Glaukomatolozi iz Klinike za očne bolesti KBCO-a ugradili Ahmedovu valvulu
Ovaj zahvat u Hrvatskoj izvode samo još liječnici u KBC-u “Sestre milosrdnice” u Zagrebu
Na Klinici za očne bolesti Kliničkog bolničkog centra Osijek tim glaukomatologa - prof. prim. dr. sc. Dubravka Biuk, spec. otalmologije i i Roberta Šokac, spec. oftalmologije - prvi je put prije nekoliko dana ugradio Ahmedovu valvulu za snižavanje očnog tlaka u pacijenta s uznapredovalim glaukomom refraktornim (otpornim, nap. a.) na topičku medikamentoznu terapiju. Ovaj zahvat u Hrvatskoj izvode samo još liječnici u Referentnom centru za glaukom na Klinici za očne bolesti KBC-a "Sestre milosrdnice" u Zagrebu.
“Uz topičku terapiju u liječenju glaukoma te klasičnu operaciju i laserske zahvate, sve više je u upotrebi ugradnja drenažnih implantata te na taj način idemo ukorak sa suvremenim načinima liječenja glaukoma", objavljeno je na mrežnim stranicama KBC-a Osijek.
Glaukom je vodeći uzrok sljepoće u svijetu, odmah poslije katarakte. I dok se katarakta uspješno liječi operacijom ako nema pridružene očne patologije, glaukom izaziva nepovratan gubitak vida. Ne daje specifične simptome po kojima bi se bolest mogla prepoznati i zato je važno da se uz propisivanje prezbiopskih naočala (naočala za čitanje) učini i oftalmološki pregled pri kojem bi se izmjerio i očni tlak. Glaukom se javlja nakon četrdesete godine života i njegova pojavnost raste s dobi, upozorila je prof. prim. dr. sc. Dubravka Biuk, predstojnica Klinike za očne bolesti Kliničkog bolničkog centra Osijek.
- Normalne su vrijednosti očnog tlaka od 12 do 21 mmHg. Povišeni je očni tlak najvažniji faktor rizika za razvoj glaukomske bolesti, i jedini na koji se može utjecati. Zbog povišenog očnog tlaka dolazi do oštećenja glave vidnog živca i propadanja vidnog polja (periferni vid). Vidno se polje postupno sužava i u konačnici ostane samo centralno vidno polje, kao da osoba gleda kroz ključanicu. Cilj je liječenja upravo sniziti očni tlak na vrijednosti koje će zaustaviti daljnje napredovanje glaukomskog oštećenja. To se postiže raznim vrstama kapi za oči koje ili povećavaju odvodnju očne vodice iz oka ili smanjuju produkciju očne vodice ili djeluju na oba mehanizma. Osim kapima sniženje očnog tlaka može se postići i raznim laserskim procedurama i kirurškim tehnikama, a odsad i u KBC-u Osijek i ugradnjom drenažnih implantata - kaže dr. Biuk.