Novosti
PRIPREME ZA "TVRDI" BREXIT

Bez privilegija ostaje i 5000 Hrvata u Britaniji?
Objavljeno 3. listopada, 2018.
Britanski imigracijski sustav nakon Brexita prioritet će dati visokokvalificiranim radnicima, a radnike iz EU-a tretirat će kao i one iz bilo koje druge zemlje, objavila je u utorak britanska premijerka Thresa May. "Bit će to sustav utemeljen na radnim vještinama koji vrednuje sposobnosti radnika, a ne odakle dolaze. Bit će to sustav koji gleda po cijelom svijetu i privlači ljude s vještinama koje trebamo", rekla je May u priopćenju.
Dodala je da će Britanija, kada napusti Europsku uniju, uspostaviti "imigracijski sustav koji će okončati, jednom zauvijek, slobodno kretanje" europskih građana u Velikoj Britaniji. May je naglasila da će taj novi sustav osigurati da se smanji broj niskokvalificiranih imigranata. "Taj novi sustav omogućit će smanjivanje imigracija niskokvalificiranih osoba", dodala je. "Time će Britanija krenuti putem smanjivanja imigracija na održive razine, kao što je obećano". Upravo su strahovi od dolaska imigranata bili ključni pokretač glasovanja 2016. za izlazak iz Europske unije. May je ranije obećala u programu predstavljenom biračima uoči parlamentarnih izbora u lipnju 2017. da će smanjiti broj imigranata na manje od 100.00 ljudi godišnje, dok je 2016. u Britaniju došlo njih 273.000. Britanska premijerka trebala bi izložiti pojedinosti svog plana u govoru u srijedu na kongresu Konzervativne stranke u Birminghamu. Prema novim pravilima, osobe koje će željeti započeti život u Velikoj Britaniji morat će dokazati da imaju dovoljnu razinu primanja. Isto tako, neće smjeti zauzimati radna mjesta na koja bi inače došli britanski radnici.
Vize za studente bit će izuzete iz tih kriterija.
Prema Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske procjenjuje se da u Velikoj Britaniji živi oko 5000 Hrvata i njihovih potomaka, uglavnom u Londonu. No ovi podaci zasigurno nisu ni točni ni ažurirani, jer u Britaniji postoji i određeni broj hrvatskih državljana koji rade na crno, a tijekom zadnjeg ekonomskog migracijskog vala koji se još događa u Hrvatskoj, mnogi iseljenici našli su svoje mjesto (i posao) u Velikoj Britaniji. Posebice što je Velika Britanija otvorila svoje tržište rada hrvatskim državljanima 1. srpnja ove godine, pa zapravo još ne postoje ažurirani podaci o broju zaposlenih Hrvata koji žive u Britaniji. Posebni zakoni o pravima i obvezama useljenika iz Hrvatske ne postoje, a važno je također napomenuti da Republika Hrvatska s Velikom Britanijom primjenjuje međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju. Uglavnom, nakon Brexita, hrvatski će državljani imati iste uvjete rada kao i svi ostali građani Europske unije. Britanija ima stopu nezaposlenosti na najnižoj razini još od sredine sedamdesetih godina i kreće se oko 4,3 posto. H/V.T.
Stopa nezaposlenosti u Velikoj Britaniji kreće se oko 4,3 posto
Možda ste propustili...

SDP NA GODIŠNJICU SMRTI ODAO POČAST RAČANU:

Bio je veliki državnik i još veći čovjek

ZAMIJENJENO JE GORIVO I OBAVLJENI SU PLANIRANI RADOVI NA ODRŽAVANJU

Završen redoviti remont Nuklearne elektrane Krško

Najčitanije iz rubrike