epaselect epa11747056 A Georgian opposition supporter launches fireworks towards the police during protest in front of the Parliament building in Tbilisi, Georgia, 29 November 2024. Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said on 28 November that Tbilisi will refuse EU accession talks until 2028. On 26 October 2024, parliamentary elections were held in Georgia. Around 20 parties competed for seats in the country's highest legislative body, which comprises 150 deputies. The ruling Georgian Dream Party was announced as the winner of the parliamentary elections. EPA/DAVID MDZINARISHVILI
EPA
29.11.2024., 18:53
SPORNA ODLUKA

Gruzijci prosvjeduju nakon što je vlada suspendirala pristupne pregovore s EU-om

Tisuće ljudi ponovno je izašlo na ulice Tbilisija u petak navečer kako bi prosvjedovali protiv odluke vlade da suspendira pristupne pregovore s Europskom unijom "do kraja 2028.", prenosi BBC.

Prosvjednici su vikali "izdajice" i nosili fotografije novinara za koje tvrde da ih je u noći na petak tukla policija.

Na prosvjedima tu noć policija je koristila suzavac i vodene topove protiv demonstranata, a vlada tvrdi da su uhićene 43 osobe.

Više od 100 diplomata i državnih službenika u Gruziji je potpisalo otvoreno pismo u kojem tvrde da odluka vlade nije u skladu sa strateškim interesima zemlje.

Braneći svoj potez, premijer Irakli Kobahidze je optužio EU za "ucjenu" nakon što su europski zakonodavci zatražili ponavljanje prošlomjesečnih parlamentarnih izbora u Gruziji. Oni su kao razlog naveli "značajne nepravilnosti".

Gruzijom od 2012. upravlja Gruzijski san, stranka za koju kritičari govore da je zemlju pokušala odmaknuti od Unije i približiti ju Rusiji.

Stranka je pobijedila na izborima prošlog mjeseca, no oporbeni zastupnici bojkotiraju novi parlament tvrdeći da je došlo do izborne prevare, a predsjednica Salome Zurabišvili je jednostranački parlament nazvala "neustavnim".

Europski parlament je u četvrtak podržao rezoluciju koja izbore opisuje kao posljednju fazu "sve gore demokratske krize" u Gruziji te kojom se tvrdi da je za to "u potpunosti odgovorna" vladajuća stranka.

Rezolucija izražava osobitu zabrinutost zbog izvješća o zastrašivanju birača, kupovini i manipulaciji glasovima te uznemiravanju promatrača.

Europski parlament je također pozvao na sankcije protiv gruzijskog premijera i drugih viših dužnosnika, uključujući milijardera i osnivača vladajuće stranke Bidzine Ivanišvilija.