
epa11930774 US Vice President JD Vance (R) speaks during a meeting between US President Donald Trump (C) and Ukrainian President Volodymyr Zelensky (L) in the Oval Office of the White House in Washington, DC, USA, 28 February 2025. Zelensky is in Washington to sign the framework of a deal, pushed by President Trump, to share Ukraines's mineral wealth with the US. EPA/JIM LO SCALZO/POOL
Sastanak Trump - Zelenski, nakon potpisa nema kajanja
Dio objavljenih podataka o rudnom bogatstvu Ukrajine dosad nije budio interes
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u petak je doputovao u Washington kako bi se sastao s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom radi potpisivanja "kritičnog" sporazuma o mineralima u Ukrajini. Sporazum o mineralima, ispregovaran posljednjih dana, otvorio bi golemo rudno bogatstvo Ukrajine Sjedinjenim Državama iako svi detalji osjetljivog aranžmana još nisu poznati svjetskoj javnosti. Hoće li sporazum biti "zlatna koka" za SAD ili "mačak u vreći" jedno je od glavnih pitanja za koje nema uvjerljivih odgovora. U oba slučaja Trump bi pred vlastitom javnošću aranžman mogao predstaviti kao uspješnu kompenzaciju za dosadašnju i buduću pomoć Ukrajini. Dogovor bi također trebao dobiti podršku republikanaca u Kongresu za novu rundu pomoći ratom razorenoj zemlji.
Dok Kijev sporazumom za vlastita rudna bogatstva pokušava ponovno dobiti potporu SAD-a u borbi protiv ruske invazije s očekivanjima da ih se podrži u vraćanju okupiranih teritorija, Washington mijenja svoju politiku kažnjavanja Rusije istovremeno zasebno pregovarajući s Moskvom. Analitičari teško mogu objasniti zašto se tek nakon tri godine vođenja rata u Ukrajini pojavio američki interes o rijetkim mineralima Ukrajine, strateškim resursima koji u modernim ratovima nerijetko ispadnu kao podmukli okidači sukoba uz one službene povode i uzroke. Trumpova tvrdnja kako do rata uopće nije trebalo doći zvuči lakonski. U svjetskim medijima objavljene su i mape Ukrajine s lokacijama nalazišta plemenitih metala, no svi ti detalji dodatno se kompliciraju zaključcima kako karte potječu još iz sovjetskog doba i da su nalazišta upitnog eksploatacijskog potencijala. Nagađanja o isplativosti ili neisplativosti plana američkog rudarenja. kao i prvotnog maksimalističkog zahtjeva novog stanara Bijele kuće, mogu biti i dio manipulativnog diskursa. Uostalom, interes za eksploataciju ukrajinskog bogatstva možda je tek oportunistički plan s kojim sadašnja američka administracija neće puno izgubiti, a može samo dobiti.
Prema dosad poznatim detaljima, sporazumom bi Ukrajina doprinijela s 50 posto svih prihoda "ostvarenih budućom monetizacijom svih prirodnih resursa u vlasništvu ukrajinske vlade" uplatom u fond za obnovu u zajedničkom vlasništvu i upravljanju SAD-a i Ukrajine. Sporazum bi uključivao nalazišta minerala, nafte, prirodnog plina i drugih materijala koji se mogu vaditi, kao i drugu infrastrukturu kao što su LNG terminali i luke. Zelenski je prošlog tjedna odbio prvotni nacrt sporazuma jer nije sadržavao detalje o sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu. Prije nekoliko dana rekao da je spreman podnijeti ostavku ako bi to donijelo mir, ali je zahtijevao da Kijev dobije članstvo u NATO-u kao garanciju za sigurnost svoje zemlje. No, Washington je zahtjev za članstvo u NATO-u ocijenio "nerealnim". Isprva je Trump tražio od Ukrajine sirovine u vrijednosti od oko pola bilijuna dolara ili tisuću milijardi dolara tek kao kompenzaciju za vojnu pomoć koju SAD pruža toj zemlji. Zelenski je na te želje Washingtona odgovorio kako neće potpisati dokument takvog sadržaja kojim bi obvezao deset naraštaja Ukrajinaca na plaćanje SAD-u. Dio objavljenih podataka o rudnom bogatstvu Ukrajine ranije nije pobuđivao pažnju svjetske javnosti.
Trump bi mogao na kraju dobiti manje nego što je očekivao, piše Politico. Procjene Ukrajine o navodnom bogatstvu minerala temelje se na zastarjelim sovjetskim istraživanjima koja nisu uzela u obzir isplativost ili trošak njihovog razvoja.
- U praksi, opseg ukrajinskoga mineralnog bogatstva još uvijek je uglavnom misterij. Iako Ukrajina izvještava o više od 20.000 istraženih mineralnih nalazišta i lokacija, samo oko 8000 njih procijenjeno je kao isplativo. Od tih, manje od polovine bilo je u eksploataciji prije ruske potpune invazije prije tri godine. Ako daljnja istraživanja potvrde postojanje vrijednih mineralnih nalazišta, njihovo vađenje zahtijevalo bi mnogo vremena i mnogo novca - navodi Politico.
Prema lanjskim podacima Centra za strateške i međunarodne studije Kina je najveći svjetski proizvođač rijetkih zemnih minerala - izvlači najmanje 60 posto svjetskih zaliha i prerađuje ih 90 posto, praktički držeći monopol. Američka geološka služba konstatirala je da je SAD prošle godine ovisio o Kini, Maleziji, Japanu i Estoniji za 80 posto svojih potreba za rijetkim zemnim mineralima. Od stupanja na dužnost 20. siječnja Trump je uveo dodatne carine saveznicima poput Kanade, kao i Kini, svojem najvećem rivalu, čime je uzdrmao globalna tržišta. Trumpova namjera da postigne sporazum o rijetkim zemnim mineralima s Kijevom dio je njegova poznatog plana da SAD postane centar za visoke tehnologije.
Mediji ističu kako je nepredvidljivi Trump umalo otkazao dogovoreni sastanak sa Zelenskim, no da ga je od toga odgovorio njegov raniji gost, francuski predsjednik Emmanuel Macron. O razlozima kolebanja može se samo nagađati.