![](/media/2024/12/12/15966305/S-klanje_meso_trihinela_svinjokolja__7_-970.webp)
Meso obvezno na pregled: U Baranji u dva tjedna dva slučaja trihinele u divljači
BELI MANASTIR
Lani se, nakon tri godine, trihinela kod domaćih svinja ponovno vratila u dio Baranje (područja pod nadležnošću Veterinarske stanice Beli Manastir, bez općina Jagodnjak i Bilje), ali je riječ bila samo o jednom slučaju, u domaćinstvu u Belom Manastiru.
Toga su jutra u tom domaćinstvu klali četiri svinje, od kojih je jedna bila zaražena. Budući da su rezultate analize dobili tek oko 12 sati, meso su već pomiješali, ali nisu počeli praviti kobasice, pa smjesa nije bila kušana. Sve meso završilo je u mjerodavnoj spalionici u Sesvetskom Kraljevcu. Na svu sreću, bio je to izolirani slučaj, budući da te bolesti u domaćim gospodarstvima godinama nije bilo, a tako je zasad i ove godine. No trihinela ipak nije nestala. Potvrđuje to Vinko Benić, direktor Veterinarske stanice Beli Manastir, pod čijom su nadležnošću ambulante u Dardi, Dražu i Kneževim Vinogradima.
- U posljednja dva tjedna nađena je trihinela kod divljih svinja, i to s prilično velikom invazijom. To znači kako je u uzorcima bio velik postotak ličinki. Da je kojim slučajem takva svinja došla u preradu bez pregleda, izazvala bi velike poteškoće i bolest kod ljudi - objašnjava Benić, apelirajući na sve da meso, bilo domaćih bilo divljih svinja, obvezno donesu na pregled, bez obzira je li riječ o prascima ili odraslim jedinkama. Tako, uostalom, dodaje, nalaže i zakon, kojega se treba pridržavati. Podsjeća kako nepoštovanje zakona podliježe prijavama, pa je i stoga bolje poštovati ga. Dakako da je u svemu najvažnije zdravlje ljudi, koje može biti itekako narušeno.
Iako je porastao broj uzoraka mesa divljih svinja na pregledu, lako je moguće da dio takvog mesa u prerađevinama završi i bez pregleda. Povećanje broja trihineloskopskih pregleda uzoraka divljih svinja Benić objašnjava pojačanim odstrjelom.
Broj zaražene divljači u Baranji, barem zasad, znatno je ispod prosjeka u odnosu na neke dijelove Hrvatske poznate po lovištima. Inače, posljednja masovnija pojava trihineloze u Baranji zabilježena je još 2004. godine, kada je evidentirano čak 15 slučajeva, a tih je dana u osječkoj bolnici završila čak i jedna cijela obitelj. Izostanak trihineloze struka objašnjava dobro provedenom deratizacijom, ali upozorava kako oprez nikada nije na odmet…