
Slavonska sakralna baština ima nedovoljno iskorišten turistički potencijal
POŽEGA
Kako što bolje predstaviti kulturnu, povijesnu i sakralnu baštinu Požege i Slavonije tema je 6. Konferencije vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća, što su je uz podršku Požeške biskupije organizirali agencija LUX Promocija i Turistička zajednica Požege, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta RH i Grada Požege. Program konferencije stavio je naglasak na Slavoniju, gdje još i danas postoje široj javnosti neotkriveni primjeri značajne arhitektonske i umjetničke vrijednosti, koji održivom turističkom valorizacijom mogu postati turističke atrakcije. Hodočašća okupljaju velik broj vjernika, kojima se, uz vjerski sadržaj, može predstaviti i prebogata sakralna i općenito povijesna baština.
U ime Požeško-slavonske županije sudionike je pozdravio zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, koji je među ostalim izrazio uvjerenje da će ova konferencija biti mjesto inspirativnih susreta, plodnih rasprava i novih ideja koje će doprinijeti održivom razvoju vjerskog turizma na području Požeško-slavonske županije.
"Turizam nije samo gospodarstvo jednog područja, ono ima daleko širi i sveobuhvatniji značaj", naglasio je Borislav Miličević, zamjenik gradonačelnika i dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi.
Požeški biskup Ivo Martinović izrazio je zahvalnost organizatorima što su prepoznali ljepotu, vrijednost i potencijal kulturno-povijesne, a posebno sakralne baštine koju posjeduje ovaj dio Hrvatske, a koju počesto sami ne znamo na dovoljno dobro vrednovati i prezentirati. Istaknuo je kako je "Požega grad bogate povijesti i duboko ukorijenjene tradicije, mjesto gdje se isprepleću duhovnost i kultura, susreću prošlost i sadašnjost" te je dodao da vjerski turizam i hodočašća "nisu samo putovanja, nego su to prvenstveno duboka duhovna iskustva vjere koja, kako nekad tako i danas, obogaćuju naše živote".
Izlaganje naslovljeno "Potencijal Požeške biskupije u razvoju vjerskog turizma" pripremila je voditeljica Knjižnice Požeške biskupije Nikolina Mandić, a o temi "Zaštita i očuvanje sakralne baštine na području Konzervatorskog odjela u Požegi: Iskustva, izazovi, rezultati, perspektive" govorio je pročelnik dr. sc. Žarko Španiček. O suodnosu hodočašća i vjerskog turizma u marijanskim svetištima govorio je prof. dr. sc. Vladimir Dugalić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, a o sinergiji tradicije, baštine i održivog turizma Mirna Šimunović Svoboda, direktorica Turističke zajednice Grada Požege. Irena Ivkić iz Đakova izlagala je o temi "Spomen-muzej biskupa Josipa Jurja Strossmayera: čuvar kulturno-vjerske baštine", a Marko Kevo predstavio je "Kulturno-povijesnu baštinu u svrhu razvoja turističke ponude grada Iloka". Direktor Turističke zajednice područja središnja Podravina Nikola Cik konferenciju je zaključio izlaganjem naslovljenim "Kulturna baština u funkciji razvoja vjerskog turizma središnje Podravine".
Sudionici konferencije su prije otvorenja razgledali katedralu sv. Terezije Avilske i Dijecezanski muzeja Požeške biskupije, koji je od uspostave biskupije preuzeo i prezentira višestoljetnu sakralnu baštinu kroz sakralnu zbirku, zbirku moderne i suvremene umjetnosti, etnografsku i grafičku zbirku te zbirku plaketa.