SRUŠENI EUROPSKI PRVACI!

Ova Hrvatska može do kraja!
Objavljeno 21. lipnja, 2016.
Pogotcima Kalinića i Perišića te obranjenim jedanaestercem Subašića Hrvatska stigla do velike pobjede

Fotografije navijača u Slavoniji pogledajte OVDJE.

Hrvatska je srušila europskog prvaka Španjolsku te će s prvog mjesta u osminu finala! “Furija” je imala niz od 14 utakmica bez poraza na Euru te sedam susreta bez primljenog pogotka, no morala je čestitati “kockastima”. Kalinić i Perišić kreirali su preokret, a Subašić obranjenim jedanestercem Ramosu dao veliki vjetar u leđa sjajnom izdanju i velikoj pobjedi Hrvatske.

Sa čak pet novih igrača u odnosu prema prošlom susretu krenula je Hrvatska, a Španjolci su bili bez ikakvih promjena iako su već bili osigurali prolazak. Prvi hrvatski udarac uputio je Srna u 6. minuti, nakon što Ramos nije najbolje raščistio ubačaj Badelja, no hrvatski je kapetan pucao visoko preko gola. Na španjolski odgovor nije trebalo dugo čekati, minutu poslije, praktički iz prve prave akcije, “furija” je povela. Sjajno su iskombinirali Silva i Fabregas, a Morata nije imao problema iz blizine u nebranjenu mrežu zabiti svoj treći gol na Euru. Rano primljeni pogodak uzdrmao je “kockaste”, što su Španjolci u sljedećem napadu umalo ponovno kaznili, no udarac Nolita s desetak metara završio je pokraj desne vratnice. U 12. minuti odlično je i silovito s 22 metra pucao Nikola Kalinić, ali je De Gea uspio odbiti u korner, nakon kojeg je Perišić glavom pucao preko grede. Dvije minute poslije Hrvatsku je pratio nevjerojatan manjak sreće, Kalinić je pritisnuo neopreznog De Geu i ukrao mu loptu, koja je stigla do Rakitića, a on je sjajno gađao isprve, prebacivši sve Španjolce, no lopta je pogodila gredu pa vratnicu te se odbila u crtu. Nastavila je potom Španjolska pritiskati, pucao je Silva u 23. s 20 metara, a Subašić uz muku odbio, a u 28. je pokušaj Nolita od Ćorluke završio u korneru. Završnica poluvremena pripala je Hrvatskoj, prvo je Perišić glavom nakon ubačaja Srne pucao preko grede, a potom je u 45. ipak stiglo toliko željeno izjednačenje. Perišić je ubacio slijeva, a Kalinić s tri metra zatresao mrežu. Bio je to prvi primljeni pogodak Španjolske na Euru nakon sedam susreta s čistom mrežom i signal za burno slavlje hrvatskih navijača te glasnu podršku našim igračima za dobro odrađeno prvo poluvrijeme.

Nastavak je pokušajem s ruba šesnaesterca otvorio Juanfran (48.), no neprecizno, a potom je u 54. slijedila vrlo opasna akcija “furije”. Alba je ubacio slijeva, a Morata na petercu pokušao desnom nogom, ali nedovoljno precizno. Prvu opasniju akciju Hrvatska je složila u 57. minuti, kada je Srna ubacio s desne strane, De Gea skinuo Kaliniću s glave loptu, ona je stigla do Jedvaja, čiji je pokušaj završio u bloku, a na kraju je Pjaca atraktivno pokušao škaricama, no pucao je za malo pokraj desne vratnice. Bio je to signal za novi glasni poticaj hrvatskih navijača s tribina, koji su davali snage igračima da izdrže u nadmetanju s europskim prvacima. Pjaca se u 64. minuti “izvrtio” u španjolskom šesnaestercu i pao okružen nekolicinom Španjolaca, no Kuipers je ostao nijem. Počeo je rasti pritisak “furije”, koja je strpljivo plela oko našeg kaznenog prostora, čekajući pukotinu za “ubod”. Do nje je stigla u 67. minuti, nakon kornera Silve, kada je Ramos glavom pucao za malo pokraj desne Subašićeve vratnice. A tri minute poslije Španjolska je imala najveću priliku i to iz kaznenog udarca. Nakon ubačaja Inieste Silva je pao u šesnaestercu, a Kuipers na čudenje i proteste hrvatskih nogometaša ocijenio za prekršaj Vrsaljka. Ipak, pravda je bila zadovoljena jer je pokušaj Ramosa po sredini gola Subašić sjajno obranio i tako očuvao 1:1. Izazvalo je to erupciju oduševljenja među našim navijačima, koji su davali impuls igračima da izdrže do kraja. I jesu, kada je Španjolska pojačavala pritisak te se činilo da bi mogla zabiti, mreža se zatresla, ali na suprotnoj strani. Nakon brze kontre Kalinić je uposlio Perišića, koji se slijeva sjurio u kazneni prostor te pogodio bliži kut za veliku pobjedu i prvo mjesto skupine.

Dalibor KELER

BORDEAUX - Stadion Matmut Atlantique. Gledatelja: 42.000. Sudac. Björn Kuipers (Nizozemska) 5. Strijelci: 0:1 Morata (7), 1:1 N. Kalinić (45), 2:1 Perišić (87). Žuti kartoni: Rog, Vrsaljko, Srna, Perišić (Hrvatska)

IGRAČ UTAKMICE: IVAN PERIŠIĆ (HRVATSKA)

Hrvatska                         2  (1)

Subašić 7,5, Srna 6,5, Ćorluka 7, Jedvaj 7, Vrsaljko 6,5, Rog 6,5(od 82. Kovačić), Badelj 6,5, Perišić 8 (od 90. Kramarić), Rakitić 7, Pjaca 6,5 (od 90. Čop), N. Kalinić 8.

Španjolska                       1 (1)

De Gea 6, Juanfran 5,5, Pique 5,5, Ramos 5,5, Jordi Alba 6,5, Fabregas 6,5 (od 84. Thiago -), Busquets 6, Iniesta 6, David Silva 7, Nolito 6(od 60. Soriano 5,5), Morata 7(od 66. Aduriz 5,5)

0:1

Silva je odlično gurnuo loptu u kazneni prostor kroz sredinu naše obrane za Fabregasa, na kojeg je izišao Subašić, no španjolski je veznjak uspio prebaciti prema Morati, koji s lakoćom trese praznu mrežu

1:1

Perišić je na lijevoj strani “izlomio” Juanfrana i ubacio, lopta je bila previsoka za Rakitića, no zato je sjajno reagirao Nikola Kalinić te s tri metra desnom nogom svladao De Geu

2:1

Srna je blokirao udarac Aduriza, slijedio je brzi kontranapad, Kalinić je povukao i dao ju Perišiću na lijevoj strani, koji se sjurio u kazneni prostor te prizemnim udarcem pogodio bliži kut

Plus

Nikola Kalinić i Ivan Perišić. Kakav tandem, za kakvu pobjedu! Čudesnu su utakmicu odigrali. Asisitirali su jedan drugome za pogotke, razarali su obranu Španjolske

Minus

Nizozemski sudac Borjn Kuipers nije se proslavio. Ne zato što nije dosudio kazneni udarac za Hrvatsku u 63. minuti nad Pjacom, jer njega nije bilo, već zbog toga što ga je poklonio Španjolcima nekoliko minuta poslije. Vrsaljko nije ni dirnuo Davida Silvu, ali Nizozemac je to svejedno “okrečio”...