Mladi za drogom posežu iz znatiželje, jer žele biti važni ili da se ne razlikuju od okoline
znatiželje, a i iz želje za dokazivanjem i potrebe da budu važni u svojoj okolini, navodi se u istraživanju.
VINKOVCI
U organizaciji vinkovačke Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara održana je, u okviru Mjeseca borbe protiv ovisnosti, tribina za prevenciju ovisnosti mladih za učenike srednjih škola i viših razreda osnovnih škola. Uz pomoć stručne suradnice, psihologinje Sande Horvatović, osmislili su program tribine.
- Prošle godine proveli smo jedno istraživanje tako da nekako pokušavam longitudinalno provesti istraživanje kako bismo mogli dobiti podatke radi komparacije, a s druge strane kompariramo i s nacionalnim podacima koje dobivamo u preventivnim programima u odgojno-obrazovanim ustanovama – podsjetila je psihologinja, dodajući kako i druge ustanove i institucije surađuju u preventivnim programima koje se odnose na mentalno zdravlje i ovisnosti.
- Zdravstvena i veterinarska škola po prirodi i obrazovnom programu ima veći kontakt sa sadržajima koji se tiču ovisnosti, što je njihova prednost, ali pozivaju i druge stručnjake da im se pridruže kroz edukacije i stručno usavršavanje kako bi mogli razmjenjivati i prezentirati podatke. Tribine mogu informativno pomoći adolescentima, no potrebne su konkretne radionice koje obuhvaćaju sadržaje, posebno one koje se tiču rizičnih i zaštitnih čimbenika vezano za ovisnosti – rekla je psihologinja Horvatović.
Učenici su izveli kratki scenski igrokaz o ovisnosti o alkoholu i drogama, prikazujući da je problem u odnosu mladih prema ovisnostima i kako im reći "ne".
Potom su predstavljeni rezultati longitudinalnog istraživanja škole provedenog u suradnji s Društvom psihologa VSŽ-a i županijskim Centrom za prevenciju i suzbijanje zlouporabe droga i nedopuštene trgovine drogama.
- Upitima koje je vodila Zdravstvena i veterinarska škola nastojalo se pomoći nacionalnom programu kako bi se vidjeli rezultati u našoj župani među učenicima 7. i 8. razreda osnovnih škola te srednjih škola županije. Cilj je bio dobiti uvid u to što naši učenici misle glede uporabe svih opojnih sredstava, droge, alkohola, cigareta, kockanja. Također, važno je da vidimo njihova promišljanja i eksperimentiraju li ili su već ušli u te ovisnosti – rekla je pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje i društvene djelatnosti Jadranka Mustapić-Karlić.
Različiti su razlozi koji dovode mlade ljude u situaciju da konzumiraju sredstva ovisnosti. Često je to iz znatiželje, a i iz želje za dokazivanjem i potrebe da budu važni u svojoj okolini, navodi se u istraživanju. Kada su u društvu osoba koje konzumiraju sredstva ovisnosti, nerijetko i sami posežu za njima jer se ne žele razlikovati.