Novosti
MINISTAR MRSIĆ DAJE NADU RADNICIMA

Kazne za neisplatu plaća nemaju očekivani učinak, poslodavce će 'stisnuti' Porezna
Objavljeno 23. srpnja, 2014.

Vezani članci

OBJAVLJENA NESLAVNA LISTA POSLODAVACA

Plaće ne isplaćuje 5620 tvrtki i 1418 obrtnika

U Hrvatskoj, prema Poreznoj upravi, oko 7 tisuća tvrtki i obrta od početka godine radnicima nije isplatilo najmanje tri plaće zaredom. Ministar rada Mirando Mrsić u razgovoru za Media servis međutim uvjerava - lista srama i kazneno sankcioniranje neisplate plaća nisu mrtvo slovo na papiru.

Više od pet tisuća tvrtki ne isplaćuju plaće. Onima koji ih ne primaju čini se da su odredbe u Kaznenom zakonu i sada objava liste srama zapravo mrtvo slovo na papiru?

- Pa ne, kaznene i prekršajne odredbe su vrlo jasne. Ovo je još jedan kamenčić u tom mozaiku koji bi trebao biti slika Hrvatske kao uređene države. Što se tiče kaznenih prijava, tu ćemo razgovarati s Ministarstvom pravosuđa, s obzirom na to da zakonsko rješenje nije do kraja postiglo uspjeh. Ima relativno malo kaznenih prijava, a ovako velik broj tvrtki koje ne isplaćuju plaće. Naime, u kaznenom postupku vrlo je teško dokazati da je netko imao sredstva, a namjerno nije isplatio plaće. Tu dolazimo do onog drugog problema da se osnivaju tvrtke kćeri, da radnici ostaju u jednoj tvrtki, a dobit odlazi u drugu. To ćemo rješavati zajedno s Ministarstvom financija, Poreznom upravom i ministarstvom kojem sam na čelu. Sada imamo konačno i alat kojim možemo spriječiti da radnici toliko vremena ne dobivaju plaću.

Vezano uz prekršajne prijave. U praksi postupci idu dosta teško. Lažnu listu trebalo bi posvjedočiti na sudu, međutim, mnogo ljudi je bez posla, pa se drugi boje svjedočiti. Uglavnom to prolazi bez sankcija.

- S JPP obrascem vidimo tko isplaćuje plaće, a tko ne. S druge strane, onaj tko nije isplatio plaće dužan je dati obračunsku listu. Radnici ju moraju imati. Tu također neke stvari rješavamo s Finom, jer se puno puta dogodilo da su radnici došli s obračunskom listom koju je onda Fina tumačila na svoj način. Stoga ćemo i s Finom neke stvari pojednostaviti da te ovrhe idu brže, da se radnici mogu naplatiti.

Što je s onim poštenim poslodavcima koji su u problemima, možda i zbog dugovanja države?

- U tim slučajevima, kada tvrtka ima određenih problema s naplatom, ulazi se u predstečajnu nagodbu. I onda se vidi na koji način će se stvari riješiti. Najgore je ono što nam se dogodilo, da se mjesecima ne isplaćuje plaća, da se ništa ne pokreće - ni predstečajna, ni bilo koji mehanizmi naplate, i da nakon šest, sedam mjeseci kada sve nestane radnici ostanu bez svojih plaća. (MS)

“Nema radnika na leasing”

Prema novom Zakonu o radu, rekli ste da u Hrvatskoj ne trebamo strahovati od budućeg gubitka prava, zbog leasinga i agencijskog rada?

- To je floskula. Nikakvi radnici na leasing. Dakle, radnici preko agencija imaju ista prava kao i oni radnici kod kojih su poslani raditi. Agencije postoje već 10 godina i tržište nije bilo regulirano. To tržište treba razviti. Mi smo samo produžili mogućnost da radite kod poslodavca preko agencije, umjesto jedne, tri godine. Ono što se dosad događalo, kod jednog poslodavca ste radili godinu dana, onda vas je agencija prebacila u svoju sestrinsku agenciju, pa ste opet kod tog poslodavca radili godinu dana. Pa opet... Cijelo vrijeme bili ste nesigurni. Nama je cilj da se u agencijama počne zapošljavati na neodređeno vrijeme, i to su one izmjene koje su značajne u ovom zakonu.

Možda ste propustili...