OSVRT NA 22. KOLO HT PRVE HNL

Osijekov povratak u bitku za drugo mjesto
Objavljeno 18. veljače, 2020.
Osijek je apsolutno najveći dobitnik 22. kola HT Prve HNL. Uspio je srušiti lidera, a u isto vrijeme konkurencija je napravila korak unatrag. Hajduk je izgubio u Koprivnici, a Rijeka je uzela tek bod u Velikoj Gorici, što je oživilo ambicije bijelo-plavih u borbi za drugo mjesto. Derbi u Gradskom vrtu između Osijeka i Dinama bio je baš pravi derbi. Puno borbe, puno žestine, puno tempa, na kraju i malo obostrane nervoze, ali nitko s tog susreta kući nije otišao ravnodušan. Osijek je dobio tu bitku, što nije iznenađenje, jer Osijek ove sezone takve utakmice uglavnom rješava pozitivno, posebno kada se one igraju u Gradskom vrtu. U tom teškom okršaju stvari su se okrenule na Osijekovu stranu. Isključenje Dilavera 20-ak minuta prije kraja susreta dalo je Osijeku vjetar u jedra koji je znao to na kraju iskoristiti. Mirko Marić je 16. put ove sezone donio bijelo-plavima vrijedna tri boda kojima su se vratili u život nakon sporijeg proljetnog starta. U Koprivnici je Hajduk pao u neuobičjanim okolnostima. Imali su Splićani vodstvo, pa onda igrača manje nakon isključenja Jurića, pa nevjerojatan promašaj Jradija koji im je mogao donijeti pobjedu za koji su kažnjeni sjajnim pogotkom Krstanovića u sljedećem napadu. Mogao je i morao vratar Hajduka Posavec bolje reagirati kod tog udarca koji je borbenom Slaven Belupu donio pobjedu. Još jedan od rezultata koji je Osijeku išao naruku bio je onaj u Velikoj Gorici, gdje su Gorica i Rijeka podijelile bodove u igri bez pogodaka. U sve te tri utakmice VAR je odigrao svoju ulogu. U Osijeku je Dinamu dosuđen kazneni udarac koji je intervencijom VAR-a opravdano pretvoren u prekršaj, u Koprivnici je Hajduku dosuđen kazneni udarac nakon što je sudac Igor Pajač nevjerojatno prvo dosudio prekršaj Jaira na domaćem obrambenom igraču koji je uz intervenciju VAR-a, ispravno, pretvorio u kazneni udarac za Hajduk. U Gorici je, pak, VAR isto tako ispravno poništio pogodak Čolaka. Sad više nema dvojbe kako će VAR hrvatskom nogometu donijeti ravnopravnost. Kad smo već kod tog termina u borbi za opstanak to je donio Varaždin, koji je bio sposoban okrenuti rezultat u Zaprešiću i posve uhvatiti priključak s Interom i Istrom 1961. Taj trijumf Varaždinaca nakon što su bili u rezultatskom zaostatku nakon prvih 45 minuta najslađi je bio za njihova trenera Samira Toplaka, koji je zimus bez ikakvog razloga dobio otpusno pismo baš iz Intera. I na kraju Lokomotiva je rutinski osvojila bodove u susretu protiv Istre 1961, iako su Puljani bili opasniji u prvom poluvremenu, ali im je u nastavku presudio Uzuni s dva pogotka.

Čudne stvari u 22. kolu dopunio je posjet u Zaprešiću, gdje je susret Intera i Varaždina gledalo “nestvarnih” 2045 gledatelja. Naravno, najbolji posjet bio je na derbiju u Gradskom vrtu, gdje je okršaj Osijeka i Dinama uživo pratilo više od 6500 ljudi. Efikasnost opet nije bila “baš neka”. Postignuto je samo devet pogodaka, što je u skladu s prosjekom u prva tri proljetna kola koji je manji od pogotka po utakmici.

Dalibor Keler
Rezultati 22. kola
Lokomotiva - Istra 1961 2:0, Inter Zaprešić - Varaždin 1:2, Slaven Belupo - Hajduk 2:1, Osijek - Dinamo 1:0, Gorica - Rijeka 0:0.