epa07202869 A view of the security deployment guarding the grounds of the Casa Rosada, the house of the Argentinian Government, in Buenos Aires, Argentina, 01 December 2018. The security detail is in place during the bilateral meeting between Argentinian President Mauricio Macri and his Russian counterpart Vladimir Putin, after the G20 leaders' summit. EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

  

EPA
10.2.2025., 11:34
POJAČALI PRITISAK

Hrvati iz Argentine traže otvaranje veleposlanstva u Zagrebu

Hrvatski iseljenici u Argentini pojačali su javni pritisak kako bi vlada te južnoameričke zemlje otvorila veleposlanstvo u Zagrebu jer Hrvatsku pokriva iz susjedne Budimpešte.

Književnica Carmen Verlichak, članica Argentinske akademije znanosti i umjetnosti, objavila je pismo 20. siječnja u argentinskim novinama La Nacion zatraživši otvaranje veleposlanstva u Hrvatskoj jer su "odnosi dviju zemalja stoljećima snažni".

Sada se tom zahtjevu priključila grupa hrvatskih iseljenika u Argentini.

U pismu objavljenom u ponedjeljak u La Nacionu naveli su da se pridružuju peticiji Carmen Verlichak.

"Argentinci koji borave u Hrvatskoj ili se ondje nalaze kao turisti, u slučaju bilo kakve nedaće moraju se obratiti argentinskom veleposlanstvu u Budimpešti", naveli su u pismu.

Ističu da u Argentini živi više od "pola milijuna" ljudi povezanih preko kulture, trgovine i turizma s "domovinom njihovih predaka".

"Smatramo da bi za obje nacije bilo korisno da se riješi ova situacija", piše u pismu koje potpisuju Marta Opacak, Diana Orlov, Maria Cristina Josipovic i Alejandro Alvarez Josipovic.

Hrvati su se u Argentinu u većem broju počeli doseljavati poslije 1848., a taj se broj povećavao sve do 1918. Drugi val doseljavanja, koji je bio mnogo brojniji od prvog, zbio se između Prvog i Drugog svjetskog rata, odnosno između 1918. i 1939.

U toj etapi također su bili najbrojniji iseljenici iz hrvatskih primorskih krajeva, ali su u njoj sudjelovali i iseljenici iz Banije, Like, Korduna, Slavonije, Srijema, Hercegovine i sjeverne Bosne. 

Treći val uslijedio je poslije Drugog svjetskog rata, između 1945. i 1956., kada su u Argentinu dolazili hrvatski politički emigranti.