epa11925859 A supporter holds a banner depicting the President of Republika Srpska Milorad Dodik during his rally of support in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, 26 February 2025. Dodik has been sentenced to one year in prison and barred from public office for six years in a first-instance verdict for disobeying the decisions of Bosnia and Herzegovina's international envoy, High Representative Christian Schmidt. EPA/NIDAL SALJIC
EPA
13.3.2025., 08:31
Nije bilo privođenja dužnosnika RS-a

Sukoba se boje i policija i SIPA, a i Dodik, narod šuti

Dodik je bez podrške oporbe, Vučić je zauzet najavom prosvjeda u Beogradu

Sukob Republike Srpske (RS) i središnjih vlasti u Sarajevu u srijedu je doživio vrhunac nakon što je Tužiteljstvo BiH zatražilo od policijskih agencija da u glavni grad države privedu na saslušanje predsjednika RS-a Milorada Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika tog entiteta jer su se odbili dragovoljno odazvati. Dodik ne samo da je odbio odazvati se nego je njegova vladajuća većina u Narodnoj Skupštini RS-a (NSRS) pokrenula proceduru za donošenje novog entitetskog Ustava, čije bi usvajanje praktički značilo neovisnost RS-a i urušavanje BiH. Do trenutku pisanja ovog teksta središnje BiH vlasti nisu povukle ni jedan konkretan potez kojim bi njihovi policijski organi pokušali privesti Dodika, koji se nalazi u Banjoj Luci. Na konferenciji za novinare Dodik te preostala dvojica za koje se traži privođenje – predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić i entitetski premijer Radovan Vušković – najavili su da će njihove policijske snage spriječiti bilo kakav pokušaj kojim bi ih netko priveo u Sarajevo. Oni su pod istragom zbog sumnje da su počinili kazneno djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH. Iz Tužiteljstva BiH zbog toga su im ranije slali pozive na saslušanje, no sva trojica odbila su se odazvati uz obrazloženje kako državni sud i Tužiteljstvo smatraju neustavnim. Nalog za privođenje proslijeđen je pravosudnoj policiji, MUP-u RS, kao i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA). Parlament RS-a je 27. veljače na Dodikov poticaj donio zakone kojima su u tom entitetu željeli zabraniti rad državnih pravosudnih i policijskih tijela. Ustavni sud BiH te je zakone suspendirao i zabranio provedbu do pravorijeka o njihovoj usklađenosti s Ustavom BiH.

Na presici u srijedu Dodik je izjavio da neće surađivati s Tužiteljstvom BiH te je upozorio tužitelje, ali i zapovjednika EUFOR-a, da ne pokreću nikakvu intervenciju za pokušaj njegova privođenja. Više je puta ponovio da je poziv za njegovo privođenje dio "harange protiv RS-a".

Bez ključne većine

- Ovo što radi udruženi muslimanski pothvat, tužilački i čaršijski, u Sarajevu za nas govori o tome da su muslimani krenuli rušiti Republiku Srpsku. Oni muslimani koji su prihvatili i prihvaćaju, kao da nisu učili pravo, postupati po odlukama stranca koji nema pravo to raditi - rekao je Dodik.

Najavio je da će NSRS tijekom jučerašnjeg dana pokrenuti proces za izradu novog Ustava RS-a, za što je dovoljna natpolovična većina zastupnika NSRS-a, koju Dodik ima. Međutim za drugi korak, samo donošenje Ustava, do kojeg mora doći u roku od šest mjeseci, treba će mu dvotrećinska većina, koju on nema. A teško je može i dobiti jer su zastupnici triju oporbenih grupacija odlučno protiv tog njegova prijedloga koji smatraju avanturizmom i opasnošću za postojanje RS-a.

Društvo koje ne reagira ni na što

Vlasnik portala BUKA Aleksandar Trifunović, koji živi u RS-u, smatra da “Dodik želi poslati poruku nakon presude kojom je osuđen na godinu dana zatvora”.

