POGINUO BIVŠI HRVATSKI IZBORNIK

Tuga zbog preranog odlaska Aksentijevića
Objavljeno 26. svibnja, 2019.
Šokantna vijest stigla je iz Srbije. U prometnoj nesreći kod Rume život je tragično izgubio Miroslav Aksentijević, odbojkaški stručnjak koji je ostavio važan trag i u hrvatskim odbojkaškim krugovima. Ovaj 46-godišnjak u dva je mandata bio izbornik ženske seniorske reprezentacije Hrvatske, a prije toga imao je uspjeha u muškoj odbojci. Kao 30-godišnjak, 2003., Aksentijević je stigao na klupu Varaždina te je odmah iskazao svoj trenerski talent. Naime, uspio je s Varaždincima prekinuti dominaciju zagrebačke Mladosti u domaćem prvenstvu osvojivši dva uzastopna naslova prvaka Hrvatske. Nakon dolaska u Varaždin dobio je i hrvatsko državljanstvo, a potom je imenovan i izbornikom naših najboljih odbojkašica, s kojima je izborio nastup na tri velika natjecanja. Prvo je bilo Europsko prvenstvo u Poljskoj, 2009. godine, kada je naša selekcija završila na posljednjem 16. mjestu. No, godinu dana poslije, Hrvatska je pod njegovim vodstvom izborila svjetsku smotru u Japanu, gdje je, u konkurenciji 24 najbolje repke na globusu, naša završila na 17. mjestu. Potom je odstupio s izborničke funkcije, ali je tri godine poslije dobio drugi mandat, koji je obilježen odlaskom na još jedno Svjetsko prvenstvo. U Italiji je 2014. osvojeno 13. mjesto. Veliki uspjeh ostvaren je 2016., kada je osvojen naslov u trećoj jakosnoj skupini Svjetskog Grand Prixa. No suradnja je sljedeće godine prekinuta, neslavno, navodno zbog seksualnog uznemiravanja jedne reprezentativne igračice. Nakon toga uslijedio je novi početak, preuzeo je odbojkašice subotičkog Spartaka, a smrt ga je zadesila na motoru i putu prema odbojkaškom kampu u Apatinu.
U vrijeme izborničkog mandata, ovaj rođeni Valjevčanin je i u više navrata boravio u gradu na Dravi, gdje je naša reprezentacija često boravila na pripremama i odigravala službene dvoboje u vrijeme ljetnih mjeseci. Posljednji boravak bio je prije točno dvije godine, a i prilikom toga uvijek je isticao slavonsku dobrodošlicu i ugodno odbojkaško okruženje u Osijeku. N.B.