epa12106226 A t-shirt featuring portraits of Russian President Vladimir Putin (R) and US President Donald Trump (L) is on display at a gift shop in Moscow, Russia, 16 May 2025. EPA/MAXIM SHIPENKOV
EPA
20.5.2025., 21:01
KUPUJE LI RUSIJA VRIJEME ZA NASTAVAK RATA?

EU, bez SAD-a, sankcijama pojačava pritisak na Moskvu

Putin je čvrsto ostao pri svojim uvjetima za okončanje agresije na Ukrajinu

Europski vođe suglasili su se sankcijama pojačati pritisak na Rusiju nakon što ih je američki predsjednik Donald Trump brifirao o svojim telefonskim razgovorima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, kao i ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, u pokušaju da okonča rat u Ukrajini.

- Europa i Amerika vrlo su ujedinjene glede ovoga: blisko ćemo podupirati Ukrajinu na njezinu putu prema primirju. Europa će povećati pritisak na Moskvu sankcijama - rekao je njemački kancelar Friedrich Merz.

Posljedice

U grupnom je pozivu čelnicima Europske unije, Francuske, Italije, Njemačke i Finske Trump rekao da će "Rusija i Ukrajina odmah početi pregovore o prekidu vatre". No nitko nije izrazio osobiti optimizam spram realizacije dogovorenog. Zelenski je razgovarao s Trumpom 10-15 minuta, i to prije razgovora s Putinom. Istaknuo je kako se sukob mora okončati pregovorima, ali da na stolu moraju biti jasni i realni prijedlozi te pozvao na veće međunarodne sankcije kako bi se povećao pritisak na Rusiju. "Očito je da Rusija pokušava kupiti vrijeme za nastavak rata i okupacije. Surađujemo s partnerima kako bismo učinili pritisak na Ruse da se drukčije ponašaju. Sankcije su važne i zahvalan sam svima koji ih čine opipljivijima za počinitelje rata. Nemamo sumnje da rat mora završiti za pregovaračkim stolom i Ukrajina je spremna za sve učinkovite formate pregovora. Ako Rusija nastavi postavljati nerealne uvjete i potkopavati moguće rezultate, moralo bi biti žestokih posljedica", napisao je Zelenski, ponovivši da se ukrajinski vojnici neće povući s teritorija koje je Rusija anektirala. "Ako Rusija postavi uvjet da se naši vojnici povuku iz naše zemlje, to znači da ne žele primirje ni kraj rata", dodao je. Izrazio je otvorenost spram daljnjih pregovora i rekao da očekuje pojedinosti o memorandumu koji je spomenuo Putin u priopćenju nakon poziva.

Trump je, istina, rekao da će Rusija i Ukrajina odmah početi pregovore o prekidu vatre, ali je Kremlj ubrzo napomenuo kako će taj proces potrajati. Predsjednik SAD-a nije se spreman pridružiti Europi u novim sankcijama Moskvi. Putin, čije snage kontroliraju petinu Ukrajine i postižu napredak na bojnom polju, čvrsto je ostao pri svojim uvjetima za okončanje rata, uključujući povlačenje ukrajinskih snaga iz četiri ukrajinske regije na koje Rusija polaže pravo.

