Svijet
POLICIJSKI SAT, “LOCKDOWN”, OGRANIČENJA...

Kritično u Sloveniji, Italija opet ruši neslavne rekorde
Objavljeno 26. listopada, 2020.

U Sloveniji u nedjelju je potvrđeno 1675 novih slučajeva koronavirusa i petero umrlih, čime se nastavlja kritično razdoblje epidemije, zbog koje je u zemlji uveden "lockdown" od najmanje tjedan dana.

Broj dnevnih zaraza manji je od rekordnih 1961, u subotu, ali je postotak potvrđenih slučajeva u testiranoj populaciji najviši, gotovo 30 posto. I dalje se povećava broj oboljelih u bolnicama u kojima je 508 pacijenata, od čega 71 na intenzivnim odjelima. Ministar zdravstva Tomaž Gantar donio je uredbu kojom se na 14 dana obustavljaju sve zdravstvene usluge koje nisu hitne kako bi se prioritet dao oboljelima od koronavirusa. Najavio je da će se u rad u bolnicama moći uključiti i privatni zdravstveni sektor s koncesijom, liječnici pripravnici i specijalizanti. "Lockdownom" koji je vlada proglasila u subotu zatvorene su trgovine, osim onih koji nude hranu i osnovne potrepštine, ugostiteljski objekti, frizerski i kozmetički saloni, teretane, bazeni, kina, kulturne ustanove, autopraonice. I dalje je na snazi zabrana napuštanja stalnog boravišta, nastava u školama i fakultetima odvija se na daljinu, a od ponedjeljka ne rade vrtići.

Talijanske vlasti u nedjelju su donijele odredbu prema kojoj se do 18 sati moraju zatvoriti svi barovi i restorani, a potpuno se zatvaraju teretane, kina i javni bazeni, u nastojanju da se pokuša suzbiti ponovno ubrzano širenje koronavirusa u zemlji u kojoj svakodnevna stopa zaraze ponovno doseže nove neslavne rekorde. Mjere na snagu stupaju u ponedjeljak kao rezultat dogovora vlade premijera Giuseppea Contea i regionalnih vlasti. Uslijedile su nakon dvodnevnih prosvjeda u Napulju i Rimu protiv policijskog sata koji je prošli tjedan uveden u brojnim talijanskim regijama. Svjesna golemih troškova koje za sobom povlači gašenje gospodarstva, vlada u Rimu priopćila je da ne želi ponoviti sveopći "lockdown" kakav je odredila u prvoj fazi krize. U priopćenju stoji da su vlasti prisiljene postupno pojačavati restriktivne mjere s obzirom na to da se pandemija ponovno ubrzano širi, nakon usporenja tijekom ljeta. Uredbom se ljudi pozivaju da ne izlaze iz svojih domova ako ne moraju, da kontakte ograniče na članove uže obitelji te da ne kontaktiraju s osobama izvan nje, no ne uvodi se obvezan policijski sat ni "lockdown" u cijeloj zemlji, a većina tvrtki i trgovina ostaje otvorena. No radi suzbijanja širenja zaraze usluge što ih pružaju barovi i restorani bit će podložne brojnim kontrolama. Kina, kazališta, sportske dvorane i noćni klubovi bit će će zatvoreni. Italiju, koja je na početku izbijanja pandemije bila najviše pogođena među industrijaliziranim zemljama, sada su u Europi prema broju zaraženih i mrtvih pretekle druge zemlje, među kojima su Španjolska, Francuska i Britanija, no broj novih slučajeva ponovno ubrzano raste. H/D.Pav.
SUKOB U BiH
U Bosni i Hercegovini u nedjelju su potvrđena 1132 nova slučaja zaraze koronavirusom. Probleme u Sarajevu, koje je i najveće žarište, povećavaju uzajamne optužbe lokalnih vlasti i liječnika. Nakon što su od petka popunjeni kapaciteti Klinike za plućne bolesti, županijska je vlada odlučila oboljele s lakšom i srednje teškom kliničkom slikom smještati u zgradu Željezničkog školskog centra. Brojni liječnici usprotivili su se tome, ističući kako je nedopustivo bolesnike smještati u neprikladne objekte, dok su stotine kreveta u bolnicama prazni.
Možda ste propustili...

GLAXOSMITHKLINE PROTIV AMERIČKOG PFIZERA I NJEMAČKOG BIONTECHA

Tužba za krađu tehnologije

Najčitanije iz rubrike