TUŽAN KRAJ ČUDESNOG JAMAJČANINA

Usain Bolt šepajući završio karijeru
Objavljeno 13. kolovoza, 2017.

Najveći sprinter u povijesti ipak nije na idealan način završio svoju sjajnu karijeru. Usain Bolt sa štafetom Jamajke ostao je bez medalje na 4 x 100 m, nakon što je vidljivo šepajući bio prisiljen odustati od utrke u posljednjoj izmjeni. Bolt je odtrčao jedva 20-ak metara svoje dionice i kada se očekivao njegov dobro poznati sprint i hvatanje vodeće štafete Velike Britanije, uslijedilo je hvatanje za mišić lijeve noge te odustajanje. Poslije se ustanovilo da se radilo o grčevima u zadnjoj loži, za što su njegove kolege iz štafete optužile organizatore, žaleći se kako su više od 40 minuta čekali uoči finalne utrke, zagrijavajući se i hladeći, među ostalima, i zbog dviju svečanosti proglašenja. Sam Bolt bez komentara je napustio stadion, no kasnije se oglasio preko društvenih mreža, istaknuvši ono što je svima bila jasno - da nije očekivao kraj karijere na ovakav način.

- Ovo nije način na koji sam želio završiti prvenstvo. Ostavio sam sve što sam imao na stazi, dao sam sve od sebe, kao i uvijek - poručio je Bolt.

Tako je najveći sprinter svih vremena u Londonu osvojio tek jedno odličje, broncu na 100 m. U karijeri je osvojio 11 zlatnih, dvije srebrne i jednu brončanu medalju na svjetskim prvenstvima i osam olimpijskih zlata te je vlasnik svjetskih rekorda na 100 m (9.58) i 200 m (19.19).

Zlato je tako pripalo Velikoj Britaniji, s najbržim rezultatom sezone 37.47, srebrna je bila štafeta SAD-a (37.52), a brončana Japana (38.04).

Karijeru je završio još jedan veliki atletičar, Britanac Mo Farah, koji nije još jednom uspio osvojiti dva zlata na 5000 i 10.000 m, što je ostvarivao na SP-u 2013. i 2015. Nakon zlata na 10.000 m morao se zadovoljiti srebrom na upola kraćoj dionici s 13:33.22, iza zlatnog Etiopljanina Muktara Edrisa (13:32.79), dok je broncu uzeo Amerikanac Paul Kipkemoi Chelimo (13:33.30). G.R.