Ekonomija
OSUVREMENJAVANJE U ERDUTSKOJ VINARIJI

Prvi put u povijesti Erdutskih vinograda grožđe bere kombajn
Objavljeno 10. rujna, 2013.

Prvi put u dugogodišnjoj povijesti Erdutskih vinograda ovogodišnju berbu na najvećem dijelu njegovih 462 hektara vinograda neće obaviti berači, djelatnici tvrtke i brojni sezonskih radnici, nego novokupljeno “čudo tehnike” - moćni, najsuvremeniji u svijetu stroj (kombajn) za branje grožđa.

Prema riječima Gorana Dumančića, direktora Erdutskih vinograda d.d., nakon što je ta tvrtka, ranije s teškoćama u poslovanju, prva u Hrvatskoj u ožujku ove godine okončala predstečajnu nagodbu i tako uz otpis dijela duga i reprogram njegova servisiranja riješila najteži problem likvidnosti, pokrenula je novi, snažan investicijski ciklus u svim segmentima njezina poslovanja s ciljem rasta svih parametara mjerenja uspješnosti poslovanja.

Među njima odlučeno je da se investira i u segment branja uroda kako bi se taj posao obavio u što kraćem roku, sa što manje gubitaka uroda te, naravno, najjeftinije moguće, kako to već obavljaju velike i suvremene vinske kuće u Europi i svijetu, njihovi konkurenti.

Kako su plantaže Erdutskih vinograda uređene prema svim suvremenim standardima i nalaze se na za to idealno postavljenom terenu, menadžment tvrtke odlučio je investirati i u najsuvremeniji kombajn za branje grožđa poznatog njemačkog proizvođača, vrijedan više od 220 tisuća eura. Nakon (u Njemačoj) nekoliko dana upoznavanja sa strojem i obuke dvojice njegovih rukovatelja, Saše Vidića i Đurike Kvaka, ovih dana on je i započeo berbu, a rezultati njegova rada naprosto su fascinantni.

A kako i ne bi, kad je u njega ugrađena sva moguća elektronika i on takav predstavlja pravi stroj-robot, čak i JPS-om koji ga povezuje s njegovim njemačkim proizvođačem od kojeg se svakog trenutka može učiniti s bilo kakvim zastojem ili kvarom.

- Naš novi stroj na sat u prosjeku bere 0,7 do 0,8 hektara vinograda. Sredinom prošlog tjedna u idealnim smo uvjetima obrali grožđe sa čak 13 hektara, a kada već uskoro započnemo i berbu graševine, njegov učinak će se i povećati na čak 15 hektara dnevno, kaže tehnolog Mladen Alpeza, rukovoditelj vinogradarstva Erdutskh vinograda, te dodaje da će tako berba svih površina pod vinogradima završiti za 30 umjesto ranijih i 45 dana berbe, kada su to isključivo obavljali berači.

Ipak, sve površine neće se obrati strojno, nego će to biti učinjeno na približno 300 hektara, dok će preostale površine pod vinogradima sa sortama grožđa namijenjenim vrhunskim vinima, pobrati djelatnici tvrtke i stotinjak sezonskih radnika. A kad je o radnicima riječ, Dumančić i Alpeza ističu da je ranijih godina u berbi sudjelovalo približno 300 sezonaca, a kako je njih sada i sve teže naći, broj će im biti reduciran na samo stotinjak. Uporabom kombajna tako će se cijena branja hektara vinograda s 5.000 kuna, kada su to isključivo radili berači, sada smanjiti na samo tisuću kuna, a cijela berba s ranijih 300 tisuća eura na samo 35 tisuća eura.

Inače, Dumančić i Alpeza ističu da je ovogodišnji urod grožđa, i pored dugotrajnog proljetnog razdoblja kiša, a potom i ljetnih suša, grožđa dobre kakvoće. Sa svih 462 hektara očekuju berbu 3,5 milijuna kilograma grožđa i proizvodnju 2,5 do tri milijuna litara vina. A kada i svi preostali mladi vinogradi 2015. godine dostignu punu rodnost, godišnje će davati približno 4,5 milijuna kilograma grožđa i omogućavati proizvodnju gotovo četiri milijuna litara vina. Da bi tvrtka uspjela plasirati sve te količine vina uz što bolju cijenu, marketinški tim na čelu s direktorom Dumančićem u pravoj je ofenzivi obrade izvoznih tržišta, poglavito poljskog, ukrajinskog, češkog i tržišta BiH, a na neka od njih već su isporučene i prvo količine vina u buteljama i litrenim bocama pod vlastitom (redizajniranom) etiketom.

Nikola VUKADINOVIĆ
Kombajn radi i po noći i po kiši

Sličnih strojeva u Hrvatskoj je malo, a imaju ih samo Iločki podrumi, Vupik, Kutjevo, Agrolaguna i vinarija Enjingi. Posebno je značajno da stroj radi i noću te gotovo u svim vremenskim uvjetima, pa i po kiši. Novi kombajn Erdutskih vinogrda prvih 17 hektara grožđa obrao je na plantaži vinograda Iuris, obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Klasiček, koje se odlučio za nešto raniju ovogodišnju berbu.

1,8

milijuna trsova vinove loze zasađeno je na 462 hektara Erdutskih vinograda

1,5

tisuća kilometara bio bi dug red vinove loze Erdutskih vinograda da se oni nastave jedan do drugoga

Možda ste propustili...

FINANCIJE : IZAZOVI - PROMJENE U BANKARSKOM SEKTORU SU KONSTANTNE

Tehnologija je sve brža, lakša i povoljnija - svi ćemo ju rabiti

U EU-U U OŽUJKU BEZ POSLA BILO GOTOVO 13,26 MILIJUNA GRAĐANA

Hrvatska je po nezaposlenosti mladih ispod prosjeka, najniža stopa je u Njemačkoj i Češkoj

Najčitanije iz rubrike