Ekonomija
SLAVONSKO-BARANJSKI SELJACI PREPUŠTENI NA MILOST I NEMILOST NAKUPACA

Hrvatskoj treba burza roba
Objavljeno 28. svibnja, 2009.
OSIJEK - Tri do četiri tjedna prije početka žetve seljaci ne znaju ni tko će otkupiti ovogodišnji urod pšenice ni po kojoj cijeni. Odgovori na ta i još neka pitanja nisu ponuđeni ni na prvim ovogodišnjim sastancima mlinsko-pekarske industrije, predstavnika seljaka i zadruga koje je u protekla dva dana organizirala Osječko-baranjska županija.
- Predstavnici mlinsko-pekarske industrije uvjeravaju nas da su silosni kapaciteti ispražnjeni te da ima mjesta za smještaj ovogodišnje pšenice. Međutim, pitanje je jesu li spremni pšenicu i otkupiti. Neki od njih dali su naznake da će biti problema s plaćanjem jer im banke ne daju kredite ili ako ih i daju, kamate su previsoke. Otkupna cijena o kojoj se priča, odnosno zajamčena cijena od 0,75 kn/kg, premala je i ni približno ne pokriva troškove proizvodnje te smatramo da tu mora “uskočiti“ država kako poticajima, koje još uvijek u cijelosti nije isplatila, tako i nekim drugim načinom subvencioniranja - izjavio je saborski zastupnik, dr. Vladimir Šišljagić, te dodao kako je očito nužno napokon riješiti pitanje Zakona o skladišnici koji je prije šest mjeseci prošao tek prvo čitanje, kao i Zakona o robnoj burzi koji iz vrlo nerazumljivih razloga više od dvije godine stoji u nečijoj ladici.
“Hrvatskoj treba burza roba da joj cijenu poljoprivrednih proizvoda ne diktira mađarska ili neke druge burze.
Da je donesen Zakon o skladišnici i otvorena burza roba, seljaci bi danas znali gdje će uskladištiti robu i ako ne žele odmah robu prodati, čekati pravi trenutak, odnosno povoljnu cijenu kada je žele prodati. Osim toga, imali bi i mogućnost na temelju skladišnice od banke ishoditi kredite i isfinancirati novu proizvodnju i slično”, izjavio je dr. Šišljagić, ističući pritom da to nema veze s aktualnom politikom nego da je riječ o neodrživom stanju za slavonsko-baranjske poljoprivrednike koje traje već godinama i koje treba prekinuti. Država, dodaje dr. Šišljagić, napokon mora zaštititi seljake koji godinama kreditiraju druge, a ne ih prepustiti na milost i nemilost nakupaca i sličnih.


Zdenka RUPČIĆ

Ministarstvone reagira
- Ovo nije prvi put da država po pitanju otkupa poljoprivrednih proizvoda šuti, a Ministarstvo poljoprivrede ne reagira na vrijeme i ponaša se kao da ga se ne tiču problemi seljaka. Iz godine u godinu ponavlja se ista priča, niti postoji plan sjetve, niti se zna stanje na zalihama - izjavio je dr. Šišljagić dodavši da bi se seljaci trebali napokon ujediniti jer je to od ključne važnosti za razvoj poljoprivrede te dodao kako će Osječko-baranjska županija intervenirati kod resornog ministarstva da, kad je riječ o otkupu pšenice, pomogne da se sva pšenica uskladišiti, a preuzeta roba isplati u roku od najviše 30 dana.
ZAJAMČENA CIJENA OD
75
kn/kg pšenice premala je i ni približno ne pokriva troškove proizvodnje
Možda ste propustili...

U CILJU SMANJENJA PLASTIČNOG OTPADA

Nastavlja se Konzumova kampanja “Jedna manje”

DOSADAŠNJI VEĆINSKI VLASNIK POŽEŠKE KOMPANIJE

Zdravko Alvir prodao svoj udjel u Zvečevu za 6,68 milijuna eura

Najčitanije iz rubrike