UKRAJINA SLAVILA U ZENICI

Tri su minute na Bilinu polju zavile BiH u crno
Objavljeno 22. ožujka, 2024.
Europljani koji su osigurali nastup na Euru ovih dana igraju prijateljske utakmice, no još tri reprezentacije mogu do Njemačke. Tamo više ne može Bosna i Hercegovina, tri crne minute na zeničkom Bilinu polju u polufinalu njihova dijela doigravanja protiv Ukrajine bacile su u očaj naše susjede, koji su do 85. minute imali vodstvo od 1:0, a na kraju izgubili sa 2:1. U finalnom susretu Ukrajina će biti domaćin na neutralnom terenu, na Islandu, koji je u Budimpešti, u drugom polufinalu ovog dijela baraža, pobijedio Izrael sa 4:1. Nogometaši Bosne i Hercegovine bili su bolji velikim dijelom susreta protiv Ukrajinaca, ali su sve prokockali u samoj završnici utakmice. Nakon ubačaja Dedića, domaćin je u 56. minuti poveo, kada je vlastitu mrežu nespretno pogodio Matvienko. Sve do 85. minute BiH je imala pobjedu u šaci i put u finale doigravanja, ali je tada počeo preokret. Prvo je u 85. izjednačio Jaremčuk, a samo tri minute poslije Dovbik je utišao zenički stadion i pogodio za slavlje Ukrajinaca. Time je nastavljeno prokletstvo dodatnih kvalifikacija za Bosnu i Hercegovinu, koja je četvrti put pala u toj završnoj fazi na potencijalnom putu prema europskom prvenstvu, na kojem još nikada nije zaigrala. Jednom je zaustavljena i u dodatnim kvalifikacijama za SP. Ukrajinu još čeka ogled s Islandom, koji je u Budimpešti svladao Izrael sa 4:1 premda su Izraelci poveli u 31. minuti, kada je Zahavi realizirao jedanaesterac. No Islanđani su do kraja pregazili svog rivala, Gudmundsson je zabio tri pogotka, a još jedan dodao je Traustason. U utorak će u Cardiffu Wales i Poljska odigrati utakmicu vrijednu odlaska u Njemačku. U svom dijelu dodatnih kvalifikacija obje su reprezentacije iskoristile domaći teren, te su uvjerljivim pobjedama izborile taj završni susret, u kojem će Wales biti u prednosti jer će igrati pred svojim navijačima. U polufinalu je Poljska pobijedila Estoniju u Varšavi sa 5:1, a Wales je u Cardiffu bio bolji od Finske sa 4:1. Grčki nogometaši lako su preskočili prvu od dvije prepreke prema putu na Euro. U polufinalu svog dijela dodatnih kvalifikacija pobijedili su u Ateni Kazahstan sa 5:0 i za odlazak u Njemačku još trebaju preskočiti i Gruziju, koja se plasirala u finale nakon domaće pobjede od 2:0 protiv Luksemburga. Gruzija i Grčka sastaju se u utorak u Tbilisiju. I. Li.