Novosti
ZBOG PRESUHOG TLA

Ekstremne vremenske prilike pomjerile rokove sjetve
Objavljeno 9. listopada, 2012.
Zbog skupljeg sjemena i mineralnih gnojiva, troškovi sjetve ove su jeseni vrlo visoki, kaže Brlošić

Vezani članci

HRVATSKA POLJOPRIVREDNA KOMORA PONOVNO UPOZORAVA

Morat ćemo uvoziti kukuruz, soju, meso i mlijeko

Na slavonsko-baranjskim poljima u tijeku je skidanje zadnjih hektara pod jesenskim usjevima, a počele su i pripreme za sjetvu ozimih kultura pšenice i ječma.

Sjetva uljane repice završena je, a ove je godine zasijana na nešto više površina nego lani. I za sjetvu pšenice i ječma, kako napominje Mato Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, ove godine na selu vlada veliki interes, te se procjenjuje kako bi moglo biti zasijano znatno više površina nego lani.

- Jedan od razloga povećanog interesa je i zato što su se jesenske poljoprivredne kulture posljednjih godina pokazale otpornije na klimatske ekstreme i dale stabilnije urode od proljetnih. Drugi razlog, možda čak i odlučujući, jest visoka otkupna cijena pšenice, zbog čega bi, prema procjenama, u Hrvatskoj moglo biti zasijano i petnaestak posto više površina pod pšenicom, odnosno najmanje približno 170.000 hektara, kaže Brlošić.

Rizici pomicanja rokova

Kada je riječ o klimatskim ekstremima, dio struke smatra kako su oni zadnjih godina pomjerili optimalne rokove sjetve, a Brlošić kaže da su i sami seljaci primijetili kako kasni rokovi sjetve postaju optimalni.

Prof. dr. sc. Georg Drezner, znanstveni savjetnik i predstojnik Odjela za oplemenjivanje i genetiku strnih žitarica na Poljoprivrednom institutu Osijek, kaže kako optimalni uvjeti za sjetvu nisu isti svake godine. “Međutim, iz dugogodišnjih iskustava trebalo bi ih se držati, te većinu sjetve obaviti u tom razdoblju. Sjetva prije ili poslije preporučenih rokova nosi i rizike. Kod rane sjetve, ako je tlo presuho, kao što je sada, postoje teškoće i povećani troškovi obrade, dok se u kasnoj sjetvi javlja neujednačeno nicanje i prorijeđeni usjevi. Ove godine, zbog višemjesečne suše, tamo gdje nije palo dovoljno oborina, to bi se moglo dogoditi i u optimalnom roku sjetve na većini tala u istočnoj Hrvatskoj. Ako je pak rana sjetva obavljena u umjereno vlažno tlo, pšenica brzo nikne te usjev prebujan i manje otporan na niske temperature ulazi u zimu, a u slučaju formiranja debljeg snježnog pokrivača koji bi se duže zadržao, takve pšenice mogu stradati zbog nedostatka kisika, a budu izložene i napadu snježne plijesni”, kaže dr. Drezner. Prema dugogodišnjim iskustvima, što je i znanstveno potvrđeno, optimalni su rokovi sjetve za većinu sorti koje se siju u našem umjereno-kontinentalnom i agroekološkom području od 10. do 25. listopada.

Sijat će i farmerovo sjeme

Seljake ove jeseni brine i visoka cijena repromaterijala. Brlošić navodi kako je prvotna cijena sjemena bila previsoka i kretala se i do čak četiri kune za kilogram. “Kasnije su neke sjemenske kuće cijenu spustile na 3,70 kn/kg, no i to je nekima bilo previše, pa su si kupili polovne dorađivače sjemena iz Njemačke, te će sami na svojim imanjima dorađivati svoju vlastitu ljetos požetu pšenicu koju su ostavili, čistiti je, tretirati i sijati. Bit će to pravo farmerovo sjeme, a ne tavanuša. Cijena sjemena je i dalje neopravdano visoka, a ove je jeseni primijećena i velika razlika u cijeni od proizvođača do proizvođača koja iznosi i do 20 posto. Kada se uzme u obzir da je i cijena mineralnih gnojiva otišla gore, troškovi sjetve ove su jeseni vrlo visoki, kaže Brlošić. “Cijena mineralnog gnojiva kreće se oko 500 kuna za 100 kilograma, a za jedan hektar potrebno je utrošiti približno 500 kilograma. Tako se troškovi za sjeme, mineralno gnojivo i obradu kreću i do 5.000 kuna po hektaru”, rekao je Brlošić.

Zdenka RUPČIĆ
U belju pšenica na 5.800 hektara

Na poljima Belja traje sjetva ječma. “Plan nam je ove jeseni sijati ječam na 1.300 hektara za potrebe proizvodnje pivarskog slada tvornice Slavonija slad u Novoj Gradiški, koja je naš dugogodišnji partner. Ove ćemo godine prema planu zasijati pšenicom približno 5.800 hektara. To je približno naša standardna površina pod pšenicom, s obzirom na plodored i svakako potrebe naše mlinsko-pekarske industrije u Belom Manastiru”, kazao nam je Goran Pajnić, predsjednik Uprave Belja.(I.M.)

Struka protiv tavanuše

- Nažalost, i ove godine, unatoč brojnim savjetima i upozorenjima, dio poljoprivrednika će se izgleda izložiti riziku, te najvjerojatnije zbog vrlo loše financijske situacije, sijati “svoje sjeme s tavana“. Struka to ne može preporučiti, jer sjetva „takvog sjemena“ u konačnici može nanijeti velike štete ne samo tom proizvođaču, nego i susjedima, a i svima koji su došli u kontakt. Stoga mi predlažemo sjetvu dorađenog, zaštićenog, deklariranog, certificiranog sjemena poznatih proizvođača, kaže dr. Drezner.

Neki seljaci kupili polovne dorađivače sjemena, te će sami dorađivati požetu pšenicu i sijati

U OSJEČKOJ ŽUPANIJI SJETVA PŠENICE NA približno 60.000 ha

Na području Osječko-baranjske županije očekuje se sjetva na približno 60.000 hektara, što bi, ako budu povoljni uvjeti, moglo dati nagodinu urod od gotovo 300.000 tona, izjavio je Ernest Nad, voditelj Odjela za poljoprivredu pri Županijskoj komori Osijek.

5.000

kuna su približni troškovi za sjeme, mineralno gnojivo i obradu po hektaru, tvrdi Mato Brlošić

Najčitanije iz rubrike