












Chipy i Tomislava Hovanjec
Cijele dane brinu se o konjima, ali to im je - plemenit poziv
Djeluju već 28 godina, iz godine u godinu nešto se mijenja, dolaze im novi konji, nova djeca, a prostor im je sve ljepši
Duge i tople ljetne dane neki provode u uredu, neki na plaži, a neki, čekajući zimu, i ne izlaze previše. Mi smo na jedan od tih vrućih dana odlučili otići na hipodrom i posjetiti Udrugu za terapiju i aktivnosti pomoću konja MOGU. Ondje samo četvero zaposlenika te neprofitne udruge brine se o osam konja, te održava staje, pašnjake i cjelokupni prostor. Usto, njihova je udruga dom 14 mačaka i četiriju psa koje su spasili s ulice.
Iako u Osijeku djeluju već 28 godina, iz godine u godinu nešto se mijenja, dolaze novi konji, nova djeca, a prostor je s godinama bivao sve ljepši. Tako nas je dočekalo mnoštvo cvijeća, boja, mirisa, vrtnih ukrasa te umiljatih pasa i mačaka, koji su potrčali prema nama kako bi nam poželjeli dobrodošlicu.
Od ranog jutra na velikom i šarenom imanju je Tomislava Hovanjec, voditeljica terapijskog i rekreativnog jahanja u udruzi. Prvo je konje nahranila, a onda izvela i očistila. Konje tijekom ljetnih dana kupaju minimalno triput dnevno kako bi im olakšali vrućine i osvježili ih. S obzirom na to da se nalaze blizu šume, ne nedostaje im obada, stršljenova i komaraca, pa ih nakon kupanja obvezno priskaju repelentima. I kao da kupanje osam odraslih konja triput dnevno nije dovoljno, Tomislava i predsjednica Udruge Mariana Koprivnjak s konjima odrađuju kondicijske treninge, lonžiranja ili izjahivanja.
Takva je praksa iznimno važna da bi konji i psihički i fizički ostali u dobroj formi i bili zdravi. Konji služe za terapijsko jahanje, školu jahanja i rekreativno jahanje. Svaki dan su s djecom, a to iziskuje dodatne pripreme i obuku. Moraju biti zreli, odnosno konji stariji od pet godina. Također, ne smiju biti senzibilni, odnosno moraju dobro podnositi buku, vrištanje i udarce, koje mogu dobiti dok su djeca, često nemirna, na njima. Zato, da bi se konji na to naviknuli, oko njih stavljaju balone, šuškave vrećice, plješću i stvaraju buku. Navikavaju ih i na rampu iz koje se djeca u invalidskim kolicima penju na njih. Zato moraju biti dobro pripremljeni i po naravi pogodni za terapijsko jahanje. Dok su mladi, na njih ide samo jahač s iskustvom, koji s njima prolazi sve ono što će oni poslije raditi kad djeca budu na njima.
Pozivaju volontere
I sad, kad je školska godina gotova i kad nema terapijskog jahanja u udruzi, Tomislava i Mariana rade punom parom. Od ranog jutra brinu se o tim plemenitim i gracioznim životinjama. U udruzi, osim njih, rade i dva muškaraca, koja čiste staje i hrane konje, a sve drugo obavljaju njih dvije.
“Ove godine vodimo tešku borbu, ali izdržat ćemo mi to. Ima jako puno posla i dajemo sve od sebe. Neprofitna smo udruga. Financiramo se preko raznih projekata. Volontera nemamo puno, dvadesetak. Oni dolaze kada imaju slobodnog vremena, tako da, ako je netko zainteresiran, primamo i nove volontere. Svaka pomoć nam je dobrodošla", rekla je Tomislava. Volonteri koji znaju raditi s konjima mogu pomoći u pripremi, kondiciji, jahanju i čišćenju. Oni koji pak nemaju iskustva, uvijek mogu pomoći s održavanjem prostora te brigom oko pasa i mačaka. Svako tko voli provoditi slobodno vrijeme u prirodi, istaknula je Tomislava, kod njih je dobrodošao. U udruzi imaju i dvije svinje, Ferrarija i Rudija, koji su im pravi ljubimci.
U vanjskom prostoru udruge, među šarenilom cvijeća, moguće je slaviti rođendane, što je također jedan od načina na koji se neprofitna udruga MOGU financira. Kad je lijepo vrijeme, rođendani se ondje održavaju svaki dan, a subotom ih bude i nekoliko, jedan zadrugim. I za to vrijedni zaposlenici pripremaju prostor i dočekuju goste.
Korisnici im tijekom školske godine dolaze svaki dan. Različite se udruge izmjenjuju, svaka ima jedan termin tjedno. Tako su popunjeni od ponedjeljka do petka i ujutro i popodne. Djeca s autizmom, cerebralnom paralizom, Downovim sindromom - svi oni dolaze jahati. Otkako su počeli praznici, i konji su na zasluženom odmoru, baš kao i korisnici. Terapijskog jahanja tako nema, no škola jahanja traje cijele godine. Ona je relativno nova, pa još nema mnogo polaznika. "Imamo osnovnu školu jahanja, u kojoj primamo nove korisnike. Ako je netko zainteresiran naučiti jahati, slobodno nam se može javiti", naglasila je Tomislava.
Ljetno osvježenje Chipyja
Onda nam je odlučila pokazati kako izgleda ljetno osvježavanje, odnosno kupanje, konja. Upoznala nas je s Chipyjem, muškim konjem koji je izuzetno miran te privržen djeci i ljudima. "Sva djeca ga najviše vole. Svoj prvi kontakt s konjima ostvare s njim. Jako je velik, ali ima jako mirnu narav. Zbog toga nam savršeno odgovara za djecu početnike. Slijep je na jedno oko, ali to mu ne smeta", pojasnila je Tomislava i dodala da Chipy ima deset godina.
Počela je čišćenjem njegovih kopita, a na prvi se pogled vidi koliko je Chipy poslušan, pametan i miran. Zatim ga je Tomislava počela kupati, a njemu je trebalo nekoliko trenutaka da se takav vruć s livade privikne na hladnu vodu. Na suncu se njegova mokra dlaka sjajila kao valovi mora obasjani podnevnim ljetnim nebom. Onda je slijedilo šamponiranje, da se uklone prašina i znoj. Kad ga je osušila, Tomislava je Chipyja nasprejala protiv letećih napasnika. Onda se on, za nagradu, tako čist, odmah uvaljao u zemlju i nastavio uživati na lijepom, velikom, prostranom pašnjaku, gdje konji iz udruge i provode većinu dana.
Svaki od njih je drukčiji i ima svoju osobnost i narav. Iako su veliki i izazivaju strahopoštovanje u ljudi, Tomislava ističe da su izuzetno simpatični i nemaju nikakvih problema s njima. Prije svega ih je važno poštovati, jer su živa bića i imaju svoju volju, a uz to su i izrazito empatični te osjete emocije ljudi s kojima su u kontaktu.
Iako je u udruzi uvijek mnogo obveza, i stalno je na sto strana, Tomislava nam govori da nikad ne bi mijenjala posao. Svaki dan provodi u prirodi, s konjima, na svježem zraku, a svakog konja poznaje u dušu. "Odmalena sam s konjima i ovo je posao koji radim s užitkom. Nije mi teško jer volim to što radim", kazala je.