IVICA GETTO
13.5.2025., 08:00
BENEFIT RAZVRSTAVANJA OTPADA

U Belom Manastiru odvoz otpada jednom mjesečno besplatan?

Prijedlog je da se paušal plaća iz gradskog proračuna, za što bi bilo potrebno manje od 300.000 eura godišnje

BELI MANASTIR

Razvrstavanje otpada, prije svega na kućnom pragu, ali i na odlagalištima, tema je o kojoj se sve češće priča.

Baranjska čistoća, tvrtka koja skrbi o baranjskom otpadu, osim onog s područja Općine Bilje, prilično je uspješna u tom segmentu, što pokazuju i rezultati. Kako ističe ravnatelj tvrtke, Damir Paulić, sukladno najnovijim podacima, Baranjska čistoća na šestom je mjestu u RH po uspješnosti u sortiranju otpada, dok je po intenzitetu preuzimanja ambalaže u povratnoj naknadi na prvom mjestu.

- Gledajući na državnu razinu, u RH se prosječno baca 474 kilograma miješanog otpada po stanovniku godišnje. Na području Osječko-baranjske županije riječ je o 344 kilograma, a prema našim izračunima, na području Baranje koje je pod ingerencijom Baranjske čistoće riječ je o 164 kilograma, što je trostruko bolje od državnog prosjeka - ističe Paulić, nastavljajući kako su se, na temelju osmogodišnjeg iskustva i postignutih rezultata te dostignute razine razvrstavanja otpada na kućnom pragu, stekli uvjeti za višu razinu u gospodarenju otpadom. A to je besplatan odvoz otpada za fizičke osobe.

- Baranjska čistoća pripremila je posve nov model za razvrstavanje otpada, tako da će za građane Grada Belog Manastira odvoz otpada biti u cijelosti besplatan. Riječ je o modelu u kojem će biti ugrađen mehanizam poticaja na razvrstavanje i građani koji ga budu poštovali imat će potpuno besplatan odvoz otpada - tvrdi Paulić, naglašavajući kako je taj model općeprihvaćen i na stručnim forumima. Objašnjava kako se zbog prilično uspješnog razvrstavanja miješanog komunalnog otpada njegova godišnja količina koja se dovozi na odlagalište smanjila na 4300 tona (upola manje nego prije desetak godina). Zaključili su, stoga, kako je većini Baranjaca dovoljan jedan odvoz miješanog otpada mjesečno.

- U Zakonu postoji članak koji govori o brizi o odvajanju otpada. Sukladno tome, jedinice lokalne samouprave morale su donijeti odluke o gospodarenju otpadom kojom se određuje minimalna cijena obvezne javne usluge - paušal. Ako se otpad dobro razvrstava, a građani su svjesni svojih obveza, ne treba nam više od jednog odvoza miješanog otpada mjesečno. Svaka jedinica lokalne samouprave može donijeti odluku da jedan odvoz takvog otpada spada u paušal, koji se pak može financirati iz proračuna. Prema procjenama, iz belomanastirskog gradskog proračuna godišnje bi trebalo izdvojiti manje od 300.000 eura, a građani kojima je jedan odvoz dovoljan, kakvih je većina, više ne bi morali plaćati odvoz - kaže Paulić, dodajući kako očekuje da će ovaj model u jedinom baranjskom gradu zaživjeti za otprilike godinu dana.

Podsjeća kako Baranjska čistoća već provodi sličan model kada je riječ o besplatnom gradskom prijevozu na području grada, te naglašava kako će, ako besplatni odvoz otpada zaživi, Beli Manastir postati prvi grad u Hrvatskoj koji svojim građanima pomaže na takav način. Slično mogu odlučiti i ostale općine. Dakako da će više riječi o svemu biti nakon lokalnih izbora.