SP U BUDIMPEŠTI

Svjetski juniorski rekord Grgića
Objavljeno 25. kolovoza, 2019.
Hrvatski plivač, 16-godišnji Franko Grgić osvojio je naslov svjetskog juniorskog prvaka na 1500 metara slobodnim stilom na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti s vremenom novog svjetskog juniorskog rekorda, 14:46.09 minuta. Grgić je u Budimpešti plivao čak 10.46 sekundi brže od svog dosadašnjeg najboljeg rezultata na 1500 metara, koji je ujedno bio i hrvatski nacionalni rekord, a svjetski juniorski rekord popravio je za više od pet i pol sekundi. Koliko je bio dominantan u Budimpešti, pokazuje i prednost od 13.10 sekundi ispred srebrnog Australca Thomasa Neilla, odnosno 19.08 sekundi ispred brončanog Rusa Ilje Sibirceva. S vremenom ostvarenim u Budimpešti Grgić bi zauzeo šesto mjesto u finalu ovogodišnjeg seniorskog SP-a u Gwangjuu. Tri dana prije Grgić je osvojio naslov svjetskog juniorskog prvaka i na 800 metara slobodnim stilom, i to s vremenom 7:45.92 minuta, što je novi apsolutni hrvatski rekord, ali i novi europski juniorski rekord u toj disciplini.