Objavljeno 4. rujna, 2023.
Kiselica je trajna biljka koja naraste i do jedan metar visine s uspravnom stabljikom, uzdužno izbrazdana, crvenkasta. Listovi su duguljasti, kopljasti, streličasti, mesnati na gornjem dijelu naizmjenično prirasli uz stabljiku, dok su donji na dugim peteljkama. Kiselica ima mnogo vrsta i sve su one sličnog djelovanja. Vrijeme cvatnje joj je u svibnju i kolovozu. Miriše na travu, a okus joj je osvježavajući, kiselkast. Raste na livadama, pašnjacima, u blizini naselja i u vrtovima pretplaninskog i planinskog područja. Sabire se mlado lišće koje se rabi za jelo, cvijet za vrijeme cvatnje, kao i gornji dio biljke u cvatu, koje valja sušiti na toplom i zračnom mjestu u hladu. Sjeme također treba sušiti na toplom mjestu. Korijen vadimo ujesen i sušimo na toplome mjestu. Kiselica čisti, jača, osvježuje i smiruje cijeli organizam, a izvana uljepšava. Ljekovito bilje s kojim se kiselica miješa: bazga, jaglac, gospina trava, kopriva, maslačak, stolisnik. Sadrži vitamin C od 40 do 80 mg, šećer, masti, željezo, klorofil, karotenoid, kalijev oksalat, oksalne kiseline i tanin. Osobe sa slabim funkcijama kao i komplikacijama jetre i žuči, s aktivnim čirom na želucu, slabog želuca, ne bi smjele uzimati kiselicu. Kiselicu moraju izbjegavati osobe oboljele od gihta, reume, artritisa kao i osobe sklone stvaranju kamenaca jer sadrži dosta oksalne kiseline.
Kiselica je izvrstan prirodan začin za salate, a naročito za salate od samoniklog jestivog bilja. Dobra je kao dodatak varivima, biljnim umacima, juhama te kao začin svježem kravljem siru, jogurtu i raznim namazima. Mladi listovi u proljeće se rabe za salatu, pripremu variva, juha itd. U ljeto se cvjetovi i sjeme pripremaju za jelo. Mladi listovi lijek su za anemiju, jer sadrže dosta topivog organskog željeza, te za skorbut, jer obiluje vitaminom C. Sprečava upalne procese bronha, sinusa, grla, kože i kod gripe.
Svježi sok izvrsno pomaže kod svih upalnih procesa, rana, lišajeva i akni. Koristi se za grgljanje, ispiranje i mazanje oboljelih mjesta. Čaj od cijele osušene biljke rabi se za detoksikaciju krvi i cijelog organizma, bolesti želuca i crijeva, anemiju, jače mokrenje, reguliranje mjesečnog ciklusa te liječenje raznih kožnih nečistoća. Sjeme zaustavlja proljeve kod dizenterije, smiruje bolove u trbuhu i zaustavlja krvarenje. Korijen kiselice rabi se za liječenje žutice, pijeska i kamenca u bubregu. J.Kn.