FINALE KUPA HRVATSKE U GAĐANJU ZRAČNIM ORUŽJEM

Zlato Kuzminskom, srebro za Martinović, dvije ekipne bronce
Objavljeno 28. ožujka, 2024.
Završnica je sezone u gađanju zračnim oružjem. Domaćin posljednjih nekoliko okupljanja je Osijek, u kojem je održano i finale Kupa Hrvatske. Prije toga pucalo se i u sklopu pojedinačnog PH, a grad na Dravi bio je poprište i posljednjeg ligaškog okupljanja.

Ono finalno u Kupu okupilo je naše najbolje strijelce i klubove u SD-u Jug, dijelila su se pojedinačna odličja i u ekipnoj konkurenciji. Mirne ruke bili su i predstavnici slavonsko-baranjskih klubova, koji su osvojili četiri odličja, tri u zračnom pištolju i jedno u pušci. Usto, ukupno smo imali sedam predstavnika u pojedinačnim finalima, pet u pištolju i dva u pušci.

Najbolji plasman ostvario je Dario Kuzminski, pištoljaš osječkog GSK-s Centar 1784. Imao je najbolji rezultat kvalifikacija (575-13x), a ulogu prvog nositelja opravdao je potom i u finalu, gdje je slavio sa 233,6 krugova. Nije bio jedini s hrvatskog istoka u završnom obračunu, ali nitko od preostalog slavonskog terceta nije se dokopao postolja. Najbliži mu je bio Matko Čolaković (Vinkovci), koji je bio četvrti sa 191,6, te je ponovio doseg s prvenstva države. Imao je Vinkovčanin u kvalifikacijama treći rezultat (570-16x), a peti (567-12x) naciljao je Uroš Kačavenda (Osijek 1784), koji je u finalu pao za jednu poziciju (149.8). Isto se dogodilo i Ivanu Vargi (Valpovo), koji je u finale ušao šesti (564-16x), a završio sedmi (124.1). U ekipnom poretku Osijek 1784 bio je treći s 1661 krugom (Kačavenda 567, Ćelić 553, Hajduković 541), ispred su bili Alzas (1671-29x) i Policajac (1671-42x). Šesti učinak (1628) imao je Centar 1784 (Rukavina 539, Brlošić 514, Kuzminski 575). Kod pištoljašica finale je izborila Klara Lemac (Grič 7, Vukovar), gdje je imala rezultat od 184,9 krugova, a sedmi kvalifikacijski učinak iznosio je 541-7x krug. Zlato je osvojila Matea Omazić (D) sa 233,7. Još jednu ekipnu broncu (1577) upucao je Osijek 1784, u sastavu: Stošić 528, Spajić 528 i Maglica 521. Bolji su bili Dalmacijacement (1648) i Špiro (1614). Centar 1784 je šesti s 1544 kruga (Patajac 496, Malogorski 535, Hegeduš 513).

Za jedinu medalju u zračnoj pušci pobrinula se Senka Martinović (Bolman), koja je bila u konkurenciji za zlato, ali se morala zadovoljiti srebrom pogodivši 247,7 krugova. Preciznija je bila samo Marta Zeljković (Dalmacijacement) sa 249,1. Senka je u finale ušla s četvrtim rezultatom (624,5). S klupskim kolegicama (B. Martinović 594,0, Stojanović 601,2) u ekipnom poretku zauzela je peto mjesto (1819,7), prvo je pripalo Dalmacijacementu (1860,5). Nastupi u finalu se podrazumijevaju za Darka Tomaševića, koji je završio četvrti (206,4) iako je imao drugi rezultat u kvalifikacijama (628,5). Finale je najbolje odradio Josip Sikavica (D) s 251,9 krugova. U ekipnom dijelu nastupio je tercet GSD 1887-Lokomotiva Vinkovci, koji je zauzeo sedmo mjesto (1764,4), a nastupili su: Ač 554,2, Špaček 606,9 i Petrik 603,3. Prvo mjesto pripalo je Dalmacijacementu (1877,2), čiji su članovi bili i najuspješniji na finalu Kupa Hrvatske. N. Benčina