STRELJAŠTVO

U Slavoniju 15 medalja iz Vrapčanskog potoka
Objavljeno 25. rujna, 2018.
U razmaku od samo tjedan dana održana su prvenstva Hrvatske u gađanju oružjem velikog kalibra
Streljana Vrapčanski potok (Zagreb) u razmaku od tjedan dana ugostila je dva državna prvenstva u gađanju oružjem velikog kalibra. Proteklog vikenda održano je Prvenstvo Hrvatske u pušci 7,9 mm i pušci PAP 7,62 mm, a pet odličja završilo je i na hrvatskom istoku.
U "papovki" na 100 metara (20+10 hitaca) bez premca bio je bratski dvojac iz Belišća. Naslov prvaka osvojio je Saša Brezovec s 361 krugom (273+88), Igor je naciljao tri manje (268+90). Zajedno sa Željkom Tijanom (254) uvjerljivo (795) su uzeli i ekipni primat. U istoj disciplini pucao je i Josip Kuna (Osijek), nedavni osvajač svjetske medalje, ali završio je na 22. mjestu (251).
U VK pušci zapaženi su bili čanovi GSD Osijek 1794. Igor Mundinac (180+86) je tek u raspucavanju izgubio pojedinačni naslov od Dubravka Piraka (Čatmatrans). Obojica su pogodila 266 krugova, ali u dodatnom hicu Mundinac je pogodio osmicu, krug manje od konkurenta. Osječani su bili najbolji ekipno s 539 krugova (Mundinac 180, Petar Plavčić 177, Franc Frendi Sakač 173).
Čak dvostruko više odličja (10) otišlo je za Slavoniju tjedan dana ranije, kada je na programu bilo Prvenstvo Hrvatske u serijskom revolveru i pištolju. Pet odličja priskrbio je osječki Metak, a u svima je sudjelovao Saša Županić. Pojedinačni je državni prvak u disciplini 25m VK pištolj serijiski 10+10 sa 190 krugova, dva više od preostale konkurencije. U ekipnom dijelu Metak je bio treći (537) u sastavu Županić, Luka Kuduz (183), Krešimir Mazur (164). Županić je upucao i srebro na 25m pištolj i revolver središnjeg paljenja serijski 15+15 hitaca. Pogodio je 287 krugova, ali je u dodatnom rascpucavanju drugo mjesto morao potvrditi protiv Riječanina Rajka Samuelija (49:48). Osvojena je ponovno ekipna bronca (Županić, Kuduz 280, Mazur 252), a srebrna je pak zaslužena na 25m revolver 10+10 s 542 kruga (Kuduz 182, Mazur 178, Županić 182). Četiri medalje zaslužile su i članice Osijeka 1784. Pojedinačnu broncu osvojila je Marina Lučić na 25 m revolver 101+10 sa 172 kruga, a zajedno s Tatjanom Moser (153) i Blaženkom Aladrović (163) osvojila je naslov uz novi državni rekord (488). Preostala dva ekipna srebra stigla su na 25 m pištolj i revolver središnjeg paljenja (676, Moser 239, Aladrović 246, Lučić 191) i 25 m serijski 10+10 (432, Moser 166, Aladrović 144, Lučić 122).
Jedna bronca završila je i u osječkom Centru 1784, a za nju je zaslužan Dario Kuzminski. On je raspucavao za zlato, tri su strijelca imala 187 krugova, a 45 krugova u raspucaavanju donijelo je u konačnici treće mjesto.