Vladimir Putin

predsjednik Rusije

DEFINIRATI STAJALIŠTA I
VREMENSKI OKVIR SPORAZUMA

Vladimir Putin je nakon razgovora s Trumpom rekao da je Rusija “spremna surađivati s ukrajinskom stranom na memorandumu o mogućem budućem mirovnom sporazumu”. “Dogovorili smo se s predsjednikom SAD-a da će Rusija predložiti memorandum i spremna je surađivati ​​s ukrajinskom stranom na memorandumu o mogućem budućem mirovnom sporazumu, kojim će se definirati niz stajališta, primjerice načela nagodbe, vremenski okvir mogućeg mirovnog sporazuma”, rekao je Putin novinarima blizu Sočija, crnomorskog ljetovališta. “Proces suglašavanja o tekstu memoranduma o miru i prekidu vatre bit će zamršen za Moskvu i za Kijev te ne može biti fiksnog roka”, rekao je pak glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. “Nema rokova niti ih može biti. Jasno je da svi ovo žele obaviti što je brže moguće, no, naravno, vrag je u detaljima. Nacrte će sastaviti i ruska i ukrajinska strana, oni će biti razmijenjeni, a potom slijede kompleksni kontakti kako bi se razvio jedinstven tekst”, kazao je.

Odustajanje

- Nažalost, Putin još nije ozbiljno zainteresiran za mir ili prekid vatre, bar ne pod uvjetima koji su prihvatljivi drugima, i očito pokušava dobiti na vremenu - rekao je njemački ministar obrane Boris Pistorius uoči sastanka ministara obrane država EU-a u utorak, gdje se raspravljalo o vojnoj pomoći Ukrajini i povećanju obrambenih sposobnosti EU-a. Pistorius ističe da Putina ne treba suditi po onome što govori, nego - što čini. "Mislim da nam to više pomaže nego nagađanja o ozbiljnosti njegovih namjera", rekao je, dodavši kako nedjeljni ruski napad dronovima, najmasovniji od početka rata, "daje dubok uvid u stvarne namjere". Smatra kako je sada važnije nego ikada prije pružiti trajnu i snažnu podršku Ukrajini. Pomoćnik Kremlja za vanjsku politiku Jurij Ušakov rekao je da Putin i Trump nisu razgovarali o vremenskom okviru za primirje, ali kako je Trump naglasio svoju želju da se sporazum postigne brzo.

EU I BRITANIJA: NOVE SANKCIJE RUSIJI

Europska unija i Velika Britanija uvode nove sankcije Rusiji ne čekajući da im se priključi SAD, i to usmjerene na rusku flotu tankera u sjeni i financijske tvrtke koje su pomogle Rusiji da ublaži posljedice sankcija. Time se želi Rusiji onemogućiti pristup ključnim vojnim tehnologijama i smanjiti prihode od prodaje energije. Visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a Kaja Kallas kaže kako se radi o najopsežnijem paketu sankcija dosad. “Dok Putin glumi interes za mir, u pripremi su nove sankcije i što duže Rusija ustraje u ilegalnom i brutalnom ratu, naš će odgovor biti oštriji”, ističe. Britanski inoministar David Lammy upozorava da će odgađanje napora za uspostavom mira udvostručiti njihovu predanost da pomognu Ukrajini i koriste se sankcijama da obuzdaju Putinov ratni stroj. Pristup europskim lukama zabranjen je za 189 novih brodova - sada ih je 342.

Potpredsjednik SAD-a JD Vance je uoči razgovora Trumpa i Putina rekao kako SAD prepoznaje da je "došlo do određenog zastoja". "Iskreno, mislim da Putin ne zna baš kako se izvući iz rata", rekao je. I glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt kazala je kako Trump želi da se dogovori prekid vatre, ali da je postao "umoran i frustriran objema stranama sukoba". Oglasila se i Kina, podržavši "sve napore usmjerene na postizanje mira". Trump je pak iznio ideju da novi papa Lav XIV. bude domaćin novih razgovora - što je sam Papa predložio. Čelnik SAD-a kaže da bi to "bila sjajna stvar" i kako bi ta lokacija "dodatno naglasila važnost procesa". I Kremlj je pozdravio prijedlog Vatikana, no konačna odluka nije donesena - "to je tek jedna od opcija za moguće buduće kontakte", rekao je Peskov.

Unatoč signalu otvorenosti, Trump je upozorio da bi SAD mogao potpuno odustati od sudjelovanja ako ne bude vidljivog napretka. "Ovo nije moj rat. Samo pokušavam pomoći", naglasio je. n