REPOVI NAKON FINALA U DOHI

Čulin: Tin je možda čak zaslužio srebrnu medalju
Objavljeno 4. studenog, 2018.
- Amerikanac Mikulak navodno je rekao: Osvojit ću medalju živ ili mrtav - otkrio je osječki sudac

O pogreškama sudaca u momčadskom sportu često se vode polemike, međutim ne sjećamo se kada je jedna sudačka odluka izazvala takve prijepore u nekom drugom, pojedinačnom sportu, kao subotnja, u finalu Svjetskog gimnastičkog prvenstva koje je održano u Dohi.

Posljednja sprava programa bila je finale na preči gdje je nastupio i hrvatski gimnastičar Tin Srbić. Branio je naslov svjetskog prvaka iz Montreala prošle godine. Kada je prije njega nastupio Nizozemac Epke Zonderland, bilo je jasno kako "leteći Holandez" vraća svjetsko zlato u svoj posjed (15.100), međutim blago razočaranje i iznenađenje kod svih gimnastičkih znalaca izazvala je procjena sudaca da je Srbić nakon svoje odlične vježbe sa startnom ocjenom 6.4 dobio samo 14.500. Ispred njega, osim Nizozemca, bio je već tada i Amerikanac Samuel Mikulak (14.533). Po mnogima nezasluženo. Kasnije je veću ocjenu dobio i sjajni Japanac Kohei Uchimura (14.800), pa je Tin, unatoč sjajnom nastupu koji je prepoznala i publika, na kraju ostao bez medalje.- Mislim da su me suci namjerno oštetili kako bi Amerikanac uzeo broncu. Žao mi je što to rade i što nam pokušavaju unišititi snove. Ali, neće uspjeti - rekao je razočarani Srbić, koji se jučer vratio ih Dohe.S njim je u zrakoplovu bio i osječki međunarodni gimnastički sudac Boris Čulin. I prema njegovu mišljenju, Srbić je gadno oštećen.- Bili smo kasnije gledali zajedničku snimku. I da, doista, Tinu su znatno "odsjekli" ocjenu, dok je Amerikanac bio nagrađen. Prema mome sudu, Tinov odbitak od starta trebao je biti negdje 1.5-1.6. Znači, ne samo da bi osvojio broncu nego bi konkurirao Uchimuri za srebrnu medalju - pričao je Čulin, koji je otkrio da je tu bilo i raznih pritisaka, zakulisnih igara.- Mikulak je prije toga bio u pet finala, a u čak tri osvojio je četvrta mjesta. Nakon posljednjeg finala prije preče, a bile su to ruče koje sam sudio, kada je osvojio četvrto mjesto navodno je rekao: Osvojit ću medalju živ ili mrtav! Kao da je to netko shvatio kao prijetnju! Na žalost, ovo nije prvi put da se slično događa, a vjerojatno nije ni posljednje. Jednostavno, prokletstvo sporta kojim se bavimo.Kako je Tin kasnije sve podnio?- Naravno da je nakon nastupa bio razočaran, ali je sada sve mirno prihvatio. Nije nimalo potonuo, štoviše ovo ga motivira. Ma vidjeli ste kakav je "fajter". Nakon svega zadovoljan je što je odradio vrhunsku vježbu u finalu - zaključio je osječki međunarodni gimnastički sudac.