- On je krenuo ostvarivati ono što je i najavio ako njegova presuda bude osuđujuća. Da će doći do velike krize u BiH i da on odluku suda BiH neće prihvatiti. I prvi njegovi sljedeći potezi bili su da se suspendirao rad institucija koje su donijele presudu. Međutim, kod naroda ovdje u RS-u potpuno su atrofirali Dodikovi politički potencijali. Ne reagira ni na što. A tome je kumovao baš on svojim ponašanjem. Mediji pod njegovom kontrolom su svakog onog koji ga je kritizirao doslovno razapinjali. Tako da je on sada zbunjen jer narod ne reagira. A tome je on kriv, jer je napravio društvo koje ne reagira ni na što. Prije tjedan dana premijer Srbije Miloš Vučević je bio u Banjoj Luci i pozvao ovdašnji oporbu da podrži Dodika. Međutim, oporba je ostala nepokolebljiva. Moram priznati da su i mene iznenadili. Jer dosad su se takvi naputci Aleksandra Vučića bespogovorno prihvaćali. Ovaj put to nije bio slučaj. Oporba smatra da ovi Dodikovi potezi mogu biti opasni za BiH, ali ponajprije za ljude koji žive u RS-u. I ja se s tim slažem - rekao je Trifunović

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) oglasila se u srijedu da je napravila sigurnosnu procjenu mogućeg privođenja te ga ocijenila "visokorizičnim". To je mišljenje dostavila Sudskoj policiji BiH, koja o tome treba obavijestiti nadležne institucije, odnosno Tužilaštvo BiH.

- SIPA nije odbila asistirati sudskoj policiji u provođenju naredbe Tužilaštva BiH za privođenje Milorada Dodika na saslušanje -potvrdila je Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e. Iz SIPA-e su pojasnili kako su svjesni interesa javnosti, ali da je u tijeku procjena policijskih agencija te da zbog visokorizične situacije nije moguće davati detaljnija pojašnjenja. Tužilaštvo BiH je nalog za dovođenje na saslušanje izdalo Sudskoj policiji, koja je zatražila asistencija SIPA-e. Direktor SIPA-e Darko Ćulum za sarajevske je dnevne novine Oslobođenje potvrdio da će pripadnici agencije na čijem se čelu nalazi postupiti po nalogu. Ćulum je kadar RS-a i prošlog je tjedna bio na stanku u Banjoj Luci koji je sazvao Dodik, a na kojem bi bili svi srpski kadrovi koji rade na poslovima sigurnosti na državnoj razini. Moguće i zbog toga ovo obrazloženje nije zadovoljilo bošnjačku javnost.

Sigurnosni rizik

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Admir Čavalić reagirao je priopćenjem. "Valjda posao SIPA-e podrazumijeva određene 'sigurnosne rizike'. Ovo ne smije biti izgovor", poručio je Čavalić. Policijske snage BiH sada su u vrlo delikatnoj poziciji. S jedne strane postoji snažan pritisak da provedu odluku o privođenju, a s druge su strane svjesni da bi moglo doći do ozbiljnog oružanog sukoba ako bi to pokušali napraviti.

Međutim, ni Dodiku nije lako jer nema podršku oporbe u RS-u, kao i zato što se Republika Srbija nalazi u poluizvanrednom stanju nakon što su studenti najavili veliki prosvjed u Beogradu za 5. svibnja. Zbog toga je predsjednik Srbije prilično blokiran u pokušajima bilo kakvog posredovanja između Sarajeva i Banje Luke.

Ministar obrane Ivan Anušić rekao je u srijedu da Hrvatska pažljivo prati situaciju u BiH.

- Ne mogu reći da se bojimo, ali s pažnjom promatramo što se događa, budući da u BiH živi oko 350 tisuća Hrvata. Hrvatska promatra i politička zbivanja u Srbiji i na Kosovu, a s obzirom na to da je glavni tajnik NATO-a nedavno posjetio Sarajevo i poslao jasne poruke, vjerujem da ni NATO ni međunarodna zajednica neće dopustiti destabilizaciju regije - rekao je Anušić.