Ekonomija
OD MLJEKARSTVA SE IPAK MOŽE ŽIVJETI

Uz podršku osječkog Megglea, na vrhuncu krize pokrenuli proizvodnju mlijeka i struje
Objavljeno 18. rujna, 2013.

Krenuti u nove investicije, konkretnije gradnju nove farme s 250 muznih krava prema najsuvremnijim svjetskim standardima i bioplinskih postrojenja na vrhuncu ekonomske krize, koju je počeo osjećati i do tada najuspješniji poljoprivredni sektor – mljekarski 2011. godine, za mnoge je možda bila ludost.

No, ne i za dr.vet.med. Davora Adžića iz Tordinaca koji je vjerovao da se uz struku i znanje koje ima, zajedno sa svojim partnerom i suvlasnikom tvrtke Davorom Becićem, dipl.ing. poljoprivrede i uz pomoć dobrog partnerskog odnosa koji je prepoznao još odavno u osječkoj mljekari Meggle Hrvatska d.o.o., ipak može uspjeti.

I bio je u pravu, danas je njegova farma muznih krava i bioplinsko postrojenje jedan od oglednih primjera.

Landia d.o.o. ima 300 muznih krava, dnevno proizvode prosječno 28 litara mlijeka po kravi odnosno ukupno 7.500 litara najviše EU klase.

Sve je mlijeko extra klase

Od toga je u novoj robotiziranoj farmi podignutoj 2011. godine i 250 muznih krava. Ukupna vrijednost investicije s bioplinskim postrojenjem iznosila je 5 milijuna eura.

– Sama farma s robotima ukupne je vrijednosti 1,5 milijuna eura. Investicija je podignuta uz podršku Megglea i kredita HBOR-a na kredit od 10 godina uz dvije godine počeka. Na ovoj suvremenoj farmi radi 5 radnika, a u cijeloj Landiji 40 radnika, kaže Davor Adžić.

- S Meggleom inače radimo od prvog dana povratka u Tordince još od 1999. godine kada smo krenuli u proizvodnju mlijeka s 50 muznih krava. Ova nova farma nije građena preko operativnog programa jer ga nije više bilo, a na proširenje i povećanje proizvodnje mlijeka sam se odlučio jer je mlijeko jedini proizvod po koji ti netko dođe u samo dvorište odveze i redovito svaki mjesec plati, takav je slučaj sa Meggleom, što izuzetno cijenimo u ova teška vremena. Imamo još dvije stare farme, obrađujemo 700 hektara zemlje, što u zakupu što u koncesiji. Sve je mlijeko proizvedeno u extra klasi, a budući da je sve robotizirano stado je jako mirno, nema stresa, tjeranja krava dva puta dnevno na mužnju. Dok jedne leže u staji koja je prozračna i zadovoljava sve uvjete za dobrobit životinja, druge jedu, treće idu na mužnju. Na farmi se poštuje i nitratna direktiva, kroz bioplinsko postrojenje gnojnica prelazi drugi oblik gdje je dušik mnogo pristupačniji - kaže Adžić.

Cijena mlijeka raste, a inputi padaju

A što se tiče bioplinskog postrojenja, ono je, kaže Adžić, snage 1 mW/h, što je dovoljno da zadovolji potrebe za strujom 200-tinjak kućanstava na dnevnoj bazi. Inače Landia je i u Hrvatskom operatoru tržišta energije (HROTE-u) pronašla kvalitetnog partnera s kojim ima potpisan ugovor kao povlašteni proizvođač struje iz stajnjaka na 14 godina i zagarantiranu cijenu i otkup.

– Ova proizvodnja struje na farmama je vrlo rentabilna, a HROTE ju redovito mjesečno plaća. Držim da bi trebalo imati u Hrvatskoj više ovakovih postrojenja. Za sada postoji samo u tvrtki Žito , Osatini, Agrokoru i kod nas u Landiji. Jedan od razloga što nema više ovakovih postrojenja jest i taj što je procedura dobivanja dozvola preduga i komplicirana, ali i jer nedostaje suport resornog ministarstva i Poljoprivredne savjetodavne službe u smislu da se bar pomogne prosječnom OPG -u da ide na gradnju bar manjih postrojenja, kaže Adžić.

U sklopu tvrtke Landia je i veterinarska ambulanta, poljoprivredna ljekarna, sušara kapaciteta 7.000 tona.

Davor Adžić ne samo da nije požalio što je ušao u tolike investicije nego, kaže, planira i nove.

- Teško je danas u agraru, ali nisam požalio. Nadamo se da u mljekarstvu ide na bolje, cijena mlijeka raste, a inputi padaju. Planiram što prije povećati proizvodnju mlijeka i na ovoj lokaciji sagraditi još jednu farmu s 250 grla i za još 7.000 litara dneveno povećati proizvodnju mlijeka - kaže Adžić.

Optimistični su i u Meggleu gdje također razmišljaj o proširernju.

Dražen Divjak, direktor Meggle Hrvatska d.o.o., kaže da Meggle ima ozbiljne razvojne planove širenja proizvodnih kapaciteta, a time i potrebu za dodatnim količinama mlijeka. – U suradnji s resornim ministarstvom radimo na projektima obogaćivanja stočnog fonda i povećanja proizvodnje mlijeka. Trenutno prikupljamo informacije kroz ankete o potrebama kooperanata za junicama. Kroz različite modele planiramo sudjelovati u projektima preko kojih bismo pomogli našim kooperatnima u nabavi stoke i povećanju proizvodnje mlijeka - rekao je Divjak.

Zdenka RUPČIĆ

MARJAN VUČAK

CEO Regio Adria

- Politika kompanije Meggle je jačanje kooperantskih odnosa na području cijele regije. U tijeku je razvoj projekata koji će pomoći još jačem razvoju primarne proizvodnje na području cijele Slavonije i Baranje - rekao je Marjan Vučak navodeći da Meggle Hrvatska ima trenutno više od 1.000 kooperanata.

U idućem razdoblju Meggle Hrvatska s Poljoprivrednim fakultetom Osijek planira pokrenuti tematske radionice za proizvođače mlijeka radi unaprjeđivanja proizvodnje

Meggle Hrvatska prerađuje 150.000 litara mlijeka na dan

Meggle Hrvatska danas je treća mljekara u Hrvatskoj s prepoznatljivom tradicijom proizvodnje visokovrijednih proizvoda iz najkvalitetnijeg mlijeka, zapošljava 230 radnika i prerađuje oko 150.000 litara mlijeka na dan. Meggle Grupa je na hrvatsko tržište ušla 1996. godine kada je u Opatiji osnovana tvrtka kći Meggle Adria koja je uvozila Meggle mliječne proizvode iz Njemačke i Mađarske. Potom je dvije godine IPK MIA Osijek za njih uslužno proizvodila sve do 2001. Nakon toga je uslijedio joint venture da bi 2005. godine Meggle Grupa preuzela kompletnu mliječnu industriju IPK MIA i registrirala tvr tku Meggle Hrvatska d.o.o. kakva i danas posluje. Meggle u Osijeku proizvodi i plasira uvozni asortiman Meggle Grupe sukladno potrebama i željama nacionalnog tržišta. Danas na tržištu nudi 100-tinjak artikala od trajnog mlijeka, svježeg sira, maslaca, kiselog i slatkog vrhnja do jogurta za svaki okus.

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike