Zdravlje
ČEST KOŽNI PROBLEM LJETI

Mrlje od sunca jednostavno uklonite prirodnim sastojcima
Objavljeno 14. kolovoza, 2023.
Sok od limuna ili luka te balzami od jabučnog octa ili hrena sjajni su za kožu

Ako ste na licu ili nadlanicama primijetili tamne mrlje, velika je vjerojatnost da su one rezultat povećanog izlaganja ultraljubičastim zrakama, koje su dovele do hiperpigmentacije. Tamne mrlje od sunca nazivaju se i staračkim pjegama jer se najčešće pojavljuju u osoba starijih od 55 godina, no sve više pogađaju i one mlađe, piše alternativazavas.hr.



S godinama koža postaje tanja i manje elastična, te je sklonija oksidativnom stresu i oštećenjima, koja su rezultat vanjskih faktora. Osim dobi, rizik od nastanka mrlja povećava i uzimanje lijekova, primjerice onih za alergiju, protiv bolova ili akni. Mrlje obično nastaju tamo gdje je koža već otprije oštećena od sunca. Hiperpigmentacijskim mrljama sklonije su osobe svjetlije puti. Kako biste spriječili daljnja oštećenja kože i pojavu novih mrlja, važno je da se ne izlažete suncu između 10 i 17 sati, da pijete velike količine tekućine. Konzumirajte sezonsko voće i povrće bogato antioksidansima (koji sprečavaju oksidativna oštećenja na vašoj koži), ili ih uzimajte u obliku dodataka prehrani.

Mrljice se mogu ukloniti na posve prirodan način, recimo sokom od limuna. Osim što djeluje kao eksfolijant, limunska kiselina ima svojstva izbjeljivača, što znači da posvjetljuje tamne mrlje. Primjena: iscijedite malo svježeg soka od limuna pa njime istrljajte mrlje na koži dvaput na dan. Ostavite da djeluje bar 30 minuta pa isperite kožu. U roku od mjesec-dva primijetit ćete da vaše mrlje polako nestaju. Nemojte se izlagati suncu neposredno nakon što ste nanijeli sok od limuna na kožu jer limun povećava osjetljivost na sunčane zrake.

Pokušajte i s kombinacijom jabučnog octa i maslinova ulja. Kvalitetan ekološki jabučni ocat sadrži alfa-hidroksilne kiseline, koje izbjeljuju i posvjetljuju hiperpigmentacijske mrlje. Ako vam je koža osjetljiva, kombinirajte ga s maslinovim uljem, koje će spriječiti isušivanje kože. Primjena: pomiješajte malo jabučnog octa s maslinovim uljem te nanesite na mrlje. Ostavite da djeluje 20-ak minuta pa isperite.

Ako je vaša koža preosjetljiva na limun, sok od luka bit će za vas izvrsno rješenje. Luk sadrži sumporne tvari koje djeluju kao antiseptik. Osim sumpora, luk sadrži i kiseline koje potiču čišćenje kože od svega suvišnog. Primjena: ogulite i nasitno narežite ili naribajte crveni luk. Stavite ga u gazu pa čvrsto pritisnite kako biste iscijedili sok. Žlicu soka od luka pomiješajte s dvije žlice meda te time namažite mrlje. Ostavite da djeluje 15-ak minuta pa isperite. Primijenite 1-2 puta dnevno. Druga je opcija da narežete luk pa s nekoliko komadića istrljate mrlje (ponovite 2-3 puta dnevno).             

Hren sadrži glukozinolate, koji djeluju antioksidativno te potiču cirkulaciju, kao i uklanjanje otpadnih tvari iz organizma. Bogat je i vitaminom C, koji usporava stvaranje melanina, odgovornog za kožni pigment. Primjena: naribajte korijen hrena (10-ak cm) pa ga pomiješajte s četvrtinom šalice jabučnog octa. Ostavite da odstoji 2 tjedna. Potom procijedite pa blazinicom nanesite na kožu. Ponovite postupak triput na dan tijekom mjesec dana i rezultati neće izostati.

Tanja Kvorka
Najčitanije iz rubrike