OSVRT NA 13. KOLO HT PRVE HNL

Dinamu za nastavak serije nije smetao ni maglovit Gradski vrt
Objavljeno 7. studenog, 2018.
Dinamo i dalje suvereno maršira kroz HT Prvu HNL. Zagrepčani su u 13. kolu potvrdili svoju dominaciju i na gostovanju kod jednog od najbližih pratitelja Osijeka. "Modri" su odnijeli sva tri boda iz Gradskog vrta, a nisu im smetali ni uvjeti na rubu regularnosti, s obzirom na to da je magla dugo prijetila prekidom utakmice. Dinamo nije odigrao susret koji ostavlja bez daha, ali momčad Nenada Bjelice zna iskoristiti i najmanju dekoncetraciju suparnika i zbog toga niže uspjehe. Osijek je bio bolja momčad u prvom dijelu, ali to nije materijalizirao, a u nastavku je samo malo popustio i odmah je kažnjen. Osječani su platili ceh brojnim izostancima, jer trener Zoran Zekić na klupi nije imao igrače koji bi mogli zadržati visoki ritam koji su bijelo-plavi nametnuli u prvom dijelu utakmice. I tako je Dinamo povećao prednost ispred Osječana na ozbiljnih devet bodova. Prvi pratitelj lideru njegova je "mlađa sestra" Lokomotiva. "Lokosi" su se namučili protiv Istre 1961, ali jedan pogodak u finišu prvog poluvremena bio im je dovoljan za osvajanje novih triju bodova i učvršćivanje na drugom mjestu s četiri boda više od trećeplasiranog Osijeka. Osječanima se na samo jedan korak približila Gorica, koja je remizirala s Hajdukom (1:1) iako je imala čovjeka manje 50-ak minuta. Atienwen je izvukao još jednu majstoriju za vodstvo Goričana, a Hajduku je bod donio Jairo. Rijeka je pristojno natovarila Rudeš na Rujevici zabivši mu lakih pet komada. Istina, momčad iz zagrebačkog kvarta pružala je otpor u prvih 45 minuta, ali u nastavku se posve slomila pred naletom Bišćanovih jurišnika. Nažalost, sve je izvjesnije da će Rudeš do kraja sezone biti čisto topovsko meso za ostale prvoligaše te već sada možemo sa sigurnošću zaključiti kako će biti sigurni putnik u Drugu ligu. Daleko najdosadniju utakmicu kola odigrali su Inter Zaprešić i Slaven Belupo. Bez pogodaka, bez pravih prilika u komornoj atmosferi pred manje od 200 gledatelja. Taj susret ni po čemu se nije mogao svesti na prvoligaški nazivnik, a na kraju su svi bili zadovoljni osvojenim bodom. Inače, ovo je bilo jedno od kola s najviše gledatelja ove sezone. Ukupno se na prvoligaškim stadionima skupilo 16.177 gledatelja, ili 3235 po susretu. Najviše ih je bilo u Gradskom vrtu na derbiju, gdje je pao i ovosezonski rekord po posjećenosti domaće Osijekove utakmice (8127). Pristojan se broj navijača skupio na Rujevici i u Velikoj Gorici, a prosjek uredno kvare domaći susreti Lokomotive, manje od 800 gledatelja, i posebno Inter Zaprešića, gdje se brojke sve više spuštaju prema dvoznamenkastima, što bi bila konačna tragedija.Što se efikasnosti tiče, ovo je bilo jedno od najneefikasnijih kola, postignuto je 11 pogodaka, jedva nešto više od dva po utakmici, a za to su najzaslužniji Rijeka i Rudeš, u čijem je susretu palo više od polovine ukupnog broja svih pogodaka u 13. rundi HT Prve HNL. D.Keler
TABLICA
Rezultati 13. kola: Lokomotiva - Istra 1961 1:0, Gorica - Hajduk 1:1, Osijek - Dinamo 0:2, Inter - Slaven Belupo 0:0, Rijeka - Rudeš 5:1

1.Dinamo       13       10       3       0       27:8       33

2.Lokomotiva       13       9       1       3       27:9       28

3.Osijek       13       7       3       3       25:13       24

4.Gorica       13       7       2       4       19:15       23

5.Rijeka       13       5       6       2       23:14       21

6.Slaven B.       13       2       7       4       15:19*13

7.Hajduk       13       2       7       4       15:20       13

8.Inter       13       3       2       8       17:30       11