Novosti
KAKO STATI NA KRAJ LAŽNOJ SOCIJALI

Imaju hektare zemlje, voze skupe automobile i primaju socijalnu pomoć
Objavljeno 12. prosinca, 2012.
Nakon umrežavanja sustava socijalne skrbi s Poreznom upravom bit će onemogućeno varanje sustava

Vezani članci

PRAVOBRANITELJ UPOZORAVA:

Siromaštvo je danas najveća prijetnja ljudskim pravima

Imaju hektare zemlje, a primaju socijalu. Sramota! Neki su dobro proučili kako se okoristiti od ove države na leđima drugih.

Znam i za supružnike koji žive zajedno, a na papiru su rastavljeni kako bi izvukli novac. Nisu to siromašni ljudi, svi oni imaju tri puta više od onih kojima je pomoć zaista potrebna – komentar je stanovnice sela iz okolice Đakova, koja kaže kako joj je sve teže gledati svoje susjede koji bez imalo srama, iako voze “bijesne aute”, kucaju na vrata Centra za socijalnu skrb i traže pomoć.

Neki već imaju uhodane sheme pa znaju kada zakucati na vrata Centra, kad na ona u Caritasu, te kad pomoć zatražiti u gradskoj upravi. Takvim slučajevima odlučili su stati na kraj u Ministarstvu socijalne politike i mladih.

- Ministarstvo je krenulo u proces informatičkog umrežavanja centara za socijalnu skrb preko aplikacije SocSkrb i zasad se koriste u dvije podružnice Centra za socijalnu skrb Zagreb. Aplikacijom će informatički biti povezane sve ustanove socijalne skrbi u jedinstveni registar, bazu podataka o korisnicima prava i usluga iz sustava socijalne skrbi u Hrvatskoj. Jedinstvena baza podataka omogućit će kontinuirani neposredni uvid u podatke o korisnicima i pravima što će pridonijeti transparentnosti funkcioniranja sustava socijalne skrbi u cjelini, pojašnjavaju u Ministarstvu.

Iako centri, kako doznajemo, nisu pronašli krupnih nepravilnosti, te imaju kontrolu svojih korisnika, jer je za ostvarivanje prava na socijalnu pomoć potrebno donijeti čak devet dokumenata, ima onih koji nekako uspijevaju nadmudriti sustav. S uvidom koliko netko dobiva pomoći od gradske uprave, Županije, ili prema nekim drugim osnovama, i takvima će se, najavljuju u Ministarstvu, stati na kraj.

- Od samog umrežavanja centara za socijalnu skrb ne očekuje se da će razotkriti zlouporabe onih koji dobivaju pomoći na koje nemaju pravo, ili zbog dupliranja ili zbog lažno prikazanog imovnog stanja. No, umrežavanje će puni smisao u smislu kontrole korisnika dobiti kad se sustav socijalne skrbi spoji na Poreznu upravu, čime će se dobiti cjelovitija slika stanja korisnika socijalne skrbi. Tada će se iz centara za socijalnu skrb preko OIB-a moći imati direktni uvid u to što netko posjeduje, kao i koje prihode ima, ili koliko pomoći prima. Neće biti potrebno čekati da se cijeli sustav socijalne skrbi umreži da bi se elektronski povezala na Poreznu upravu, nego će se spajati kako će biti uvođena aplikacija SocSkrb, centar po centar. Plan je da do 1. veljače 2013. bude umreženo 50 posto od 106 tisuća korisnika novčane pomoći. To će se postići tako da će se uvođenje aplikacije SocSkrb, odnosno umrežavanje napraviti prije po centrima za socijalnu skrb u većim mjestima koji imaju najviše korisnika. Brojčano, 16 najvećih centara s podružnicama ima isto korisnika kao i preostala 64, pojašnjavaju u Ministarstvu socijalne politike i mladih.

Gradonačelnik Đakova Zoran Vinković, kaže kako izuzev nekolicine koji ga redovito u gradu povlače za rukav, ne zna za slučajeve “lažne socijale”, odnosno da netko na uhodan način dolazi do sredstava iz socijalnog fonda. “Imamo popis ljudi koji imaju pravo na pomoć i postoji čitav program socijalne skrbi. Približno 400 obitelji u tom je programu. Grad Đakovo pomaže takvim slučajevima pri plaćanju režijskih troškova, nabavci ogrijeva, različitim jednokratnim pomoćima”, kaže Vinković.

Maja MUŠKIĆ
IZVORI NOVCA ZA SIROMAŠNE

Osoba koja prebivalište ima na području grada Osijeka socijalnu pomoć može primati iz tri izvora:

NOVČANA NAKNADA CENTRA ZA SOCIJALNU SKRB:

Korisnik prima mjesečno naknadu, te dvaput godišnje može dobiti dodatnu jednokratnu novčanu pomoć.

SOCIJALNA POMOĆ UGROŽENIMA GRADA OSIJEKA: Prema ovoj osnovi moguće je dobiti plaćanje režija, te jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 950 kuna za ogrijev. Grad osigurava i besplatan prijevoz GPP-om za siromašne učenike i studente, a Grad novčanu pomoć u najvišem iznosu od 5.000 kuna isplaćuje samo u slučaju teške bolesti i potrebe za operacijom izvan grada. Na račun Grada moguće je dobiti i besplatan pogreb i gerontodomaćicu, a i ove godine 900 djece iz socijalno ugroženih obitelji dobit će božićne poklon-paketiće i 300 kuna na računu Zagrebačke banke.

SOCIJALNA POMOĆ OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE: Županija također daje potporu za ogrijev u obliku 950 kuna, te jednokratnu novčanu pomoć. Samac ili obitelj prema toj osnovi može ostvariti pomoć dvaput godišnje u najvišem iznosu do 5.000 kuna (N.Z.E.)

UVID U HONORARE, NOVČANE POMOĆI...

„Zajedno s procesom umrežavanja odvijat će se i proces proširenog pristupa informacijama o poreznim obveznicima u Poreznoj upravi. U prvo vrijeme bit će dostupan imovinski paket (vlasništva automobila, nekretnina...), a od 1. travnja 2013. planira se da će Porezna uprava osigurati uvid u sve prihode (honorari, ugovori o djelu, novčane pomoći...), i tada će centri za socijalnu skrb imati kompletnu imovinsku sliku, i moći će pratiti sve promjene u imovinskom statusu svojih korisnika“, poručuju iz Ministarstva socijalne politike i mladih.

106

tisuća je korisnika novčane pomoći u Hrvatskoj

Možda ste propustili...

SABORSKI ZASTUPNIK TALIJANSKE NACIONALNE MANJINE

Radin vjeruje u Plenkovića