“KRALJICE ŠOKA” LAKO S KINOM

Ovakvo je izdanje trebalo prikazati i na premijeri SP-a
Objavljeno 3. prosinca, 2023.
Upisana je prva pobjeda na svjetskoj smotri, Obrvan je poslao na teren sve igračice

Dva dana kasnije od paniranog i očekivanog hrvatske su rukometašice upisale prvu pobjedu na 26. svjetskom prvenstvu. Nakon kiksa i sretnog remija protiv Senegala na otvaranju skupine A, bilo je jasno da sastav Ivice Obrvana više nema prava na pogrešku. Dobra stvar je što nas je u drugoj utakmici čekala objektivno slabija reprezentacija Kine. Ali prema prognozama slabiji je trebao biti i Senegal, pa znamo kako je završilo.

Igrali smo s Kineskinjama samo jedan službeni okršaj do ovoga u Goeteborgu, a bilo je to prije 18 godina u Rusiji, kada smo ih svladali 35:29. Inače, prvu utakmicu na Prvenstvu, izabranice Yongli Zhenga izgubile su od Šveđanki (36:24), a, tko zna, možda su pomislile da je Hrvatska kadra prirediti još jednu neugodnu senzaciju. No ništa od toga, ovaj put stvari su se na parketu odvijale prema hrvatskom planu. U odnosu prema prethodnom dvoboju, Obrvan je napravio jednu izmjenu u zapisniku, Klara Birtić je protiv Senegalki imala jedan nezgodan i težak pad, stoga je njezino mjesto u sastavu zauzela debitantica na velikim natjecanjima Mia Brkić.

Kina je imala tek početno vodstvo, koje vrlo brzo, već od 3. minute, preuzima Hrvatska. Bilo je u tim uvodnim minutama vidljivog grča u našoj igri, očito je strah od novog neuspjeha malo sputavao igru, ali bilo je samo pitanje vremena kada će se Hrvatice opustiti i krenuti u višoj brzini. U 6. minuti je 5:4, a potom je hrvatska obrana na visini zadatka. Čak 11 minuta ostavila je suparnice bez pogotka, vodstvo od 11:4 nagovijestilo je da azijsku reprezentaciju čeka teško poslijepodne. Teško su probijale hrvatsku obranu i posljednju prepreku, vratarku Teu Pijević, koja je do odlaska na odmor zaustavila čak 11 lopti. Hrvatska je nakon 30 minuta vodila sa 19:7, a već i prije izbornik Obrvan krenuo je u izmjene, svjestan da udarne snage ovu utakmicu ne moraju odraditi pod punim opterećenjem. Usprkos promjenama, Hrvatska nije popuštala ni u nastavku. Obrana je ostala čvrsta, Kina je ponovo bez pogotka sedam minuta drugog dijela, a kako je posljednji pogodak u prvom zabila u 24. minuti, jasno je da je suša bila predugačka. Stoga je jedino bilo pitanje s kojom će razlikom favorit slaviti, a na kraju je to izgledalo vrlo uvjerljivo.

Nakon prve pobjede, sutra (utorak) dvoboj je s jednim od domaćina Svjetskog prvenstva. Bodovi protiv Švedske su imperativ, samo s njima se može u drugu grupnu fazu ući s realnim četvrtfinalnim ambicijama.

Nino Benčina
HRVATSKA       39 (19)

KINA       13(7)

GÖTEBORG - Dvorana Scandinavium. Gledatelja: 3.000. Sutkinje: Bruna i Renata Correa (Brazil)

HRVATSKA: Bešen (9+0), Pijević (11+0), N. Zadravec 3, P. Posavec 2, Šenvald, S. Posavec, Mičijević 2, Milosavljević 5 (2), Ježić 2, Pavlović 2, Burić 5, Brkić 5, Šimara 5, Barišić 2, Blažević 5 (1), Prkačin 1

KINA: Lu (6+1), Hu (5+0), Wang, Jiang, C. Liu 3, Li 4 (1), Zhao, Zhou 1, Wei 1 (1), Zhang, Ma, Zhuang, Gong, X. Liu 1, Yin 2, J. Liu 1

SEDMERCI: Hrvatska 4(3), Kina 4(3); ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute (P. Posavec, Brkić), Kina 4 minute (Liu 2+2)