POSLJEDNJI TEST ZA PARIZ

Napredak se vidi, a na kraju je samo to važno
Objavljeno 16. lipnja, 2024.
Sinković i Damir Martin osvojili medalje na Svjetskom kupu i sad u dobrom raspoloženju nastavljaju pripreme za Pariz
Provjera za Olimpijske igre u Parizu bila je uspješna. Hrvatska veslačka karavana, kojoj sada slijede završne pripreme za najveći ovogodišnji sportski događaj, s medaljama se vraća kući sa Svjetskog kupa u poljskom Poznanu. Braća Valent i Martin Sinković osvojila su srebro u dvojcu bez kormilara, kao i Damir Martn u samcu. Osječka braća Anton i Patrik Lončarić nisu mogla do postolja u dvojcu na pariće.

Za Damira Martina, čovjeka koji se muči s ozljedama, liječi i trpi bolove, Pariz će biti posljednja olimpijska stanica u karijeri. I zato ovo ljeto želi još jedan veliki rezultat, a kod Damše je to tako. Kad je najteže, on je najbolji, kad misliš da više ne može, on pobijedi i konkurenciju i sebe. U sezonu je krenuo nekako samozatajno, ali forma ide prema gore. Pokazao je to i u Poznanu, gdje je u finalu samaca, na posljednjoj ovogodišnjoj regati Svjetskog kupa, osvojio drugo mjesto. Srebrni u skifu iz Rija de Janeira 2016. te brončani otprije tri godine iz Tokija u finale je ušao u sporijem ritmu od konkurencije, pa je na prvom prolazu na 500 metara bio peti, no do sredine utrke već je bio treći, a uoči posljednjih 500 metara bio je drugi, s tri sekunde zaostatka za sjajnim Novozelanđaninom Thomasom Mackintoshom, ali i s blagom prednosti ispred trećeg Danca Sverrija Nielsena. Takav je poredak ostao i do kraja Mackintosh je slavio s vremenom 7:00.49 sekundi, Martin je završio drugi sa 7:03.25, a Nielsen treći sa 7:03.42. Provjera je bila uspješna, Martin je imao uspješan posljednji natjecateljski test prije Pariza, a sad nastavlja pripreme kako bi u Francuskoj bio još bolji i brži na vodi.

U nedjelju su se srebrom okitili i Valent i Martin Sinković, koji su zauzeli drugo mjesto u finalnoj utrci dvojaca bez kormilara. Braća Sinković su od starta do cilja utrke držala drugo mjesto, iza odličnih svjetskih prvaka, Švicaraca Romana Roeoeslija i Andrina Gulicha, na 500 metara zaostajali su 71 stotinku, na polovici utrke najvećih 1,72 sekundi, a uoči posljednjih 500 metara razlika je iznosila 1,54 sekunde. Jakim napadom u finišu Sinkovići su se približili Švicarcima na manje od pola dužine čamca zaostatka, ali Roeoesli i Gulich su odbili taj napad te ciljem prošli sa 1,33 sekunde prednosti. Dobrim finišem Sinkovići su ipak osigurali drugo mjesto sa 1,01 sekundu ispred Novozelanđana Daniela Williamsona i Phillipa Wilsona, koji su ciljem prošli kao treći.

- Bila je dobra borba, definitivno smo pokazali napredak u odnosu prema početku sezone i time smo zadovoljni. Znamo da možemo bolje, nije ovo bilo naše najbolje veslanje i očekivali smo još i više, ali slijede pripreme i idemo napraviti još jedan korak prema Parizu - rekao je Valent Sinković, a njegov brat Martin se nadovezao:

- Pokazali smo znatan napredak, što se osjetilo i na treninzima. Iako nisam potpuno zadovoljan utrkom, vjerujem da možemo još bolje. Uvjeren sam da ćemo u Parizu pokazati naš puni potencijal i boriti se za zlato.

Ivana Liović
Osječki blizanci peti u B finalu
Anton i Patrik Lončarić silom prilika su morali napustiti svoj “dvojac bez” i ustupiti ga braći Sinković za Olimpijske igre u Parizu, a oni su sjeli u dvojac na pariće. I u tom čamcu će veslati na Igrama. Osječki blizanci su također u Poznanu imali test za Pariz, ostali su bez mjesta u A finalu, na kraju su završili kao peti u B finalu.