IZ KOLA U KOLO

Probuđeni Rudeš promijenio situaciju na dnu tablice
Objavljeno 15. travnja, 2018.
Nogometaši Rudeša senzacionalno su svladali Rijeku i pobjegli s dna poretka

Pobjeda dojučerašnjeg “fenjeraša” Rudeša nad aktualnim prvakom Rijekom definitivno je obilježila 29. prvenstveno kolo. Vjerojatno je rijetko tko uoči susreta pomislio kako zagrebački klub može iznenaditi momčad Matjaža Keka, koja je uvjerljivo dobila sva tri prethodna međusobna dvoboja (4:1, 5:1, 3:0) te se nešto slično očekivalo i u njihovu posljednjem ovosezonskom srazu. No, umjesto nove riječke “trice”, uslijedilo je vjerojatno najbolje izdanje Rudeša ove sezone, koji je prošlosezonskom prvaku čak četiri puta tresao mrežu, nanijevši mu već deveti poraz. Tako je Rudeš kompletirao svoju listu “skalpova” velikih, jer je sada otkidao bodove svima iz vodećeg kvarteta, a jedino Dinamo nije uspio pobijediti. Trećom uzastopnom pobjedom potpuno je preokrenuo situaciju u borbi za ostanak u svoju korist, a praktički prije dva tjedna već je bio otpisan. Tada su Zagrepčani bili čvrsto prikovani za dno tablice, s čak sedam bodova manje od Istre 1961 te tri manje od Cibalije, a onda je pogodak u sudačkoj nadoknadi protiv Puljana pokrenuo seriju uspjeha kojom je preživljavanje debitantske sezone u društvu najboljih sve realnije. Rudeš je tako postao i četvrta najuspješnija momčad proljeća s 14 bodova iz devet utakmica, a više su samo osvajali Hajduk (20), Rijeka (19) i Dinamo (16). Poraz u Kranjčevićevoj ozbiljno je naljutio riječkog trenera, čije upozorenje igračima uoči susreta očito nije shvaćeno ozbiljno, a s obzirom na pokazano nije uopće isključeno da su se neki pojedinci s tom utakmicom “prekrižili” za sljedeću sezonu. Preostala dva kluba u borbi za ostanak, Istra 1961 i Cibalia, pretrpjeli su poraze te su ostala bodovno izjednačena na posljednja dva mjesta tablice. Puljani su dugo odolijevali u Gradskom vrtu, gdje je Osijek tek sredinom drugog poluvremena uspio pronaći put do njihove mreže te nakon dva vezana neuspjeha upisati sva tri boda. Još su jednom bijelo-plavi prikazali dva lica, a ono iz prvog poluvremena vjerojatno je natjeralo sve navijače da požale što su lijepo poslijepodne odlučili provesti na stadionu. No, u drugih je 45 minuta momčad Zorana Zekića pokazala neusporedivo bolje izdanje te na pogon Gabrijela Bobana, koji je s asistencijom i pogotkom riješio susret, stigla do pobjede uoči dva uzastopna teška gostovanja ovog tjedna, na Maksimiru i Rujevici. Još je duže vrijedan bod držala Cibalia, koja je više od 70 minuta uspijevala čuvati početnih 0:0 protiv Dinama. No, Vinkovčani nisu izdržali, Soudani je s dva pogotka donio “modrima” i 11. uzastopnu pobjedu nad Cibalijom, a sebi nastavak borbe s Heberom za najboljeg strijelca prvenstva, za kojim sada zaostaje samo pogodak. Gostujuću pobjedu upisao je i Dinamov najbliži pratitelj Hajduk, koji je “tricom” prošao Zaprešić i Inter. I Splićani su dugo morali čekati na vodeći pogodak, gotovo punih sat vremena, nakon čega više nije bilo dvojbe kako će odnijeti pun plijen i tako uoči nedjeljnog derbija s Dinamom ostati na “minus osam” za liderom. A prethodno će u srijedu nastojati na Poljudu svladati i Cibaliju. Kolo su najefikasnijim susretom zaključili Lokomotiva i Slaven Belupo. “Lokosi” su najprije ispustili vodstvo 2:0, ali potom u nastavku s nova tri pogotka upisali drugu proljetnu pobjedu, a Koprivničanima nanijeli četvrti uzastopni poraz.

U sljedećih će tjedan dana prvoligaši odraditi dva kola nakon kojih bi situacija i pri vrhu i pri dnu mogla biti još jasnija.

Piše: Goran Roguljić