epa12098391 European Commission President Ursula von der Leyen (L) and High Representative of the Union for Foreign Affairs Kaja Kallas greet each other at the start of a European Commission College meeting in Brussels, Belgium, 14 May 2025. The European Court of Justice in Luxembourg judges on May 14 are set to rule on 'Pfizergate', a major transparency case, on whether von der Leyen was wrong to withhold text messages exchanged with the Pfizer CEO during key vaccine contract talks. The case, sparked by a 2022 New York Times lawsuit, challenges von der Leyen's leadership style and her commitment to transparency. EPA/OLIVIER HOSLET
EPA
14.5.2025., 17:25
NABAVA I PFIZER

Europska komisija mora objaviti poruke o cjepivu

Opći sud Europske unije presudio je u srijedu da Europska komisija nije dala uvjerljivo objašnjenje kojim je pravdala neposjedovanje tekstualnih poruka između predsjednice Komisije Ursule von der Leyen i glavnog izvršnog direktora farmaceutske tvrtke Pfizer o nabavi cjepiva protiv COVID-a.

Opći sud presudio je u slučaju koji je pokrenuo New York Times i tadašnja briselska dopisnica toga lista Matina Stevi. Ona je, pozivajući se na uredbu o pristupu dokumentima, zatražila od Komisije da joj dopusti uvid u razmjenu poruka između von der Leyen i glavnog izvršnog direktora Pfizera Alberta Bourle u razdoblju od 1. siječnja 2021. do 11. svibnja 2022. Komisija je taj zahtjev odbila uz obrazloženje da ne posjeduje dokumente na koje se taj zahtjev odnosi nakon čega su Matina Stevi i The New York Times zatražili od Općeg suda Europske unije da poništi Komisijinu odluku. Opći sud u svojoj presudi prihvatio je tužbu i poništio Komisijinu odluku. Komisija može u roku od dva mjeseca i deset dana podnijeti žalbu Sudu koja treba biti ograničena na pravna pitanja.

U priopćenju Suda kaže se da je svrha uredbe o pristupu dokumentima dati najveće moguće značenje pravu javnog pristupa dokumentima u posjedu institucija. Stoga bi, u načelu, svi dokumenti institucija trebali biti dostupni javnosti. Međutim, kad institucija u odgovoru na zahtjev za pristup tvrdi da dokument ne postoji, pretpostavlja se da taj dokument ne postoji, u skladu s pretpostavkom istinitosti koja vrijedi za tu izjavu. Ta se pretpostavka, međutim, može oboriti na temelju relevantnih i usklađenih indicija koje podnese podnositelj zahtjeva za pristup.

Komisija ne može samo tvrditi da ne posjeduje zatražene dokumente nego mora pružiti uvjerljiva objašnjenja koja javnosti i Općem sudu omogućuju da razumiju zašto te dokumente nije moguće pronaći, stoji u priopćenju.