EP U KAJAKU I KANUU

Vanesa Tot brončana na Adi Ciganliji
Objavljeno 25. lipnja, 2017.

Završeno je Europsko prvenstvo u kajaku i kanuu na mirnim vodama za juniore i mlađe seniore na vodi Ade Ciganlije u Beogradu.

U konkurenciji 800 sportaša iz 38 zemalja mirnovodaši iz Hrvatske kući se vraćaju s - broncom. Osvojila ju je juniorka Vanesa Tot.

Posljednjeg dana natjecanja Vanesa je briljirala u disciplini C-1 na 500 metara osvojivši brončanu medalju. U vrlo jakoj konkurenciji iz država kanu-velesila, kao što su Mađarska, Rusija, Rumunjska, Bjelorusija, Srbija, Slovačka, Poljska i Moldavija, Vanesa je imala treće vrijeme utrke, 2.23.520. Prva je bila Ruskinja Arina Khozhainova (2.18.756). U finalu C-1 na 200 metara Vanesa je pak bila osma s vremenom 55.180. Prvo mjesto i zlatnu medalju osvojila je domaća kanuistica Nikolina Miušković (50.588).

Hrvatska je imala predstavnika u A finalu K-1 na 1000 metara, gdje je Brođanin Antun Novaković zauzeo peto mjesto (3.34.768), a zlato je otišlo ukrajinskom veslaču Olehu Kukhariku (3.31.824). Da je Novaković uspio ostvariti svoje vrijeme iz polufinalnog natjecanja, 3.31.176, imao bi zlatnu medalju. Ovako samo ostaje žal za nešto sporijom utrkom. Kraća dionica K-1 na 500 metara bila je preslik utrke s 1000 metara. Novaković je bio peti (1.41.084), a ponovo je pobijedio Oleh Kukharik, s vremenom 1.39.092. Anamarija Govorčinović u K-1 na 500 metara osvojila je peto mjesto s vremenom 1.55.944. Zlato je uzela Hermien Peters iz Belgije (1.54.124). Anamarija je za brončano odličje bila kratka u fotofinišu za 548 stotinki sekunde, recimo, treća Poljakinja imala je vrijeme 1.55.396.

I na kraju eurosmotre, na tablici najuspješnijih zemalja, koje su osvajale medalje, kao što su Mađarska, Rusija, Bjelorusija, Njemačka, Ukrajina, Poljska, Srbija, Rumunjska..., lijepo je bilo vidjeti kako na jednom mjestu piše CROATIA. Z. Kaptalan