenutku ne zaslužuje veću kamatnu stopu od 2,5 do maksimalno 2,75 posto. "Međutim, neke belosvjetske rejting agencije i neki drugi koriste situaciju da zarade na onima koji naprosto novce moraju uzeti", ustvrdio je.

Upozorio je i da Hrvatska danas ima skoro 10 milijardi manje prihode nego 2008. godine, a na kamate iz državnog proračuna odlazi skoro 11 milijardi kuna. Ovo je bila idealna prilika da taj iznos smanjimo, jer su smo mnoge kredite dizane u godinama kad su kamate "otišle u nebo" mogli refinancirati s dvostruko manjim kamatnim stopama, rekao je šef HDZ-ova Kluba.

Svoj prijedog o Oreškovićevu opozivu, "pojačao" je i analizom odredbi Zakona o Vladi koje proteklih mjeseci nisu poštivane. Da su se te odredbe poštivale, vjerojatno ne bi došlo do disfunkcionalnosti Vlade, zaključuje.

Primjećuje i da se u Hrvatskoj, koja se često voli pozivati na dosege demokracija, ti dosezi ne poštuju. "Ovdje većina koja ga je predložila za mandatara u jednom je trenutku rekla da više nema povjerenja u njega i traži da odstupi. Svugdje vani bi to bilo potez da odstupi, ali u Hrvatskoj ne", istaknuo je Šuker.

Ivan Sinčić (Živid zid) na spominjanje demokratskih standarda, uzvraća kako bi to što je napravio predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko u bilo kojoj normalnoj zemlji bilo nenormalno. Karamarko je trebao davno prije to shvatiti, trebao dati ostavku, poručio je Sinčić.

Nezavisni Stipe Petrina pita Šukera koja to ozbiljna parlamentarna većina ili relativni pobjednik izbora može u roku od tri sata izabrati premijera, je li to odlučeno na tijelima relativnog izbornog pobjednika ili je "što je opće poznato, to kadrovsko rješenje došlo izvan Hrvatske".

HDZ-ova inicijativa nije motivirana lošim kreditnim rejtingom nego obavještajnim sustavom

Branimir Glavaš (HDSSB) odbacuje Šukerovo uvjeravanje da je HDZ-ova inicijativa motivirana lošim kreditnim rejtingom. “Niste spomenuli problem prodaje državnih obveznica čiji je pokušaj propao zadnji puta zbog političke nestabilnosti Vlade u kojoj je HDZ glavni stup", kaže Glavaš.

Šukeru zamjera da nije spomenuo "nemilosrdnu borbu mjesecima" za ovladavanjem obavještajnog sustava, od SOA-e do MUP-a. "To je ključ nestabilnosti Vlade, to je uzrok zbog čega se ova Vlada ruši i demontira nakon četiri mjeseca", ocjenjuje Glavaš.

Josip Salapić (HDSSB) kaže da je mučno gledati kako se premijera mijenja kao da je "krpa". "Treba biti obrazloženje i razlog a ne općenito ovo što ste vi rekli", rekao je Šukeru.

Miro Bulj (Most) poručuje Šukeru da je njegov uspjeh kao bivšeg ministra financija bilo zaduživanje koje je dovelo državu na sadašnju razinu, odlazak mladih i propast poljorpivrede. "Vi jednostavno morate kazati glasno i jasno, a ne sramotiti se, mi rušimo ovu Vladu u kojoj smo sada i mi provociramo još veću nestabilnost i još veću financijsku nesigurnost Hrvatske", poručio je Bulj.

Možda ste propustili...

AVIONI I HELIKOPTERI IZ SASTAVA HRZ-A SUDJELOVALI NA ZRAKOPLOVNOM DANU

Rafalei i MiG-ovi prvi put zajedno na hrvatskom nebu