FINAL FOUR ZLATNE EUROPSKE LIGE ODBOJKAŠA

Hrvatska u nedjelju igra finale, ali ide i na Challenger Cup
Objavljeno 15. lipnja, 2024.

Prvi cij je ispunjen. Odbojkaši Hrvatske pobjedom su otvorili nastup na završnom turniru Zlatne europske lige, koji se preko vikenda igra u velikoj dovrani Gradski vrt. U Osijeku su izabranici Igora Juričića izborili finale, ali su izvadili i vizu za Challenge Cup u Kini, gdje će se tražiti prolaz na prestižnu Ligu nacija.

Nije bilo lako, ali Hrvatska je nakon 149 minuta veklike borbe svladala Estoniju, te će u nedjelju od 19 sati tražiti prigodu za osvajanje prve titule pobjednika ovog natjecanja. Protivnik će biti bolji iz ogleda Češka – Ukrajina, koji je završio u subotu kasno navečer.

Bez obzira što je domaćin bio prvi nositelj (6-0), a protivnik je završio četvrti (4-2) u osnovnom dijelu natjecanja, znalo se da neće imati laganu polufinanu zadaću. Hrvatska je ipak bila blagi favorit, ali trebalo je to još i potvrditi na parketu. Krenulo se s potavom Višić, Đirlić, Zeljković, Sedlaček, Nikačević i Jakopec, libero je bio Pervan. Prvi set bio je izjednačen do 11:11, a onda su Hrvati uzeli tri poena u nizu i došli do malo zraka, ali još se nije moglo odmah lako disati.

Estonci drže priključak do 17:16, ali ipak  nisu pronašli način kako izaći iz rezultatskog zaostatka, koji je nakon dobro odrađenih servisa Cvancigera (ušao s klupe) polako postao nedostižan. Kod 21:16 je bilo jasno da se lomi uvodni set, a na kraju ispada da je Hrvatska na dosta uvjerljiv način povela. Bilo je to ohrabrujućih uvodnih 26 minuta. Estonci su početkom drugog seta htjeli pokazati da nisu još za otpis. Imali su dobru reakciju i kod zaostatka 14:11, sa pet poena u nizu uspjeli su povratiti samopouzdanje. Kod 20:22 sve je mirisalo na poravnanje. Gosti stižu do set-lopte (23:24), koju nakon lošeg hrvatskog prijama odmah riješavaju, ali njihovo veselje je nakon Juričićevog usješnog challengea (prijestup jednog estonskog igrača), nakratko prolongirano i sve se vratilo na početne postavke.

Početak trećeg seta potvrdio je da su hrvatski odbojkaši ozbiljno shvatili prethodno upozorenje. Brzih 6:2 najava je tijeka dionice, koju su Đirlić i suigrači držali cijelo vrijeme pod kontrolom, uz manje poteškoće. Estonija se približila na 18:17, ali ubrzo je 22:18 što je nagovjestilo tko će dobiti treći set i povesti 2-1. Nakon četvrtog seta su se i tribine malo prorijedile (otišlo se navijati za Vatrene), ali na parketu su se stvari odvijale po hrvatskim željama. Ne odmah, jer su Estonci dobili četvrti set, u petom su bili ravnopravni do kraja. Kod 14:13, Jakopec je jedan na jedan izblokirao Saaremaa i domaćin je mogao odahnuti, ali i početi slaviti. N. Benčina