DAVID ŠAIN

U Osijekje donio olimpijsku medalju
Objavljeno 12. srpnja, 2018.
Da više ništa ne napravi u karijeri, David Šain zauvijek će ostati upisan zlatnim slovima u povijest osječkog sporta. On je prvi i zasad jedini sportaš koji je u Osijek donio olimpijsku medalju, naravno, nastupajući pod hrvatskom zastavom. Osvojio ju je 2012. u Londonu, kada je hrvatski veslački četverac na pariće, Damir Martin, Valent i Martin Sinković te David Šain, osvojio srebrno odličje. Taj je četverac bio brz, snažan i moćan, uostalom, osvojio je prije Londona sve što se osvojiti može i očekivalo se da na postolju uz umjetno jezero Eton Dorney zasvira Lijepa naša. No dečki u finalnoj utrci nisu mogli ispred Nijemaca, ali osvojili su sjajno srebro i samo nastavili uspješan niz, jer su prije toga bili svjetski prvaci i ukupni pobjednici Svjetskog kupa. Taj famozni "Croexpress" u kojem je sjedio i Šain bio je u većini utrka superioran i konkurenciji nedostižan, a nakon što je završila priča "London 2012." i prošla sva slavlja, dečki su osvojili još jedan naslov svjetskog prvaka, u korejskom Chungiju i onda otišli svatko na svoju stranu. Sinkovići su sjeli u dvojac na pariće, potom u "dvojac bez", Damir Martin pronašao se u samcu, a Šain je ostao na vjerometrini i dugo se tražio. Pokušao je u nekim posadama, sada vesla u skifu i sanja da bi još jednom mogao osjetiti draž nastupa na Olimpijskim. Voljni moment nikada nije bio upitan, sav se predaje treninzima i njegova nova, vjerojatno i posljednja, olimpijska prilika je Tokio 2020. Želimo mu da tamo zaokruži svoju veliku karijeru, koja je davno počela u VK Iktus na Promenadi. No ako i ne ode u Tokio, ostat će mu olimpijska medalja. I to nitko ne može promijeniti, niti mu oduzeti!